Agnieszka (.

Agnieszka (. Pracownik
naukowo-dydaktyczny

Temat: Ocena przydatności studiów

Witam wszystkich Towaroznawców bardzo serdecznie!
Zwracam sie do tych z Was którzy już pracują. Jak oceniacie przydatność przedmiotów które mieliście na studiach. Czy uważacie ze dały wam potrzebne podstawy do podjęcia pracy w zawodzie. Wiadomo, ze większości uczymy się w praktyce, ale czy uważacie ze programy studiów są dobre i co ewentualnie należałoby zmienić.

Pozdrawiam
Krzysztof P.

Krzysztof P. inżynier nadzoru
jakości

Temat: Ocena przydatności studiów

1)przede wszystkim nalezalo by zmienic podejscie wykladowcow do studentow, tzn. na wykladzie nie powinno byc tak, ze wyswietlany jest skan ksiazki i studenci to przepisuja bo wykladowca nie udostepnia materialow (robia to nieliczni), itd.
2)student powinien byc szanowany i traktowany jak klient organizacji, ktora jest uczelnia
3)za duzo jest teorii, za malo praktycznych rzeczy, nawet na laboratiorach uczy sie wielu niepotrzebnych lub przestarzalych metod z powodu braku odpowiedniego wyposazenie,itd.
Agnieszka (.

Agnieszka (. Pracownik
naukowo-dydaktyczny

Temat: Ocena przydatności studiów

Co do pierwszych dwóch - zgadzam się w 100%. Niestety tutaj jest potrzebna zmiana mentalności, która to zazwyczaj długo trwa.
Co do trzeciego sam odpowiedziałeś. Brak nowoczesnego sprzętu zabija i naukę i dydaktykę.

konto usunięte

Temat: Ocena przydatności studiów

Kształcenie na kierunkach żywnościowych, chemicznych, biologicznych etc. jest bardzo drogie, zauważcie że tych kierunków nie ma na uczelniach prywatnych, fakt nowoczesny sprzęt jest bardzo drogi i często studenci muszą pracować na przestarzałym sprzecie. Na mojej uczelni nastawienie prowadzących zajęcia do studentów było bardzo pozytywnie, oczywiście zdarzały się wyjątkowe osoby które teraz traktuję jak pewnego rodzaju przygodę i tyle

konto usunięte

Temat: Ocena przydatności studiów

Witam,

Jeżeli chodzi o przydatność zakresu studiów to 90%. Wyrzuciłbym wszystkie te ekonomiczna przedmioty, z których na obecnym uniwersytecie a byłej Akademii Ekonomicznej specjalnie gnębili studentów Towaroznawstwa. Np.: finanse przedsiębiorstw czy makro i mikroekonomia. Zamiast tych niepotrzebnych przedmiotów dołożyłbym więcej przedmiotów związancyh z zarządzanią produkcją: six sigma, DSFF, planowanie eksperymentów itp. Teraz widzę jak to ejst potrzebne w nowoczesnych firmach. UE jest trochę zacofany jeżeli chodzi nowoczesne metody zarządzania produkcją, no chyba, że coś się zniemiło.

Pozdrawiam
Wojtek
Agnieszka (.

Agnieszka (. Pracownik
naukowo-dydaktyczny

Temat: Ocena przydatności studiów

Jeśli chodzi o Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (dalej jakoś mi to dziwnie brzmi) to nic się nie zmieniło. Podobno w nowym roku akademickim ma ruszyć nowy kierunek - Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Oczywiście zostanie otwarty o ile znajdą się chętni. Rokowania są raczej dobre.
Niestety nie zgadzam się do końca z wykreśleniem przedmiotów ekonomicznych. Moim zdaniem mikro- i makroekonomia muszą zostać, tak jak rachunkowość, czy przedmioty związane z marketingiem. Głównie po to, aby Towaroznawca zdawał sobie sprawę że nie liczy się jedynie jakość, ale również cena oraz aby znał mechanizmy rynkowe. Natomiast z finansów przedsiębiorstw albo międzynarodowych stosunków gospodarczych również bym zrezygnowała :)Agnieszka B. edytował(a) ten post dnia 07.07.08 o godzinie 22:57

