Jacek Grzechowiak

Jacek Grzechowiak Chief Operating
Officer (COO),
RiskResponse

Temat: Ankieta na temat rynku ochrony

Szanowni Państwo,
Polski rynek usług bezpieczeństwa ma już 25 lat, w trakcie których przeszedł on poważną transformację. Dziś nasz rynek security jest unormowany prawnie, funkcjonują na nim zarówno podmioty krajowe, jak i zagraniczne, wzrostowy trend jest wciąż widoczny. Mimo to rynek zmaga się wciąż z rozdrobnieniem branży, niską jakością i brakiem standaryzacji usług. Na drugim biegunie rynku mamy liczną grupę specjalistów zarządzających bezpieczeństwem firm, funkcjonujących na naszym rynku. Również i ta grupa przeszła długą drogę do stanu obecnego. Na początku lat dziewięćdziesiątych szefami bezpieczeństwa byli z reguły byli funkcjonariusze służb mundurowych, a rynek nie miał dostępu do żadnych międzynarodowych standardów zarządzania bezpieczeństwem. Dzisiejsi security managerowie to z reguły osoby wszechstronnie wykształcone, mające dostęp do światowego know-how, ludzie otwarci na wyzwania zmieniającej się wciąż rzeczywistości, a przede wszystkim mający doświadczenie w projektach o różnych profilach.

Celem tej ankiety jest zebranie informacji o naszym rynku ochrony, na potrzeby projektu naukowo-badawczego. Ankieta nie jest długa, dotyczy najważniejszych - zdaniem autora - obszarów naszego rynku security. Jest oczywiście anonimowa. Wypełnienie ankiety zajmuje jedynie kilka minut.
Serdecznie dziękuję za wypełnienie ankiety.
Jacek Grzechowiak

http://www.interankiety.pl/interankieta/8bda093b9287d1...
Grzegorz Krzemiński

Grzegorz Krzemiński 600+ projektów w
bezpieczeństwie |
Trener | RODO | HSSE
|...

Temat: Ankieta na temat rynku ochrony

Z całym szacunkiem Panie Jacku. Ale nadzór nad polskim rynkiem ochrony i agencjami ochrony sprawuje MSW, nie Policja.

I tytułem komentarza:
http://ochrona.pro/mit-securitasu-upada/
Jacek Grzechowiak

Jacek Grzechowiak Chief Operating
Officer (COO),
RiskResponse

Temat: Ankieta na temat rynku ochrony

Panie Grzegorzu,
Bardzo dziękuję za zainteresowanie ankietą. Liczę na Pana opinię, mimo treści Pańskiego komentarza. Łączenie mojej prywatnej działalności z miejscem pracy nie jest dobrą praktyką, a jeszcze sugerowanie, iż moja prywatna działalność szkodzi mojemu pracodawcy jest doprawdy zdumiewające i stawia mnie w niekorzystnym świetle. Jedyne określenie na coś takiego, jakie przychodzi mi do głowy, to: nadużycie. A wszystko to, bez kontaktu z autorem artykułu, który mógłby wyjaśnić Panu przyczynę takiego właśnie brzmienia tego punktu ankiety. Liczę więc, że sprostuje Pan swoją wypowiedź.

Odnosząc się do meritum:
Art. 43.1. Ustawy o ochronie osób i mienia stanowi: "Komendant Główny Policji sprawuje nadzór nad działalnością specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych..."


Tak więc nadzór z mocy ustawy sprawuje Policja, czego dowodem są kontrole przeprowadzane przez Wydziały Postępowań Administracyjnych Komend Wojewódzkich (Stołecznej) Policji, na podstawie tego właśnie przepisu. Możemy oczywiście prowadzić dyskusję, że nie wszystkie firmy ochrony mają status sufo. To prawda. Jednak ankieta skierowana jest do odbiorcy o zróżnicowanym profilu, również takiego, który nie rozróżnia firmy "sufo" od "nie-sufo".

Z poważaniem
Jacek Grzechowiak
Grzegorz Krzemiński

Grzegorz Krzemiński 600+ projektów w
bezpieczeństwie |
Trener | RODO | HSSE
|...

Temat: Ankieta na temat rynku ochrony

Witam Panie Jacku

Niestety, firma ma to do siebie, że składa się z ludzi, którzy w niej pracują. W artykule jest nie tylko o Panu ale również i o innych osobach - ale we wszystkich przypadkach w sposób anonimowy. Owszem, można dojść do tego kogo dotyczy, zarówno byłego już dyrektora, jak i co do Pana, ale cóż, gdyby nie można było tak pisać, nie można było w ogóle pisać o firmach.

