Marek S.

Marek S. External Export
Office - Meat

Temat: CMR

Witam,

A ja mam pytanie zwiazane z cmr...
Czy w chwili podpisania cmr przez odbiorce lub osobe trzecia przez odbiorce upowazniona do odbioru i podpisania cmr,odbiorca staje sie prawnym wlascicielem ladunku,tzn,czy zostaje przeniesienie wlasnosci rzeczy na odbiorce?
Jestem ciekaw waszych opinii???
Pozdrawiam
Marek

konto usunięte

Temat: CMR

Nie wydaje mi się.
W moim przypadku transportujemy ładunki, które nie są naszą własnością a na CMRce są nasze pieczątki i podpisy jako załadowca i odbiorca.
Dominik A.

Dominik A. Badam nowe ścieżki.

Temat: CMR

Własność przechodzi w sposób i w momencie przewidzianym w kontrakcie handlowym (choćby to była li tylko faktura). A CMR dotyczy przejęcia a i owszem, ale odpowiedzialności za towar przez przewoźnika na czas transportu oraz wykonania przewozu z punktu A do punktu B. IMHO

Dodane:
Nie wszystkie transporty podlegają konwencji CMR a jednak następuje przeniesienie własności, np. transport krajowy, lotniczy, morski etc...Dominik Adamski edytował(a) ten post dnia 06.12.08 o godzinie 20:12
Marek S.

Marek S. External Export
Office - Meat

Temat: CMR

Witam,
Moze i sie zle zapytalem ale coz,
Firma handlowa jest wlascicielem/nadawca towaru w chwili zaladunku na auto przewoznika przez nia wynajetego,ktory ma dostarczyc w/w towar do miejsca rozladunku wskazanego przez jej partnera tzn.odbiorce,w jego imieniu towar odbiera upowazniona firma trzecia potwierdzajac to na liscie CMR.
Tu sie konczy wykonanie kontraktu,CMR jest podpisany bez zadnych uwag.
Dominik z chwila podpisania CMR przez odbiorce,tzw.odpowiedzialnosc przewoznika za czas transportu znika gdyz wykonal on swoja prace otrzymujac w/w CMR.
Prosze o opinie
Marek

Temat: CMR

Podpisanie CMR bez uwag powoduje akceptacje odbioru towaru i zakonczenie dobrze wykonanego przewozu. Firma transportowa od tego momentu nie ponosi odpowiedzialnosci za towar.
To moje zdanie ;]
pozdrawiam
Wojtek

edit:
Zdarzaja sie sytuacje, ze pomimo podpisania dokumetu (w mojej branzy kazda dostawa konczy sie podpisaniem CMR, packing listy czy innego delivery receipt) potrzebne sa dodatkowe (extra) dzialania bo "cos jest nie halo". Zdarzalo sie to i z reguly sprawy sa rozwiazywane polubownie. Przyklad: transport Waw-Dus przesylki z zawartoscia jakichs tam kartonow. Trwa rozladunek. Kierownik magazyn w Dus podpisuje CMR (rutyna, ta sama firma transportowa, 2 ladunki tygodniowo). Po 30 min. okazuje sie, ze na poczatku auta w dachu jest dziura i towar jest mokry. Szkody powstale pokrywa OC przewoznika. Moglby sie wypiac i powiedziec "sorry podpisaliscie kwity" ale kwestia zostaje rozwiazana z kozyscia dla wszystkich.Wojciech Kwiatek edytował(a) ten post dnia 07.12.08 o godzinie 03:41
Damian Hajduk

Damian Hajduk TSL, SCM, PM, MICE :
projekty,
organizacja,
koordynacja, ...

Temat: CMR

Konwencja CMR dotyczy umowy o przewozie i uwarunkowań z tym związancyh w tym w szczególności odpowiedzialności i ubezpieczenia.
List przewozowy CMR, świadczący o zawarciu umowy przewozu
na podstawie przywołanej konwencji
nie jest tożsamym dokumentem przeniesienia własności
a jedynie posiadania/odpowiedzialności za własność
w związku z jej czasowym 'dysponowaniem'
związanym z transportem.