konto usunięte

Temat: Ocena przydatności studiów

Witam,

Nasze uczelnie uczą wszystkiego. Po co Towaroznawcy wiedza z finansów przedsiębiorstw lub rachunkowości. Studia powinny być barciej precyzyjne. Zobaczmy na inne kraje, np USA. Może to nie najlepszy przykład ale w szkolnictwie akurat tak. Amerykanin nie uczy się wszystkiego (oni nawet nie wiedzą gdzie leży Europa;-)). Można się z tego śmiać ale z drugiej strony patrząc po co mu ta wiedza, skoro w Highschool i potem na studiach uczył się i doskonalił w wąskiej dziedzinie życia. Jest ekspertem w tej dziedzinie i tak powinno być. Miejmy nadzieję, że i u nas tak będzie.

pozdrawiam
Wojtek
Agnieszka (.

Agnieszka (. Pracownik
naukowo-dydaktyczny

Temat: Ocena przydatności studiów

Witam,

Zgadzam sie że specjaliści są poszukiwani i potrzebni. Nie można być od wszystkiego, bo wtedy jest się do niczego.
Niestety rynek pracy chce od nas czegoś innego. I tutaj chyba powstaje problem. Jeśli mówi się że przeciętny pracownik będzie sie musiał przebranżawiać 3, 4 razy w życiu. Jest mu wtedy zdecydowanie łatwiej jeśli studia które skończył dają mu wiele możliwości i przynajmniej nieco ułatwiają wejście w nowy zawód. Wąska specjalizacja, jeśli nie znajdzie pracy w swoim zawodzie zamknie mu inne drzwi.

konto usunięte

Temat: Ocena przydatności studiów

Ja uważam że studia na kierunku Towaroznawstwo dają nam duże możliwości w poszukiwaniu pracy. Fakt jest faktem że wiekszość z Towaroznawców szuka (i często znajduje) pracy w dzialach jakości, bezpieczeństwa jakości lub w labolatorium zwiazanym z żywnością (sam kończyłem specjalizację Bezpieczeństow w łańcuchu żywnościowym), od 3 tygodni pracuję jako kupiec w firmie obracającej produktami FMCG, fakt że może nie mam pojęcia odnośnie polityki marżowej, ale wiedzę zwiazaną z logistką czy też znajomośc branzy spozywczej mam "w jednym paluszku". Myślę że studia na kierunku towaroznwstwo dają wiele możliwości - nie tylko z zakresu jakości ale również w działach zakupów, sprzedaży (żywność) czy też marketing w odniesieniu do produktów spożywczych.
Życzę powodzenia wszystkim Towaroznawcom, pamiętajcie że mamy obszerną wiedzę, tylo musimy ją odpowiednio wykorzystać:)

konto usunięte

Temat: Ocena przydatności studiów

Witam,
w moim przypadku studia na wydziale Towaroznawstwa na pewno się przydały, choć wiem, że wielu moich znajomych z roku nie pracuje w szeroko pojętej "jakości". Zaraz po studiach, bez doświadczenia, nie ma się co czarować, bardzo trudno załapać się do jakiejś fajnej firmy i to jeszcze do Działu związanego z jakością... Jeśli jednak komuś się uda, trafi do rozwiniętej firmy gdzie może nauczyć się jakości w praktyce, powtórzy sobie to co wykładano na uczelni i odniesie to do rzeczywistości - to jest skazany na sukces :). Obecnie można zauważyć olbrzymi popyt na specjalistów ds.jakości, inżynierów jakości itp. Jeśli dodatkowo jest się ambitnym i chce czegoś więcej, jeśli zagłębi się w temat zaawansowanej jakości (patrz Six Sigma, Lean Manufacturing - tych zagadnień zdecydowanie brakuje na uczelni), to można naprawdę dużo osiągnąć...
Wydaje się, że pracodawcy również chętnie zatrudniają osoby po "zarządzaniu jakością", szczególnie jeśli ma się już jakieś doświadczenie, najlepiej w branży "automotive" (mocno rozwinięta branża na śląsku).... Wiedza nt. zagadnień jakościowych potrzebna jest we wszystkich działach każdej organizacji organizacji...