Nie sugeruję, że Pana prywatna działalność szkodzi Pana pracodawcy. Sugeruję.. nie, nie sugeruję. Piszę wprost, że moim zdaniem firma mocno podupadła i poszukuję przyczyn. Odniesienie się do ankiety jest wskazaniem co leży u podstaw mojego poglądu. Idąc dalej - widzę po kierunku dyskusji, że jest to postrzeganie uzasadnione.

A teraz dlaczego - czyli merytorycznie.

Rozumiem Pana uproszczenie, ale jest z gruntu wadliwe. Z bardzo prostej przyczyny - KGP sprawuje nadzór nad SUFO, co Pan był uprzejmy przytoczyć.

Pisze Pan, że nie każdy rozróżnia sufo od nie sufo i godzi się Pan, ze nie wszystkie mają. Tylko, że jest jeszcze jeden problem - podmiot owego uproszczenia.

Otóż SUFO to około 1100 ... no i tu jest problem. BO NIE AGENCJI OCHRONY. Status SUFO mają również wewnętrzne służby ochrony. Agencji ochrony posiadających status SUFO było na koniec grudnia 2012 (niestety, KGP nie publikuje świeższych danych) - TYLKO 819. WSO - 265.

Nie wiem czego dotyczy badanie i w jakim celu jest prowadzone, ale jest to dość istotny błąd w przygotowaniu pytania ankiety, który może się nieźle zemścić na publikacji opartej o dane zgromadzone w tej ankiecie. No chyba, że uproszczenie polega na tym, że agencjami nazwiemy też WSO.

Teraz kolejny błąd wynikający z tego jak Pan nazwał - uproszczenia.

Otóż SUFO jest nadzorowane w zakresie który Pan przytoczył nie tylko przez KGP. A więc nie tylko przez Policję. W portach lotniczych nadzór nad SUFO realizującym zadania ochronne sprawuje Komendant Główny Straży Granicznej, a nad SUFO na terenach obiektów wojskowych - Minister Obrony Narodowej. Mało tego - nadzór nad SUFO w portach jest realizowany na dokładnie tych samych zasadach i w tym samym trybie co ten realizowany przez Policję.

Będziemy brnąć dalej, czy jednak zmieni Pan pytanie? Bo o ile pytanie 5 można traktować jako swego rodzaju pytanie do podmiotów, które były kontrolowane przez Policję, o tyle pytanie 6 i pierwsza odpowiedź w świetle tego co powyżej jest po prostu niezgodne z prawdą.

EDIT: pogrubienia nie wyszły, poprawiłem.Ten post został edytowany przez Autora dnia 09.06.15 o godzinie 09:58
Jacek Grzechowiak

Jacek Grzechowiak Chief Operating
Officer (COO),
RiskResponse

Temat: Ankieta na temat rynku ochrony

Szanowni Państwo,

Dziękuję serdecznie za pozytywny odzew i poświęcenie czasu na wypełnienie ankiety. W ostatnich 2 dnach nastąpiło spore zwiększenie zainteresowania i ilości odpowiedzi. Zupełnie jakbym miał jakąś reklamę :) ale to przedsięwzięcie nie jest w żaden sposób przeze mnie reklamowane. Oby tak dalej...

Ponieważ dostałem kilka pytań za pośrednictwem poczty elektronicznej i mam przeświadczenie, że odpowiedzi mogą zainteresować także inne osoby, pozwolę sobie na udzielenie jednej odpowiedzi na forum.
1. Jaki jest cel ankiety? Celem ankiety jest samodoskonalenie zawodowe.
2. Czy można będzie otrzymać wyniki ankiety? Oczywiście - ankieta będzie aktywna do 30.09. Po tej dacie zrobię podsumowanie i wyniki będą dostępne. Proszę wówczas o kontakt mailowy, na mój adres prywatny lub na pocztę na GK, LI lub Ochronaforum.
3. Czy ta ankieta jest przedsięwzięciem komercyjnym? Nie - to działanie prywatne i w pełni non-profit,
4. Czy wyniki ankiety będą płatne? Nie. Wyniki będzie można otrzymać za darmo.
5. Czy dane respondenta podlegają ochronie? Ankieta jest w pełni anonimowa, nie mam dostępu do danych respondentów, a ankieta celowo nie zawiera pola do podania takich danych.

Jeśli pojawią się inne pytania, odpowiem na nie niezwłocznie.

Pozdrawiam
Jacek Grzechowiak

Następna dyskusja:

Program dla agencji ochrony




Wyślij zaproszenie do