konto usunięte

Temat: Szkolenia a VAT

Witam, naczytałem się o opodatkowaniu działalności szkoleniowej podatkiem od towarów i usług i zaczynam mieć wątpliwości.

Czy usługi szkoleniowe są przedmiotowo zwolnione z VAT?
Znalazłem dwie różne interpretacje i zbaraniałem.

Zgodnie z nowymi interpretacjami, aby szkolenie było zwolnione z opodatkowania musi odbywać się w jednej z czterech form (kurs, kurs zawodowy, seminarium, praktyka zawodowa) oraz musi być organizowane przez jednostkę posiadająca akredytację oświatową. Konsekwencją takich interpretacji są problemy firm szkoleniowych, które takich akredytacji nie posiadają, z pozyskiwaniem klientów, jak również niechęć pracowników i pracodawców do ich szkoleń.

Źródło: http://www.firma.egospodarka.pl/28082,Opodatkowanie-sz...

Może mnie ktoś oświecić jak to wygląda?
Czy wystawiacie faktury ze stawką ZW?Jerzy Kubina edytował(a) ten post dnia 05.10.10 o godzinie 16:03
Aleksy Surma

Aleksy Surma Redagowanie
biznesplanów PUP i
UE: Doradca
zawodowy: Tr...

Temat: Szkolenia a VAT

Jerzy Kubina:
Może mnie ktoś oświecić jak to wygląda?
Czy wystawiacie faktury ze stawką ZW?

Ja prowadzę zajęcia na zlecenie firm szkoleniowych ale moja firma tez ma status jednostki szkoleniowej zarejestrowanej w WUP.
W umowie o dzieło mam wpisane iz wystawiam fakturę.Oczywiscie ze stawką "zw".
według firmy podatkowej,ktora mnie obsługuje -jest OK.
Ale słyszałem tez od zaprzyjaźnionej firmy językowej-że od nowego roku muszą mieć akredytacje Kuratorium, aby miec zwolnienie.
Podsumowując-tak do końca nie wiem.Sprawdzę to jeszcze raz u mojego doradcy

konto usunięte

Temat: Szkolenia a VAT

Jeśli faktycznie usługi szkoleniowe będą opodatkowane podatkiem VAT, to i umowa o dzieło nie pomoże.

Zawarcie przez podatnika VAT umowy o dzieło na usługi, w zakresie wykonywania których prowadzona jest działalność gospodarcza, należy opodatkować podatkiem VAT. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 25.05.2010 r. nr IPPP1/443-205/10-4/ISz.

konto usunięte

Temat: Szkolenia a VAT

Wczytując się literalnie w ustawę szkolenia są objęte 22%.
Ale praktyka i orzecznictwo od wielu lat jest inne i dziś organa skarbowe stoją na jednolitym stanowisku iż szkolenia to VATzw.
Jednak to prędzej czy później musi się zmienić bowiem w dyrektywie EU (chyba VI) z wyjątkiem wyżej cytowanych przez p. Jerzego szkoleń specjalnych wszytkie inne winny być VAT 22%.
Dla branży szkoleniowej VAT 22% jest korzystniejszy bowiem w B2B VAT nie boli a oznacza niższe koszty. Zaboli to tych co szkolą dla osób fizycznych oraz dla nie VATowców takich jak (jeśli się nie mylę) brokerzy, ubezpieczyciele czy banki.

konto usunięte

Temat: Szkolenia a VAT

Informacja od księgowej:

Jeżeli nie masz wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, to "szkolenia" nie są usługami w zakresie edukacji a więc nie są zwolnione z VAT

No i bądź tu człowieku mądry.
Dominik Sznajder

Dominik Sznajder trener windykacji,
członek zarządu,
Nexum sp. z o.o.
Wind...

Temat: Szkolenia a VAT

Podpytałem kolegę, który jest doradcą podatkowym a wcześniej przez 10 lat "służył" w UKS i odpowiedział mi następująco: temat był już kilka razy wałkowany, puki co nie ukazała się żadna nowa interpretacja albo co ważniejsze orzeczenie sądu, które by zmieniało podejście organów skarbowych co do stawki VAT za szkolenia. Puki co obowiązuje pogląd że ma być VAT zw. I będzie obowiązywał tak długo aż jakiś pionier nie dojdzie z taką sprawę do poziomu NSA albo jesze wyżej do SN i wtedy to się może zmienić. Na razie pomysł, żeby wystawiać faktury za szkolenia z pełnym 22% VAT kolega określił jako mocno ryzykowny. Ewentualnie można to zbadać w taki sposób: opisać dokłądnie działalność (jakie szkolenia, dla kogo itd) i zwrócić się oficjalnie do GUS z prośbą o urzędową indywidualną interpretację w kwestii jakie to jest PKWiU. Na tej podstawie określić czy VAT pełny czy zw. Podobno niektórzy już próbowali ale do tej pory GUS odpowiadał tak że wychodziło na VAT zw.Dominik Sznajder edytował(a) ten post dnia 05.10.10 o godzinie 10:23
Dominik Sznajder

Dominik Sznajder trener windykacji,
członek zarządu,
Nexum sp. z o.o.
Wind...