Pozdrawiam wszystkie Towary :)
Justyna  Kałużna-Zajączko wska

Justyna
Kałużna-Zajączko
wska
Specjalista ds.
administracyjnych

Temat: Ocena przydatności studiów

witam:)

również jestem po Towaroznawstwie i niestety tam gdzie mieszkam (Szczecin) nie ma zapotrzebowania na tego typu specjalistów:(:(

pozdrawiam:)

konto usunięte

Temat: Ocena przydatności studiów

Powiem tak, przydatność tych studiów jest znikoma, nie ma zapotrzebowania na hybrydę studiów ekonomiczno-inżynierskich. Poza tym kierunek ten nie jest w ogóle przystosowany do zapotrzebować rynku, teoria, teoria, im więcej tym lepiej i im bardziej różnorodne przedmioty tym więcej student będzie wiedział. Jednak nie ma to żadnego przełożenia na kwalifikacje absolwentów.

Ogólnie, jeśli ktoś sam się nie dokształca w wybranym przez siebie kierunku, to towarka niczego mu nie da.

Nie powiem stracone 5 lat, ale mogłam wybrać lepiej. Jeśli ktoś chce się specjalizować w jakiejś działce, to towarka jest zbyt ogólna, żeby sprostać jego oczekiwaniom, poza tym to jest kierunek humanistyczny (tak!, wiem, że większość z Was się oburzy, bo przecież mamy inż), za mało jest technicznych przedmiotów, aby móc konkurować z absolwentami kierunków typowo technicznych.
Niestety mało kto z nas wie po maturze, jakie będzie zapotrzebowanie rynku pracy, gdy skończy studia.Katarzyna F. edytował(a) ten post dnia 19.09.08 o godzinie 12:57
Agnieszka (.

Agnieszka (. Pracownik
naukowo-dydaktyczny

Temat: Ocena przydatności studiów

Z moich rozmów z przedsiębiorcami wynika coś zupełnie przeciwnego.
Okazuje się, że ludzie po towaroznawstwie są potrzebni. Niestety ogromna część przedsiębiorców nie ma pojęcia co absolwenci tego kierunku sobą reprezentują. Dopiero po dokładniejszym przedstawieniu programów kształcenia pada entuzjastyczny okrzyk - "Właśnie kogoś takiego szukamy". Może problem w tym, ze mamy zła promocję.
Oczywiście nie neguję specjalizowania się w konkretnej dziedzinie, ale prawda jest taka, ze jest to możliwe dopiero jak zaczyna się pracować w konkretnej branży. Niestety wykształcenie wyższe nie może gwarantować, ze człowiek nie będzie musiał już nigdy więcej się niczego uczyć. Jestem nawet zdania ze studia to dopiero początek drogi.
Anna Kosecka

Anna Kosecka Menadżer Produktu,
Bank BGŻ SA

Temat: Ocena przydatności studiów

Tak szerokie spektrum zajęć, jakie oferuje Towaroznawstwo na SGGW przydaje się.

Ja przez półtora roku pracowałam w zawodzie i faktycznie wiedza ekonomiczna nie była mi potrzebna. Ale teraz doceniam, że jednak na studiach uczyłam się tych wszystkich przedmiotów. Bo tak naprawdę nie wiadomo, jak się potoczą nasze zawodowe losy i jaka wiedza się nam przyda. A po Towaroznawstwie można pracować w wielu ciekawych miejscach. Wszystko zależy od tego, co tak naprawdę chcecie robić. Skoro zakładacie, że ekonomia, marketing itp są wam niepotrzebne, to może po prostu źle wybraliście kierunek studiów?

konto usunięte

Temat: Ocena przydatności studiów

Skończyłam parę lat temu ten kierunek. Jak zaczynałam to był kierunek, który w ogóle nie cieszył się popularnością. Wtedy na topie był marketing, zarządzanie.... ja zdecydowałam się na jakieś coś o którym nikt nic nie wiedział. Pytania typu co to jest a w ogóle co ty studiujesz i z czym się to je były bardzo częste.

