Temat: Trening Interpersonalny
Monika J.:
BTW, biorę się za tę eNkę procesową, bo jak już tutaj reklamujesz to trzeba zrobić :)
przy okazji tego wątku daję znać, że nasza narzędziowa procesówka - dzięki Monice - dojdzie do skutku. Grupa już prawie full - info dla ostatnich zdecydowanych:)
Kiedy
3 – 5 lutego 2012
______________________________________________________________
Idea
Seminarium Procesowe w ramach Narzędziowni bada metody i zjawiska w pracy z dynamiką grupową, przydatne w pracy trenerskiej, coachingowej, psychoedukacyjnej i menedżerskiej. Celem jest wzbogacenie swojej „walizki z narzędziami” (używanymi do prowadzenia szkoleń, konsultacji, coachingów, diagnozy organizacji, zarządzania zespołami, funkcjonowania w grupach społecznych) o warstwę rozumienia procesowego, czyli… rezonansu interpersonalnego i systemowego, jakie wywołują. Idea procesowości, zakorzeniona w heraklitejskim wariabilizmie, skupia uwagę świadka bardziej na tym „co się dzieje” i „po co się dzieje” niż „co jest” i „dlaczego tak jest”, bardziej na czuciu dynamiki niż rozumieniu zjawisk. Idąc za tą antyczną wskazówką, na Narzędziowni Procesowej odkrywamy raczej nurt grupy niż treść czy zastosowanie konkretnych narzędzi prezentowanych przez uczestników. Daje to w efekcie pogłębienie świadomości i rozumienia swojego warsztatu trenerskiego, interpersonalnego i społecznego. Interpretacje moderatorskie i filozofia pracy zakorzenionone są w systemowym, psychodynamicznym i egzystencjalnym rozumieniu rzeczywistości społecznej.
Formuła
Spotkanie zorganizowane jest w formule Narzędziowni, czyli ogólnopolskich spotkań środowiska trenerskiego, coachingowego i HR-owego, prowadzonych od 2008 roku. Narzędziownia w największym skrócie polega na wymianie „narzędzi” (czyli metod pracy edukacyjnej, menedżerskiej czy psychospołecznej z grupami/jednostkami), poprzez zaprezentowanie grupie i poddanie pod feedback swojego narzędzia oraz aktywny udział w „feedbackowaniu” narzędzi pozostałych uczestników. Efekty są na płaszczyźnie win-win: każdy z uczestników, w zamian za swój wkład w grupę, otrzymuje feedback do swojego narzędzia oraz prawo do korzystania ze wszystkich innych prezentowanych narzędzi. Narzędziownia Procesowa organizowana jest już po raz trzeci (po raz pierwszy jako osobne spotkanie) i zdążyła wypracować sobie własną specyfikę – ważniejszy jest rezonans narzędzia niż jego treść, podążamy „za procesem” niekoniecznie trzymając się sztywnych reguł czasowych; używamy procesowych formatek do opisu swoich narzędzi oraz procesowego feedbacku by wychwycić to „co się dzieje”, pracujemy na własnym doświadczeniu, na sobie jako grupie bardziej niż na warstwie intelektualnej czy praktycznych zastosowaniach narzędzi a także zgadzamy się na ryzyko głębokiej pracy mogącej dotknąć osobistych mechanizmów obronnych uczestników. Formuła Narzędziowni także oznacza, że jest to bardziej „wspólny eksperyment badawczy” niż szkolenie; moderatorzy są uczestnikami z dodatkowymi obowiązkami dbania o ramy i bezpieczeństwo grupy, również uczestniczącymi w procesie i zaspokajającymi swoją ciekawość poznawczą jak każdy inny uczestnik.
Warunki
• Przeczytanie tekstów wysłanych przez organizatorkę – Monikę po potwierdzeniu zgłoszenia. Tekstami mogą być readingi dotyczące tematu lub wprowadzenie moderatorskie. Teksty te za każdym razem dotyczą innego aspektu tematu, tworząc tym samym bazę wiedzy procesowo-narzędziowej.
• Przygotowanie swojego „wkładu” do przetestowania w grupie. Jest kilka możliwości:
o swoje ulubione narzędzie, które chcielibyście przetestować procesowo
o nowe narzędzie korzystające z procesu bądź opierające się o niego w jakikolwiek sposób
o opis trudnej sytuacji szkoleniowej, case superwizyjny, narzędzie które „nie poszło” bądź wywołało niespodziewany efekt negatywny
o case konsultingowy z pracy z organizacją do zreflektowania procesowego
o temat do dyskusji w obszarze szeroko pojętego procesu – prezentacja, miniwykład, eksperyment, etc.
• Skontaktowanie się z Moniką w celach „domknięcia figury organizacyjno-pobytowej” :) Procesujemy się w Ojcowie, koszty dzielą się równo na wszystkich (podstawy typu spanie, jedzenie, sala, flipy). Rozpoczynamy w piątek, 3 lutego o godzinie 11, kończymy w niedzielę 5-go w okolicach południowych. W założeniu jedna grupa max 15 osobowa.
______________________________________________________________
kontakt & organizacja - Monika Jakubek-Skultecka
| modowanie & merytoryka - Rafał Siwa, Cyprian Szyszka