Temat: Szkolenia a VAT

Jerzy Kubina:

Źródło: http://egospodarka.pl/28082,Opodatkowanie-szkolen-...


niestety podany link nie działa (otwiera się strona ale nie wyświetla się artykuł - może trzeba mieć dostęp?). Czy mogę poprosić o przesłanie tego artykułu albo podlinkowanie raz jeszcze?
(Z cytatu wynika, że ukazały się jakieś nowe interpretacje ale nie wiadomo czyje i gdzie)Dominik Sznajder edytował(a) ten post dnia 05.10.10 o godzinie 10:30

konto usunięte

Temat: Szkolenia a VAT

Faktycznie coś nie tak z tym linkiem było, teraz powinien działać.

Czyli jeśli ZW, to wynajmuję salę, opłacam hotel dla uczestników, wyżywienie wszystko płacę z VATem (powiedzmy że ogólnie jest to usługa hotelowa), kupuję materiały, pomoce i również płacę VAT - a fakturę wystawiam na stawce ZW, czyli VAT od zakupów sobie nie odliczę, ale też nie odprowadzam go od sprzedaży.
Mój klient otrzymuje ode mnie fakturę i również nie odliczy sobie VAT.

To może lepiej niech sam zapłaci za hotel a ja wystawię fakturę wyłącznie na usługę szkoleniową? Tylko że klient zazwyczaj chce mieć wszystko zorganizowane od A do Z a na koniec dostać wyłącznie fakturę.

Rozumiem, że wszyscy wystawiacie faktury ze stawką ZW, czy praktykuje się to w inny sposób? Może jako doradztwo?

Jeśli ktoś chce coś podpowiedzieć, ale nie chce pisać na forum to zawsze można PW ;)
Adrian T.

Adrian T. www.autor.biz

Temat: Szkolenia a VAT

Jedna informacja. Ja też trzymam się wersji VAT zw. i tak wystawiam faktury.

ALE warto pamiętać o jednym małym kruczku.

Opiszę na swoim przykładzie: oprócz szkoleń prowadzę jeszcze "zwykłą" działalność reklamowo-marketingową.
I w tym roku spotkało mnie małe "zdziwienie".

W ubiegłym roku podatkowym prowadziłem szkolenia i jednoczesnie "robiłem zwykłe projekty reklamowe". Ale w tym roku - właśnie dlatego, że - miałem sporo sprzedaży usług zwolnionych z VAT (szkolenia) - to nie mogę już odliczać 100% VATu przy zakupach - ale procentowo (u mnie akurat 41%).

Warto o tym pamiętać - jeśli oczywiście oprócz szkoleń ma się normalną VATowską działalność.

konto usunięte

Temat: Szkolenia a VAT

Wciąż wertuję temat i znalazłem kilka ciekawych pozycji.
Wklejam linki dla potomnych, może ktoś będzie szukał podobnych informacji.

http://poradapodatkowa.pl/faktura_wystawiona_uczestnik...

http://poradapodatkowa.pl/uslugi_mieszczace_grupowaniu...

Co do procentowego odliczania VAT to wiem że tak jest, niemniej to cenna informacja.

Czyli rejestrując działalność wyłącznie szkoleniową, nie trzeba być VATowcem, bo i po co?
Dobrze rozumiem?
Czy może lepiej prowadzić dodatkowo inna VATowską działalność i zadbać by sprzedaż opodatkowana VAT była odpowiednio wysoka co pozwoli na odliczenie części VAT od zakupów?

W sumie szkolenie ze stawką ZW też łatwo sprzedać: "Woli Pan zapłacić 3000zł +VAT, który sobie Pan odliczy, czy 3000zł ze stawką ZW i nie musi się Pan pie...lić z odliczeniami?"
Dominik Sznajder

Dominik Sznajder trener windykacji,
członek zarządu,
Nexum sp. z o.o.
Wind...

Temat: Szkolenia a VAT

Rozumiem, że wszyscy wystawiacie faktury ze stawką ZW, czy praktykuje się to w inny sposób? Może jako doradztwo?

Ja w swojej firmię fakturuję z pełnym VATem wszystkie "imprezy" zamknięte. Na fakturze nie tytułuję ich jako szkolenia tylko warsztaty. Fakt, że dla mnie szkolenia nie są podstawową usługą i to pewnie inaczej wygląda niż gdybym większość faktur w firmie wystawiał za szkolenia. Poza tym te warsztaty są dodatkiem do mojej podstawowej usługi. Kiedyś usłyszałem taką interpretację, że jak sprzedaję komuś np. koparkę a następnie szkolę pracownika z obsługi tejże koparki to są to jest to usługa powiązana z transakcją podstawową, którą jest sprzedaż i wtedy nie stawki zw. W poprzedniej firmie też tak robiłem i wtedy żadna kontrola skarbowa tego nie zakwestionowała. Ale oczywiście żadnej wiążącej, pisemnej interpretacji na to nie mam.
Natomiast wszystkie szkolenia otwarte fakturuję jako zw.Dominik Sznajder edytował(a) ten post dnia 05.10.10 o godzinie 17:31

konto usunięte

Temat: Szkolenia a VAT

Tak, jeśli sprzedajesz produkt i przeprowadzasz szkolenie z obsługi tego produktu (wdrożenie) to stawka za to szkolenie będzie taka jak stawka sprzedawanego produktu.