O tym czy i kiedy odbiorca staje się właścicielem
dostawy decydują umowy stricte handlowe
a w razie ich braku - przepisy prawa cywilnego.

Tym samym jak już powyżej wspomniano
od momentu odbioru ładunku poświadczonego
na CMR z przewoznika jest zdjęta generalna odpowiedzialnośc
za ładunek i przechodzi w gestię odbiorcy.

---

Ps. Przykład [ Pana ] Wojciecha o nie uchylaniu się od odpowiedzialności na podstawie faktu samego podpisania CMR-u
bardzo cenny - świadczy że są ludzie traktujący zdrowe relacje handlowe wyżej niż umowy pisane [ najlepiej przez prawników i u notariuszy ! ]. Cenny bo odzyskuje się cząstkę wiary w człowieka.
Marek S.

Marek S. External Export
Office - Meat

Temat: CMR

Witam,
Dzieki za wszystkie wypowiedzi.
Intencja mego pytania bylo uzyskanie odpowiedzi nie dotyczego zakresu odpowiedzialnosci przewoznika itp.lecz informacji czy z chwila podpisania CMR przez odbiorce staje sie on wlascicielem?
Pozdrawiam
Marek

Temat: CMR

trudno tak to uogólniać:
W większości przypadków nabycie (badż nie) własności do towaru powinien regulować kontrakt i tak jest najbezpieczniej dla wszystkich stron.
A co w przypadku procedur uszlachetniania czynnego/biernego i transportu "surowców" do produkcji? Tam dostarczony towar nadal jest własnością wysyłającego.
A co w przypadku gdy warunki Incoterms są uzgodnione EXW (lub prawidłowo FCA bo ktos chyba musi towar załadować) i przewoźnik jest wynajety przez nabywcę?
Oczywiście po odebraniu towaru (podpis w CMR) kupujący powinien
stac sie jego właścicielem, inaczej jak mógłby coś dalej sprzedac czy np. zjeść. Odrębna historią jest tu uregulowanie zobowiązań czyli zapłata za dostarczony towar. Odbiorcą towaru nie zawsze jest kupujący.
Dlatego jestem zdania, że prawo własności (a nie ryzyka transportowego) powinien regulowac kontrakt lub umowa (czasami niestety ustna).
CMR to tylko międzynarodowy list przewozowy a nie umowa kupna sprzedaży towaru.

Marek Szafaryn:
Witam,
Dzieki za wszystkie wypowiedzi.
Intencja mego pytania bylo uzyskanie odpowiedzi nie dotyczego zakresu odpowiedzialnosci przewoznika itp.lecz informacji czy z chwila podpisania CMR przez odbiorce staje sie on wlascicielem?
Pozdrawiam
Marek
Mariusz Stefański edytował(a) ten post dnia 08.12.08 o godzinie 12:39
Dorota Jeleń

Dorota Jeleń Kierownik Drobnicy
Międzynarodowej,
ROHLIG SUUS
Logistics...

Temat: CMR

Witam,
podpisanie dokumentu CMR (lub jakiegokolwiek innego dokumentu transportowego) nie ma nic wspólnego z prawem własności - jest to tylko i wyłącznie potwierdzenie otrzymania przesyłki. Kwestie własności regulowane są wyłacznie przez umowy handlowe lub cywilne.
Nie zawsze odbiorca towaru jest kupującym - często może to być pod względem prawnym nie sprzedaż lecz np. użyczenie/ wypożyczenie.

Jednoznacznie: samo podpisanie dokumentu CMR nie oznacza przeniesienia żadnych praw dt. transportowanego towaru, chyba, że wynika to z innych umów zawartych pomiędzy nadawcą a odbiorcą.
Mam nadzieję, ze teraz już wszystko jasne :)
Marek S.

