Jacek Sypniewski

Jacek Sypniewski trener, Piekny Umysł

Temat: Czy perspektywa lepszych zarobków motywuje do bycia...

Ciekawe podejście nt motywacji przedstawił Frederick Herzberg. Uznał, że pieniądze należą do czynników, które przesuwają nas między niezadowoleniem a brakiem niezadowolenia. Czynniki motywujące natomiast oscylują pomiędzy zadowoleniem a brakiem zadowolenia. (Dodam, że Herzberg nie był filozofem, a badaczem rynku - badał motywację kupującego.
Opozycję niezadowolenie-brak niezadowolenia oddaje casus gwoździa w bucie: jak czujemy gwóźdź w bucie to jesteśmy niezadowoleni, kiedy go usuniemy - usuwamy przyczyne niezadowolenia, ale nie można powiedzieć, że z tego powodu jesteśmy długotrwale zadowoleni. W końcu tak powinno być, że w butach nie ma gwoździ. W podobny sposób motywowanie tylko kasą to działanie na krótką metę - po podwyżce bardzo szybko mamy ochotę na następną.
Herzberg nazwał tę kategorię czynnikami higieny, do czynników motywacji zaliczył te wszystkie, które w pierwszym poście były wymienione przed pieniędzmi.
Można się z tym zgodzić lub nie, myślę jednak, że bez tego rozróżnienia nie da się rozstrzygnąć całego sporu.Jacek Sypniewski edytował(a) ten post dnia 09.10.10 o godzinie 18:20
Kamil Sikora

Kamil Sikora Własna działalność -
właściciel firmy,
balkanskiezloto.pl

Temat: Czy perspektywa lepszych zarobków motywuje do bycia...

Każdego cieszy i motywuje do dalszgo wysilku gdy widzi nagrode za swój trud. Dobrze gdy nagroda jest zmienna a jeszcze lepiej gdy od czasu do czasu do zgarniecia jest cala pula. Każdego motywuje kasa ale w róznym stopniu.
Dobry psycholog/przelozony bez problemu wychwyci co motywuje jego pracowników/managerów. Wystarczy ze porozmawiamy od czasu do czasu mniej służbowo...
Joanna O.

Joanna O. Implementation
Specialist

Temat: Czy perspektywa lepszych zarobków motywuje do bycia...

Pytanie w sumie o zyski i koszty... Pieniadze - wiadomo - motywują, ale.. Pytanie raczej o to, co za nie robimy. Ciekawe, jak niektórzy pracodawcy potrafią za kasę odebrać człowiekowi godność, szacunek, bo uważają, że właśnie za to płacą. A pracownik ma się cieszyć, że w ogóle ma pracę...

konto usunięte

Temat: Czy perspektywa lepszych zarobków motywuje do bycia...

Grzegorz Tyszka:
1. pieniądze
2. sukces (perspektywa pieniędzy)
3. system motywacyjny (pieniądze)
4. samorozwój ( po to by zarabiać lepsze - większe pieniądze)
5. zarządzanie zmianą (lepsza pozycja spółki, uratowanie , restrukturyzacja - tzn. utrzymanie pieniędzy)
6. apanaże ( to na co nie wydam pieniędzy - a więc zostaną i będzie ich więcej)
itd.
7. Wyjście na giełdę - objęcie akcji tzn pieniędzy
...nie ma innych motywatorów - punkt 1 to nazwanie sprawy po imieniu

takich punktów mogę wpisać z dwadzieścia no chyba że się mylę...

...chyba włożyłem kij w mrowisko :)
pozdrawiam


Podobalo mi sie ... przypomia mi to dialog pomiedzy dwoma panami w filmie "Testosteron" Koneckiego... gdzie rozmowy o pieniadzach rozmowa byla o kobietach.
Prawda jest taka ze cos w tym jest.Wszyscy pracujemy aby poprawic sobie jakosc zycia , nizealzenie od tego z jakich plaszczyzn spolecznych jestesmy.Z drugiej ztrony niesadze aby wszystko co robimy mialo przed soba jeden cel.To troche plytkie.
a jezeli tak jest to jestesmy straceni :D

konto usunięte

Temat: Czy perspektywa lepszych zarobków motywuje do bycia...

Sebastian Kielecki:
niestety badania potwierdzają iż najlepszym motywatorem są ciągle pieniądze i ja osobiście uważam że nie zmieni to się w najbliższym czasie.
pieniądze są podstawowym narzędziem systemu wynagradzania, ale motywatorem słabym, na pewno krótkotrwałym

konto usunięte

Temat: Czy perspektywa lepszych zarobków motywuje do bycia...