Czyli szkolenia otwarte jako szkolenie ze stawką ZW (korzystniej dla klienta).
Szkolenia zamknięte jako warsztaty z pełnym VATem, ewentualnie jako szkolenie (ZW) dla nieVATowców, np. pośredników finansowych.
Dominik Sznajder

Dominik Sznajder trener windykacji,
członek zarządu,
Nexum sp. z o.o.
Wind...

Temat: Szkolenia a VAT

Jeszcze doprecyzuję - faktury wystawiam za "wdrożenie wewnętrznej procedury dbania o należności - warsztaty (i tu szczegółowy temat)".
Przemysław Lisek

Przemysław Lisek Trener i konsultant
zarządzania
projektami

Temat: Szkolenia a VAT

Adrian T.:
Warto o tym pamiętać - jeśli oczywiście oprócz szkoleń ma się normalną VATowską działalność.
Właśnie, może się okazać, że przy mieszanej działalności, przy pewnych proporcjach opłacalne jest przejście na sprzedaż szkoleń z fakturą VAT.
Małgorzata Wiśniewska

Małgorzata Wiśniewska Konsultant HR,
Trener, Coach,
Konsultant MaxieDISC

Temat: Szkolenia a VAT

Zdaniem mojego księgowego kursy i szkolenia mają VAT ZW, co ma zostać utrzymane po nowym roku (mimo wczesniejszych prób wprowadzenia 22% Vat'u). Ostatecznie Sejm wypowiedział się przeciw VAT'owi na kursy i szkolenia, czyli wszystko ma zostać po staremu.

Jednocześnie, ponieważ sama dużo się doszkalam, nie otrzymałam jeszcze fv z ovatowym szkoleniem/kursem/studiami podyplomowymi.

http://firmini.pl/forum/thread/13447,stawka-vat-na-fak...

usługi edukacyjne są zwolnione z VAT

Z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT wynika, że zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

W poz. 7 przedmiotowego załącznika wymienione zostały usługi o symbolu PKWiU ex 80 - „usługi w zakresie edukacji”. Oznaczenie w załączniku danej grupy „ex” oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku od towarów i usług tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce „nazwa usługi”. Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka podatku od towarów i usług lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 06 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm.) do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), stanowiącą załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Zgodnie z przedmiotową PKWiU w dziale 80 zostały wymienione m.in. usługi o symbolach 80.1, 80.2, 80.3 i 80.4, do których zaklasyfikowano następujące czynności: 80.1 - „usługi przedszkoli i szkolnictwa podstawowego”; 80.2 – „usługi szkolnictwa na poziomie wyższym niż podstawowy”; 80.3 – „usługi szkolnictwa na poziomie wyższym niż średni”; 80.4 – „usługi kształcenia ustawicznego dla dorosłych i pozostałych form kształcenia”.Małgorzata Wiśniewska edytował(a) ten post dnia 20.10.10 o godzinie 14:18
Aleksandra S.

Aleksandra S. psycholog, coach,
trener, mediator

Temat: Szkolenia a VAT

Czy znacie już decyzję MF dotyczącą VATu na usługi szkoleniowe? Wysokość stawki? 23%?
Niektóre firmy od kilku dni na swoich stronach podają już tylko ceny netto.

konto usunięte

Temat: Szkolenia a VAT

Aleksandra S.:
Czy znacie już decyzję MF dotyczącą VATu na usługi szkoleniowe? Wysokość stawki? 23%?
Niektóre firmy od kilku dni na swoich stronach podają już tylko ceny netto.

Wczoraj rozmawiałem z kilkoma księgowymi i są przekonani że w 2011 VAT na szkolenia będzie 23%.
Ale tez nie znam źródła pierwotnego, dlatego dołączam się do pytania.
Aleksandra S.

Aleksandra S. psycholog, coach,
trener, mediator

konto usunięte

Temat: Szkolenia a VAT

Aleksandra S.:
http://vat.wieszjak.pl/zwolnienia/256478,VAT-2011---og...

Dziękuję
Aleksandra S.

Aleksandra S. psycholog, coach,
trener, mediator

Temat: Szkolenia a VAT

Taka stawka podatku nie jest problemem w przypadku klientów biznesowych. VAT sobie odliczą. Będzie to sporym ciosem dla osób indywidualnie inwestujacych w swoj rozwój. O ile dobrze pamiętam W Niemczech VAT na szkolenia wynosi 11%, ale nie jestem pewna.

Następna dyskusja:

Szukam Szkolenia !!!




Wyślij zaproszenie do