Zbigniew J Piskorz

Zbigniew J Piskorz www.PISKORZ.pl
sMs692094788
kreowanie wizerunku
...

Temat: "Upadłość konsumencka" - ludzie będą tracić dorobek życia

"Upadłość konsumencka" - ludzie będą tracić dorobek życia
(Gazeta Wyborcza, dd/27.12.2008, godz. 12:20)

Przepisy ustawy o upadłości konsumenckiej zaczną obowiązywać najpóźniej w połowie marca - informuje "Gazeta Wyborcza". - Ludzie nie mają pojęcia, co w niej jest, sądy będą im zabierać dorobek życia - alarmują eksperci.


Teoretycznie banki powinny być z ustawy o upadłości konsumenckiej zadowolone. Ale zdają sobie sprawę, że w tej wersji upadłość sprawi, że klient do końca życia nie podźwignie się z tej sytuacji. I nigdy z usług banku nie skorzysta - ostrzega Tadeusz Białek, radca prawny Związku Banków Polskich.

Zgodę na upadek będzie wyrażał sąd. Jeśli się zgodzi, dłużnik będzie musiał wydać syndykowi cały swój majątek łącznie z mieszkaniem. Gdy sprzedaż majątku nie wystarczy do spłacenia wszystkich należności, sąd orzeknie o spłacie reszty zadłużenia w ratach. Dłużnik ma je jednak spłacać nie dłużej niż pięć lat. Jakikolwiek nagły przypływ gotówki w tym czasie - spadek, wygrana w lotto - ma iść na spłatę długu.

- To nie druga szansa, ale wyeliminowanie klienta z systemu bankowego - mówi Tadeusz Białek. - Z sądem nie ma dyskusji, licytuje mieszkanie, orzeka raty, a my zostajemy bez majątku.

Na nowe przepisy z nadzieją czekają zwłaszcza osoby, które wpadły w spiralę zadłużenia - brały kredyty na spłatę poprzednich.

W Polsce ponad 1,5 mln konsumentów ma ponad 30-dniowy dług. Najwięcej jesteśmy winni bankom - 10 mld zł.
Więcej w "Gazecie Wyborczej".

konto usunięte

Temat: "Upadłość konsumencka" - ludzie będą tracić dorobek życia

Artykuł mało rzetelny i solidny. Wiadomo, że zarząd nad majątkiem ma sprawować syndyk, no bo chyba nie dłużnik. Upadłość konsumencka daje możliwość restrukturyzacji długów, oznacza to że zobowiązania będą spłacane w ratach ustalonych przez syndyka i żaden z wierzycieli nie będzie mógł zażądać wyższych rat, lub natychmiastowej spłaty całości. Ustawa ma chronić zarówno wierzycieli jak i dłużników. Chyba nikt nie myślał, że prace nad ustawą mają prowadzić do umorzenia długów. Ludzie nie będą tracić majątku życia lecz wychodzić z pułapki zadłużenia.
Aha. Sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości, jednak wniosek kieruje wierzyciel lub dłużnik.
Joanna Węcławska

Joanna Węcławska
Wydawca/dziennikarz/
nauczyciel-trener

Temat: "Upadłość konsumencka" - ludzie będą tracić dorobek życia

Coś tu nie gra w przepisach - jak bank może zabrać mieszkanie, jeśli Konstytucja RP daje nam prawo do mieszkania. Jak były kiedyś prace nad upadłością, to projekt zawierał listę tego, czego człowiekowi nie można zabrać. Tak to upadłość jest gorsza od egzekucji komorniczej.Joala Conti edytował(a) ten post dnia 10.01.09 o godzinie 21:58



Wyślij zaproszenie do