konto usunięte

Temat: Metoda kalkukacji ceny - jaką zastosować?

Mam pytanko dotyczące udokumentowania ceny transakcji między podmiotami powiązanymi.
Stan faktyczny:
1. Spółka A sprzedaje do spółki B swoje wyroby gotowe - elementy plastikowe (wyposażenie wnętrza samochodu), które są produkowane przez A.
Spółka B, z uwagi iż jest jedną z większych spółek w grupie, sprzedaje wyroby gotowe bezpośrednio do klienta (koncern samochodowy). Z tego co wiem od działu logistyki, takie rozwiązanie dystrybucyjne narzucił koncern (produkcja w A, sprzedaż przez B). Poza tym niektóre wyroby gotowe A są półproduktem dla B do ostatecznych części samochodowych, które są sprzedawane koncernowi.
Oczywiście A i B są ze sobą powiązane (spółka X ma 50% udziałów w A i 100% w B) - powiązanie pośrednie.
Pytanie - ponieważ wyroby sprzedawane przez A do B, są jedyne w swoim rodzaju - inne części produkowane przez A są przeznaczone dla innych koncernów (stąd brak porównywalności wyrobu - inny kształt, typ, główny surowiec i dostawca tego surowca - granulat do wytworzenia części) - czyli brak możliwości zastosowania metody PCN.
Na 99,9% spółka A nie dostanie cennika części, który jest stosowany miedzy B a 'koncernem' - stąd brak możliwości zastosowania metody ceny odsprzedaży.

Czy w tym przypadku metoda koszt plus będzie możliwa do zastosowania?? Wg mnie ma innej 'racjonalnie' możliwej do zastosowania metody. Jedynie trochę przeraża mnie kalkulacja kosztu jednostkowego wytworzenia dla ok. 60 różnych wyrobów ;)
Łukasz K.

Łukasz K. Senior Associate,
Transfer Pricing
Associates

Temat: Metoda kalkukacji ceny - jaką zastosować?

Witam Błażeju,

Nie wiem czy już znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie, jeśli nie, to poniżej kilka zdań na temat… Punktem wyjścia do wyboru metody ustalania ceny transferowej jest profil funkcjonalny spółek A i B. Jak rozumiem ze stanu faktycznego, spółka A zajmuje się wyłącznie produkcją (contract manufacturer), gdzie spółka B jest odpowiedzialna za pozyskiwanie klienta, sprzedaż i ponosi większość ryzyk. W takim przypadku, spółka A ma charakter tzw. centrum kosztowego i powinna być wynagradzana na podstawie metody koszt plus gdzie spółka B otrzymuje pozostały zysk z transakcji (residual profit). Dlatego słusznie chcesz zastosować cenę koszt plus. Kalkulacja kosztu jednostkowego nie musi być taka trudna. Spółka A na pewno ma ustalony roczny budżet gdzie wielkość produkcji i koszty produkcji są zdefiniowane. Jeśli chodzi o kalkulacje kosztów bezpośrednich produkcji dla 60 wyrobów, to to powinno wynikać z założeń do budżetu. Problem możesz mieć z alokowaniem kosztów stałych, tutaj pewnie nie obędzie się bez ABC (no chyba że inna metoda wydaje się racjonalna w twoim przypadku). Zanim zaczniesz alokować koszty stałe, sprawdź czy naprawdę mowa o 60 wyrobach. To że w katalogu czy w systemie macie zdefiniowanych 60 rodzajów produktów, wcale nie musi oznaczać że te produkty są od siebie na tyle różne że wymagany jest indywidualny klucz alokacji kosztów dla każdego z produktów. Może się okazać, że znajdziesz kilka „grup” wyrobów i użyjesz ich jako podstawy do kalkulacji kosztowej. W tym celu najlepiej porozmawiać z kimś z produkcji lub działu technicznego, oni mogą mieć bardziej techniczne spojrzenie.

Jeśli miałbyś jakieś pytania pytaj 

Pozdrawiam
ŁukaszŁukasz K. edytował(a) ten post dnia 05.04.10 o godzinie 19:58

konto usunięte

Temat: Metoda kalkukacji ceny - jaką zastosować?

Łukasz K.:
Jeśli miałbyś jakieś pytania pytaj 

Pozdrawiam
Łukasz

Witam,
Dzięki za info. Praktycznie większość dokumentacji za 2009 przygotowałem. Głównie oparłem się o kalkulację z wykorzystaniem metody koszt plus + porównanie jej z cenami naszymi sprzedaży. Wg mnie nie wyszło to najgorzej.
ps. oczywiście jak będę miał pytania to nie omieszkam się odezwać ;)

Pozdrawiam!
Sławek Chmielewski

Sławek Chmielewski Doradca Podatkowy

Temat: Metoda kalkukacji ceny - jaką zastosować?

WItam!
Istnieje problem w ustaleniu metody w 2 przypadkach tzn:
-wynajem szczególnej maszyny (linii produkcyjnej). Nie znamy wartości maszyny a maszyny są wyprodukowane na specjalne zamówienie.
- zakup maszyny specjalistycznej (brak podobnych maszyn na rynku)
Czy ktoś miał podobne problemy?
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Metoda kalkukacji ceny - jaką zastosować?

ja miałam problem z podjęciem decyzji jaką metode zastosować w celu stalenia ceny na zakup środka trwałego od kontrahenta z grupy,,w ostateczności zastosowałam PCN, z założeniem że nalezy doliczyć koszty związane z zainstalowaniem i serwisem maszyny

Następna dyskusja:

Konferencja Ceny Transferow...




Wyślij zaproszenie do