Grzegorz Tyszka:
z chęcią poznam dobrego managera który nie będzie wymiernie postrzegał poprzez pieniądze tego co robi ad vocem:
1.alpinistyka - to dopiero kasa do wydania (zresztą jak każde hobby do którego podchodzi się poważnie - może to być np. wędkarstwo )
2. Sztuka - ma wartość jeśli jest odbiorca - Michał Anioł żył lepiej niż cała reszta która tworzyła w tym czasie zakładam że było więcej utalentowanych ludzi nie każdy jednak mieszkał w Watykanie;
3. Matka Teresa z Kalkuty - powołanie, którego bez pieniędzy nie dało by się zrealizować, czy znamy kogoś innego kto bez wsparcia bogatego darczyńcy ( czytaj Kościoła) mógłby tak po prostu się poświęcić - umarł by z głodu.

sorry za te kije w mrowisko ale motywacja wewnętrzna bez sponsora jest jak piękny samochód bez paliwa - co z tego że piękny - żeby jechać trzeba zatankować . :)
współczuje [...]
celem samym w sobie dla ww nie była kasa, dlatego próbę sprowadzenia ich motywacji do pieniędzy, jako jej źródła, uważam za słabe [delikatnie to ujmując]

kasa jest wypadkową sukcesu, ale nie motywacją do jego odniesienia

oczywiście bez kasy nie da się żyć - tak jest skonstruowany ten Świat

kasa też szczęścia nie daje, ale pozwala i pomaga się nim cieszyć [...]

konto usunięte

Temat: Czy perspektywa lepszych zarobków motywuje do bycia...

Bartek Guzik:

Powodem dla którego ludzie przychodzą do pracy zawsze są pieniądze natomiast motywatorem który decyduje o jakości tej pracy są przeróżne czynniki
"daj" mi kasę za "ładny wygląd", a ja pójdę do pracy non-profit i nie straci na jakości moja praca

mówić, że ktoś pracuje dla pieniądzy, to tak, jak wypominać, że ktoś pije wodę aby żyć - natomiast jeśli ktoś mówi, że motywuje go głównie kasa to współczujeRafał Kamiński edytował(a) ten post dnia 02.01.11 o godzinie 21:03
Paweł Krzycki

Paweł Krzycki www.pawelkrzycki.pl

Temat: Czy perspektywa lepszych zarobków motywuje do bycia...

Pieniądze to nie wszystko, ale godziwe wynagrodzenie daje motywację do pracy. Kiedyś Henry Ford zaoferował za pracę w swojej firmie dniówkę na poziomie 3 dolarów (wtedy było ciężko o 1 dolar za dzień). Efektem tego było to, że nie musiał w ogóle pilnować swoich pracowników czy pracują dobrze, bo mieli ku temu motywację:)

Jak pracowałem w MC Donaldzie to przy naszym wspaniałym wynagrodzeniu (9 brutto/h) większość osób przychodziło do pracy aby "odbębnić" swoje godziny, nie muszę tłumaczyć dlaczego:)

------------------------
Jak zmotywować się do działania i pracować mądrze zamiast ciężko?
http://pawelkrzycki.pl

konto usunięte

Temat: Czy perspektywa lepszych zarobków motywuje do bycia...

Mam wrażenie (nie odparte) że część z Panów chce pracować za tzw inne motywatory niż pieniądze -prowadzę obecnie ponad 20 rekrutacji na stanowiska za tzw pieniądze stanowiące średnią krajową - zapraszam - zapewniam że zrealizujecie swoje nadrzędne cele :) poza motywacją finansową. Nie wierzę w to że normalny facet nie chce normalnie mieszkać i jeździć normalnym samochodem ( nie myślę tu o kawalerce i o fordzie ka). Jeśli ktoś reprezentuje tezy z nawiasu to ... faktycznie nie ma marzeń i tzw. życiowej ikry a wystarcza mu to co ma - no chyba że jest rentierem bo ojciec lub dziadek miał ikrę.

Panowie pieniądze nie mają znaczenia tylko po osiągnięciu pewnego statusu finansowego cała reszta to opowiadanie bajek dla tych co chcą słuchać bądź kasy nie mają i są sfrustrowani bo nie szukają rozwiązań tylko szukają kumpli którzy podzielą ich zdania. Kiedyś już słyszałem teks wobec mojego kolegi w porsche że ukradł i pewnie to złodziej bo jak ktoś taki młody może mieć z normalnej pracy porsche - złodziej. Nie !!! marzyciel z celami w życiu bez uprawiania obsesyjnych bajek że kasa nie ma znaczenia.
załóżmy hipotetycznie że zmieniacie pracę i mówicie do rekrutera pieniądze nie mają znaczenia - albo że to kwestia drugorzędna - zastanówcie się co pomyśli rekruter. Inaczej wy szukacie do pracy nowych osób - o czym myślicie - a no o tym żeby ktos nie chciał więcej pieniędzy niż macie na ten cel przeznaczone.