Marek S. External Export
Office - Meat

Temat: CMR

Witam,
W transakcjach kupna-sprzedazy rzeczy gdzie jest uzyty transport min.morski tzw.przeniesienia prawa wlasnosci rzeczy-/w/w transakcji moze byc dokonywane wielokrotnie i tak sie dzieje czy myle sie ?
Ja mowie o transakcji na bazie DDU okreslone miejsce przeznaczenia w kontrakcie wg Incoterms 2000 dokumentem dostawy jest list CMR.
Zgadzam sie ze czasem odbiorca nie jest kupujacym towar,ale zawsze jest osoba/firma majaca pelnomocnictwa do odbioru towaru w imieniu kupujacego i jest to ujete w umowie kupna-sprzedazy to jest o ile wiem znana regula w handlu miedzynarodowym.
Czy mam rozumiec ze jak ktos przyjmie ladunek na bazie listu CMR to przewoznik lub nadawca jak cos sie z nim stanie beda za to odpowiedzialni???
Pozdrawiam
Marek
Rafał Kurasiewicz

Rafał Kurasiewicz W poszukiwaniu
nowych wyzwań i
horyzontów...

Temat: CMR

Odpowiedź na to masz w INCOTERMSach, DDU. Zapoznaj się dokładnie z Incotermsami i będziesz wiedział, kiedy odpowiedzialność za towar przechodzi z dostawcy na odbiorcę.
"DDU - Delivered Duty Unpaid" (... oznaczone miejsce dostawy) - incoterms grupy D, oznaczający odpowiedzialność po stronie sprzedawcy zarówno za ryzyko związane z transportem jak i kosztami do momentu dotarcia dostawy do miejsca wyznaczonego przez odbiorcę, na terenie jego kraju. Pełna odpowiedzialność i związane z nią ryzyko z tytułu oclenia, podatków importowych i rozładunku dostawy na czas spoczywa na kupującym.

Odbiorca jest dysponentem towaru, właścicielem staje się po zapłaceniu faktury.

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: CMR

Sprawę przeniesienia własności reguluje art. 155 § 1 k.c.: "Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły".

Wynika z tego, że podstawę przeniesienia własności stanowi zawarcie umowy. W umowie można ustalić termin przeniesienia własności. Może to być moment potwierdzenia CMR, ale musi to być zawarte w umowie.
Dorota Jeleń

Dorota Jeleń Kierownik Drobnicy
Międzynarodowej,
ROHLIG SUUS
Logistics...

Temat: CMR

Dokładnie tak.
I jeszcze jedno słowo ode mnie: prawo własności to nie to samo, co prawo dysponowania danym towarem (oczywiście w określonym zakresie). W transporcie mamy do czynienia z tym drugim - i nawet odbiór towaru przez odbiorcę (potwierdzony podpisem np.w CMR) nie oznacza przeniesienia praw własności (chyba że wynika to z innych umów zawartych pomiędzy nadawcą a odbiorcą).Dorota Jeleń (Szotek) edytował(a) ten post dnia 09.12.08 o godzinie 10:21

konto usunięte

Temat: CMR

Przy okazji można zacytować inny przepis kodeksu cywilnego dotyczący dysponowania towarem. Art. 802: "Dla zabezpieczenia roszczeń o przewoźne oraz roszczeń o prowizję, o zwrot wydatków i innych należności wynikłych ze zleceń spedycyjnych, jak również dla zabezpieczenia takich roszczeń przysługujących poprzednim spedytorom i przewoźnikom, przysługuje spedytorowi ustawowe prawo zastawu na przesyłce, dopóki przesyłka znajduje się u niego lub u osoby, która dzierży ją w jego imieniu, albo dopóki może nią rozporządzać za pomocą dokumentów"

Temat: CMR

właśnie, bardzo dobry ale chyba zapomniany przepis.
Ciekawe czy ktoś w tych czasach stosuje zastaw na przesyłce powołując sie na ten art.? Ja znam jedną taka firmę.
Marek O.:
Przy okazji można zacytować inny przepis kodeksu cywilnego dotyczący dysponowania towarem. Art. 802: "Dla zabezpieczenia roszczeń o przewoźne oraz roszczeń o prowizję, o zwrot wydatków i innych należności wynikłych ze zleceń spedycyjnych, jak również dla zabezpieczenia takich roszczeń przysługujących poprzednim spedytorom i przewoźnikom, przysługuje spedytorowi ustawowe prawo zastawu na przesyłce, dopóki przesyłka znajduje się u niego lub u osoby, która dzierży ją w jego imieniu, albo dopóki może nią rozporządzać za pomocą dokumentów"
Marek S.