Cóż studia nie były bardzo dobrze zorganizowane i faktycznie msg czy finanse międzynarodowe bym wyrzuciła tak jak filozofię z której oczywiście musiał być egzamin :/ ale nie mogę narzekać na laboratoria. No może za wyjątkiem ... analizy instrumentalnej z popularnie zwana "Żabą". Może dołożyłabym więcj praktycznych rzeczy dotyczących systemów typu metody, analizy czy chociażby wdrażanie systemu ale nie tylko w wykładzie włącznie z mapowaniem procesu i optymalizacją. Teraz jest takie coś potrzebne.

Pracuję od końca studiów w jakości i z tego co wiem bardzo wielu osobom udało się też znaleźć pracę w działach jakości lub firmach konsultingowych, auditorskich.

Poza tym ... wszystko zależy od podejścia i wykładowców i studentów.
Marzena Bierowiec

Marzena Bierowiec Quality Assurance
Director

Temat: Ocena przydatności studiów

Witam,

Ukończyłam Technologię Żywności na SGGW i obecnie zajmuję się wprowadzaniem systemów jakości na rynku zagranicznym. Zgadzam się z przedówcami i żałuję, że na studiach było tak mało przykładów praktycznego wykorzystania wiedzy. Jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników ze znajomością statystyki do m.in Statistical Proces Control, Lean Manufacturing czy jak wcześniej wspomniano Six Sigma, lecz w przemyśle spożywczym stosusuje się wybrane elementy SS. Bardzo przydatna jest umiejętność pisania procedur. Na moim kierunku oprócz przedmiotów typowo zawodowych znalazły się rownież marketing czy zarządzanie produkcją, ekonomia. Były to podstawy ale uważam, że mimo wszystko przydatne.
Wielu rzeczy niestety nauczyłam się dopiero w trakcie wykonywania zawodu. Oczywiście i na moim kierunku przydałoby się wprowadzić "zdrowe" relacje pomiędzy wykładowcam i a studentami.

konto usunięte

Temat: Ocena przydatności studiów

Witam,

ja także ukończyłam Towar na UEK-u, nawet przez chwilę miałam przyjemność studiować z Krzysiem;) Jeżeli mam być szczera, to nie był to mój świadomy wybór...Po prostu nie dostałam się na inny kierunek...Idąc na studia, nie miałam pojęcia czym jest Towar...Z perspektywy czasu myślę, że choć był to raczej nie wybór lecz przypadek, to nie chciałabym, żeby potoczyło się inaczej niż się potoczyło. W czasie studiów przeklinałam wszystkie te przedmioty, na których nas męczyli sprawozdaniami, wejściówkami itp...Dziś chętnie bym wróciła choć na chwilę do tamtych czasów:) Na pewno z dzisiejszym doświadczeniem i wiedzą inaczej podeszłabym do niektórych przedmiotów. Zgadzam się z Krzysiem: więcej przykładów, praktyki, a nie wyświetlania skanów książek. Książki każdy może sobie poczytać w domu albo bibliotece...Brak szerszego omówienia nowoczesnych metod, za dużo przestarzałych nikomu nieprzydatnych metod i informacji...
Zuzanna Górnicka

Zuzanna Górnicka własciciel,
Hair&Fray

Temat: Ocena przydatności studiów

Podczas targów w Abu Dhabi (ZEA) podczas misji gospodarczej sektora spożywczego zorganizowanej w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej przedsiębiorcy zaprezentowali swoje produkty na stoisku regionalnym . Więcej informacji dla łasuchów i nie tylko na http://whyeasternpoland.eu/aktualnosci/aktualnosci-493...



Wyślij zaproszenie do