...nie chodzi o to że kasa jest najważniejsza - ale o to że mówienie że to nie podstawa to brednie. Miałem wiele problemów nie mając pieniędzy i miałem (miewam) problemy mając nazwijmy to poziom pieniędzy pozwalający myśleć inaczej - zapewniam że różnica jest paraliżująca. Mając okreslony poziom pieniędzy pytanie do czego je wykorzystamy? i tu istotna jest odpowiedź.
pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Czy perspektywa lepszych zarobków motywuje do bycia...

Grzegorz Tyszka:
Mam wrażenie (nie odparte) że część z Panów chce pracować za tzw inne motywatory niż pieniądze

Proponuję rozróżnić dwa pojęcia, wynagrodzenie i motywację. To zupełnie dwa inne pojęcia, choć powiązane. Wówczas dyskusja nabierze większego sensu.

... Nie wierzę w to że normalny facet nie chce normalnie mieszkać i jeździć normalnym samochodem ( nie myślę tu o kawalerce i o fordzie ka).
Jeśli ktoś reprezentuje tezy z nawiasu to ... faktycznie nie ma marzeń i tzw. życiowej ikry a wystarcza mu to co ma

Więcej wiary. Ludie są różni, nie wszyscy chcą mieć góry złota, i każdy z nas szczęscie i normalność definiuje inaczej.

Przed napisaniem czegokolwiek proponuję ważyć słowa. Niektóre teksty nie pasują do wizerunku prezesa. To tak przy okazji noworocznych życzeń.
Artur Barszcz

Artur Barszcz Dyrektor
Departamentu AXA
Polska S.A.

Temat: Czy perspektywa lepszych zarobków motywuje do bycia...

Dyskusja jest bardzo ciekawa i sam patrząc na swoje doświadczenia zawodowe wiele razy zadawałem sobie pytanie: czy kasa jest najważaniejsza? Otóż w życiu -NIE, ale życie zawodowe, do którego się tutaj odnosimy to co innego!
Każdy z nas pracuje aby osiągnąć swoje cele życiowe ( i one są najczęściej definiowane w dobrach materialnych) i raczej nie jest celem życiowym dobra atmosfera w pracy - tylko może być jednym z celów.
Moim zdaniem wyniki badań, że pieniądze nie są najważaniejsze wynikają z konstrukcji badania i osób badanych - badani nie zakładają np. zamiany pracy z zarobkami o połowę mniejszymi a raczej zmianę na pracę z podobnymi/ większymi zarobkami gdzie dodatkowo jest wiekszy prestiż, lepsza atmosfera itp.
Ja mogę podzielić się moimi doświadczeniami w pracy ze sprzedawcami,gdzie premia, która często okraśla ostateczną wysokość zarobków jest podstawowym motywatorem - wielu z nich potrafi pracować o wiele ciężej - bo mogą zarobić więcej niż inni, wielu decyduję się na zawód handlowca włśnie dlatego.
Dlatego jestem zdania, że pieniądze są podstawowym czynnikiem naszej motywacji czy chęci do pracy - ponieważ stanowią dorgę do naszych celów, pozastałe motywatory są niezwykle ważne bo dają nam komfort realizacji ale hipokryzją byłoby nie doceniać pieniędzy w dzisiejszych czasach.Artur Barszcz edytował(a) ten post dnia 03.01.11 o godzinie 11:34

konto usunięte

Temat: Czy perspektywa lepszych zarobków motywuje do bycia...

Panie Arturze ma Pan rację. Oczywiście nie dywagujemy kwestii innych niezwykle istotnych czynników takich jak zadowolenie z pracy, uznanie, rodzina itd. Przeczytałem ostatnio parę prac doktorskich na UE i ewidentnie wnioski są jednoznaczne i ukierunkowane na wiek i doświadczenie respondentów, tzn im młodszy respondent tym na ogół mniejsze doświadczenie i inne postrzeganie rzeczywistości (więcej celów - w tym poza finansowych), im starszy tym większy nacisk na zabezpieczenie rodziny i swojej przyszłości, tym większe poszanowanie pracy, wartości wypracowywanych itp. Najtrudniejsze jednak jak dla mnie jest to że na ogół młodzi managerowie negują fakt finansowych motywatorów chociaż przecież sami awansowali po to więcej zarabiać. Tu pojawia się jak sądzę duży problem w poszanowaniu własnych zespołów, które przecież pracują dla pieniędzy i nie znajdują poszanowania w swoim dążeniu w oczach właśnie takich przełożonych. Moje doświadczenie wskazuje że jedynie zadowolony i zmotywowany dobrze zespół nie rotuje, szanuje swoich przełożonych i stanowi podstawę rynkowego sukcesu firmy.

konto usunięte

Temat: Czy perspektywa lepszych zarobków motywuje do bycia...