Marek S. External Export
Office - Meat

Temat: CMR

Witam,
Chcialbym delikatnie przypomniec,ze nie bylo moja intencja pytanie odnosnie przewozu czy przewoznika wg konwencji CMR..tylko w ktoryzm momencie zostaje dokonanie przeniesienie wlasnosci rzeczy na kupujacego-odbiorce...
To jak kupuje towar na bazie Ex works czy czy staje sie jego wlascielem...
Pozdrawiam
Marek
Rafał Kurasiewicz

Rafał Kurasiewicz W poszukiwaniu
nowych wyzwań i
horyzontów...

Temat: CMR

EXW - znaczy, że odpowiedzialność za towar przejmujesz w momencie odebrania go z magazynu dostawcy, natomiast kwestie własności reguluje umowa - tak jak napisał p. Marek.
W praktyce właścicielem stajesz się w momencie odebrania towaru. Możesz go wieźć do swojego kontrahenta i od razu go fakturować (przy zachowaniu odpowiedniej chronologii dokumentów).

Pozdrawiam
Dorota Jeleń

Dorota Jeleń Kierownik Drobnicy
Międzynarodowej,
ROHLIG SUUS
Logistics...

Temat: CMR

Marku, zatem to pytanie nie powinno trafić na forum transportowców, lecz prawników - większość z nas moze się wypowiadać nt. prawa przewozowego i konwencji CMR, ale z zakresu prawa cywilnego/handlowego pełną i konkretną odpowiedź moze dać Ci jedynie prawnik.
Btw - moim zdaniem to, że towar kupiłeś i że jedzie on na EXW nie ma nic do rzeczy, a właścicielem dóbr wszelakich staniesz się dopiero, gdy wywiążesz się (jako kupujący) z postanowień zawartej między Wami umowy (czyli, generalizując, za nie zapłacisz).
Marek S.

Marek S. External Export
Office - Meat

Temat: CMR

Witam,
Dorocie i innym bardzo dziekuje za wszystkie wypowiedzi,
kazda informacja jest wazna,
Powiem tak zeby bylo prosciej juz bez Incoterms
Dostarczam surowiec do zakladu produkcyjnego w kraju X,
on tzn zaklad potwierdza odbior bez tzw uwag prawnych przyjmuje towar i zaczyna z niego/surowca produkowac wyrob koncowy...
Produkuje,nie ze swej wlasnosci?Tylko jako dysponent towaru?
Nasza umowa mowi ze placi 30 dni po dostawie...
Jakie wtedy macie stanowisko ?
Odebral,jeszcze nie zaplacil a korzysta z mej dostawy...
i nie wlasciciel.....
Pozdrawiam
Marek
PS:pytanie tez padlo w handlu zagranicznym i o dziwo tam maja inne opinie...
Rafał Kurasiewicz

Rafał Kurasiewicz W poszukiwaniu
nowych wyzwań i
horyzontów...

Temat: CMR

Witaj,
Według tego co napisałeś, została podpisana umowa kupna/sprzedaży, w której ty zobowiązałeś się dostarczyć towar Kontrahentowi. Termin płatności jest jednym z warunków umowy. Na podstawie tej umowy Twój Kontrahent staje się właścicielem Towaru dostarczanego przez Ciebie. Na podstawie umowy, która jest oświadczeniem woli dwóch stron, następuje przeniesienie własności towaru. dostawa w tym wypadku jest tylko jednym z warunków umowy, tak jak i termin płatności. Twoim prawem jest otrzymanie zapłaty za towar w umówionym terminie.

Mam nadzieję, że rozwiałem Twoje wątpliwości.

Pozdrawiam

Następna dyskusja:

CMR - zwrot do Zleceniodawcy




Wyślij zaproszenie do