konto usunięte
Temat: Testy psychologiczne - czy jest się czego bać?
Testy psychologiczne - czy jest się czego bać?Wokół testów psychologicznych, przez długie lata wyrastała aura tajemniczości. W opinii społecznej uważa się, że tego typu testy zmierzają wyłącznie do wystawienia opinii na nasz temat. Co gorsza, zrobi to zupełnie obca osoba, która wcześniej przedstawi nam szereg pytań, często bardzo osobistych i niekoniecznie wygodnych.
To wszystko sprawia, że zdecydowanej większości, testy psychologiczne nie kojarzą się zbyt dobrze.
A jak to jest w rzeczywistości? Czy diabeł naprawdę jest taki straszny, jak go malują?
SKĄD BIORĄ SIĘ NEGATYWNE OPINIE?
Pierwsze testy psychologiczne przeprowadzano już w XIX stuleciu. Był to czas, kiedy za prawdziwą uznawano tezę, według której inteligencja miała być cechą dziedziczoną po obojgu rodziców. Takie podejście sprawiało, że wyniki ówczesnych testów były interpretowane inaczej niż ma to miejsce dzisiaj, a samo badanie miało inny przebieg. Na podstawie testów wyłaniano jednostki bardziej lub mniej uzdolnione, co w dużej mierze mogło odbić się na ich dalszym życiu. W dniu dzisiejszym zarówno forma, jak i cele testów psychologicznych uległy znaczącej zmianie, jednak negatywna opinia pozostała.
CZEMU TO MA SŁUŻYĆ?
Test psychologiczny bazuje przede wszystkim na założeniach trafności i rzetelności oraz na szeregu norm, według których uzyskane wyniki mogą być uznane za wiarygodne. Z tego typu badaniami bardzo często spotykamy się w trakcie rekrutacji pracowniczej. Nie ma w tym nic dziwnego, badania psychologiczne mogą bowiem dość dokładnie sprecyzować osobowość, predyspozycje i styl działania danej osoby. Mało tego, drogą testu możliwe jest nawet określenie przyszłych zachowań badanego. Na takiej podstawie pracodawca ma możliwość wyciągnięcia wniosków, do których nie doszedłby poprzez typową rozmowę rekrutacyjną.
W wielu przypadkach testy psychologiczne mają znacznie mocniejsze podstawy, a ich przeprowadzenie jest obowiązkowe. Dotyczy to zwłaszcza tych profesji, z którymi związane jest bezpieczeństwo innych osób,
jak i samego pracownika. Dzięki testom psychologicznym, możliwe staje się zbadanie niezwykle szerokiego spektrum zachowań. W zależności od testu, zawsze dobieranego pod kątem konkretnego stanowiska, możliwe jest określenie m.in. reakcji na stres, umiejętności podejmowania trudnych decyzji, poziomu inteligencji czy umiejętności dostosowania się do obowiązujących norm.
TEST PSYCHOLOGICZNY A PSYCHOTEST ...
https://www.szkolenia.com/news/894/testy-psychologiczne...