Bartek Guzik:

Czy perspektywa podwyżki wśród waszych podwładnych wystarczająco podnosi motywację?
do momentu zaspokojenia tej perspektywy

dlatego pieniądz nie jest motywatorem - jest natomiast podstawowym narzędziem systemu wynagradzania i należy się każdemu za wykonaną pracę, na stosownym* poziomie

*stosownym zapewne na odrębną dyskusję :)Rafał Kamiński edytował(a) ten post dnia 04.01.11 o godzinie 18:32

konto usunięte

Temat: Czy perspektywa lepszych zarobków motywuje do bycia...

...to zależy kto "zawiesił" gdzie swoje widełki zarabiania - i to prawda że określamy je sami - długo nie rozumiałem tego stwierdzenia ale tak jest. Zawsze jest się podwładnym - każdy ma swojego przełożónego nawet wykonująć własną działalność - temat rzeka potwierdzam.
pzdr

Rafał Kamiński:
Bartek Guzik:

Czy perspektywa podwyżki wśród waszych podwładnych wystarczająco podnosi motywację?
do momentu zaspokojenia tej perspektywy

dlatego pieniądz nie jest motywatorem - jest natomiast podstawowym narzędziem systemu wynagradzania i należy się każdemu za wykonaną pracę, na stosownym* poziomie

*stosownym zapewne na odrębną dyskusję :)Rafał Kamiński edytował(a) ten post dnia 04.01.11 o godzinie 18:32
Przemysław Walter

Przemysław Walter
InstytutCoachinguiMe
ntoringu.pl -
Pomagamy Coachom
Przeks...

Temat: Czy perspektywa lepszych zarobków motywuje do bycia...

Henryk Abram:
Według mnie każdy z menadżerów ma inny zbiór czynników które ich motywują oraz inną hierarchię ważności tych czynników (wag w przypadku sprowadzenia do modelu).

Zgadzam się w pełni z Henrykiem. Każdą jedną osobę będą motywowały inne czynniki. Zależy to generalnie od dwóch kwestii: aktualnego systemu wartości i jej hierarchii oraz indywidualnych wzorców zachowania nazywanych przez niektórych (talentami), które decydują o tym w jaki sposób będziemy naturalnie zachowywać się w środowisku pracy. Jeżeli w praca będzie zgodna z naszym systemem wartości oraz w pracy będziemy mogli wykorzystywać swoje naturalne zachowania wtedy z pewnością będziemy zmotywowani.
Piotr Golczyk

Piotr Golczyk Marketing Management
Expert, founder at
MKTOUT

Temat: Czy perspektywa lepszych zarobków motywuje do bycia...

Bartek Guzik:

Aby tak się działo firma potrzebuje liderów którzy będą potrafili w określony sposób dowodzić załogąBartek Guzik edytował(a) ten post dnia 28.08.10 o godzinie 10:03

Liderów to raz, a dwa trzeba też rekrutować ludzi o pewnym typie osobowości i nieskrzywionych złymi nawykami, jak np. "pracować mi się nie chce, chyba wypalony jestem - chcę więcej kasy, to mnie pobudzi jak poranna mocna kawa".

Entuzjastyczny lider nie zarazi wizją znudzonych i wypalonych "starców".
Tomasz Piotr Sidewicz

Tomasz Piotr Sidewicz Ponad 20 lat
doświadczeń w handlu
w tym 14 w handlu
zagra...

Temat: Czy perspektywa lepszych zarobków motywuje do bycia...

Bartek Guzik:
W książce Iwony M. Opiełki "Umysł Lidera" Przedstawione zostały wyniki badań przeprowadzona na kadrach zarządzających. Wyniki pokazały że pracownicy umieścili pieniądze jako źródło motywacji, dopiero na 6 miejscu (o ile dobrze pamiętam ale z pewnością było to miejsce dalekie od pierwszego).

Na czołowych pozycjach badani umieścili rozwój osobisty, atmosferę pracy, warunki pracy itd.

Z doświadczenia wiem że pieniądze podnoszą motywację tylko na krótki okres.

Jak to jest w rzeczywistości polskiego menedżera?

Czy perspektywa podwyżki wśród waszych podwładnych wystarczająco podnosi motywację?

W książce Emocjonomika Dana Hilla opisywane są przypadki, kiedy to co ludzie wyrazili w ankietach, zarówno anonimowych jak i personalnych, a to co czuli na prawdę to zupełne rozbieżności. Badania tego co czuli były przeprowadzone na podstawie mikroekspresji twarzy. Nie chcę się z nikim kłócić, ale z tym rozwojem osobistym to taka deklaracja na wyrost.

Mam do czynienia z kadrą zarządzającą na szkoleniach, które wymagają bardzo silnej motywacji do dalszego rozwoju. Osób deklarujących dalszy rozwój pojawia się sporo. Ale widzę ile osób utrzymuje ze mną kontakt, w celu dalszego rozwoju i są to promile względem deklaracji.

TPS
Piotr Golczyk

Piotr Golczyk Marketing Management
Expert, founder at
MKTOUT

Temat: Czy perspektywa lepszych zarobków motywuje do bycia...

Grzegorz Tyszka:
Mam wrażenie (nie odparte) że część z Panów chce pracować za tzw inne motywatory niż pieniądze -prowadzę obecnie ponad 20 rekrutacji na stanowiska za tzw pieniądze stanowiące średnią krajową - zapraszam - zapewniam że zrealizujecie swoje nadrzędne cele :)

Płacisz mało OK, ale zaspokoisz np.:
- potrzebę pracy przy bardzo innowacyjnych projektach
- potrzebę realizacji własnych pomysłów
- potrzebę realizacji twórczych zadań
- przyjemną atmosferę pracy
- potrzebę samodzielności w działaniu
- potrzebę zarządzania ludźmi (władzy)
- ect.

Zapewne nie.

Mam wrażenie, że mówiąc:
- "zapewniam, że zrealizujecie swoje nadrzędne cele"
myślisz:
- "Taki jesteś nabuzowany energią? Zaraz Ci pomogę ją zużyć"

Tymczasem ludzi nie kręci "zużywanie ich zasobów" tylko "wzbogacanie ich zasobów" według ich własnej kolejności.

Wśród tych zasobów mogą być np.:
- wiedza,
- rozwój,
- twórczość,
- pieniądze,
- władza,
- podziw,
- wolny czas,
- ect.

Sprowadzanie tego tylko do pieniędzy jest uproszczeniem.

Przykład:

- firma kompletnie nie wzbogaca zasobów pracownika w sposób który on chce: pracownik się zgadza na pracę ale chce podwojenia jego aktualnych zarobków, przy czym od razu wie, że nie wytrzyma tam dłużej niż 2 lata, a jego wydajność spadnie w czasie

- firma wzbogaca zasoby pracownika tak jak on chce: pracownik godzi się wykonywać pracę za 0,75 tego co aktualnie zarabia i wytrzyma w tej pracy 3,4 lata, wydajność nie będzie spadała

Tak to widzę.
Piotr Golczyk

Piotr Golczyk Marketing Management
Expert, founder at
MKTOUT

Temat: Czy perspektywa lepszych zarobków motywuje do bycia...

Bartek Guzik:
W książce Iwony M. Opiełki "Umysł Lidera" Przedstawione zostały wyniki badań przeprowadzona na kadrach zarządzających. Wyniki pokazały że pracownicy umieścili pieniądze jako źródło motywacji, dopiero na 6 miejscu (o ile dobrze pamiętam ale z pewnością było to miejsce dalekie od pierwszego).

Prawie nikt nie będzie pracował za darmo, to pewne.

Pewne jest jednak także to, że nikt rozumny nie będzie pracował TYLKO dla pieniędzy (czyli wykonywał działań, które nie zaspokajają ich prawdziwych motywacji do działania), bo w pracy spędza średnio POŁOWĘ swojego życia i tylko idiota poświęci je dla realizacji celów kogoś innego.
Piotr M.

Piotr M. Quality and Product
Manager

Temat: Czy perspektywa lepszych zarobków motywuje do bycia...

Witam Wszystkich,

Oczywiście, że pieniądze są ważne jak nie najważniejsze w pracy ale nie można zapominach i innych aspektach takich jak możliwość rozwoju zawodowego, szkolenia czy miła atmosfera w pracy.
Pozdrawiam

Następna dyskusja:

Czy szef moze byc przyjacie...




Wyślij zaproszenie do