konto usunięte

Temat: Najczęściej zadawane pytania ( FAQ )

Tu będą pojawiały się pytania zadawane przez Was różnymi drogami...

konto usunięte

Temat: Najczęściej zadawane pytania ( FAQ )

FAQ I

1. Dlaczego dawca wychodzi ze szpitala dopiero po paru dniach?

Wychodzi się po 1-2 dniach [w ogromnej większości po 1 dniu] od zabiegu, żeby wykonać badania kontrolne...

2. Czy jest niebezpieczeństwo, jakiekolwiek dla mojego zdrowia? na przykład zarażenia żółtaczką?

Nie ma, operacja jest bezpieczniejsza od wycięcia wyrostka robaczkowego [nie przecina się otrzewnej itp.]

3. Dlaczego przed zabiegiem jest mi pobrana porcja krwi?

żeby po zabiegu nie odczuwać różnic objętościowych [ta porcja jest Ci oddawana w czasie zabiegu]

4. Jak długo będę dochodzić do siebie? czytałam, że pobrany może zostać ponad 1L szpiku!

To prawda [zresztą widać to na filmie z operacji zamieszczonym na blogu szpikcity.wordpress.com] ale "do siebie" dochodzi się praktycznie od razu...po wyjściu ze szpitala prowadzisz normalny tryb życia, nie czujesz, że miałaś pobrany szpik [tak jak w przypadku oddania krwi]

5. Jak długo on się będzie regenerował?

Szpik regeneruje się w pełni w ciągu 2-3 tygodni, ale nawet o tym nie wiesz-nie odczuwasz żadnych skutków ubocznych [co najwyżej miejsca wkłuć bolą kilka dni]
5a. Czy w tym czasie jestem podatniejsza na choroby? Nie, pobrana ilość komórek krwiotwórczych stanowi około 1% wszystkich, więc ilość produkowanych przez pozostałe komórki komórek układu immunologicznego nie ulega zmianie.

6. Czy sam zabieg pobierania szpiku boli?

Nie. Operacja wykonywana jest przy znieczuleniu ogólnym. Czasem, gdy dawca boi się znieczulenia lub jest to korzystniejsze dla biorcy, szpik pobiera się inną metodą-przez filtrację komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej. W tym wypadku wykonuje się dwa małe wkłucia do naczyń krwionośnych, i boli jedynie ukłucie-jak przy normalnym pobieraniu krwi.

7. Jakie mogą być skutki uboczne zabiegu dla dawcy?

Wynikają one jedynie z zastosowania znieczulenia ogólnego. Bardzo rzadko mogą się więc pojawić bóle głowy, nudności i wymioty.

8. Co dzieje się w czasie akcji 7 kwietnia? czy juz wtedy pobieracie szpik?

Nie. W czasie akcji pobierana jest mała probówka krwi do badań genetycznych. Dopiero po przebadaniu próbek Twoje dane są włączane do Rejestru i czekasz, aż znajdzie się biorca potrzebujący akurat Twojego szpiku. Wtedy prosi się o zgodę na przeszczep i przeprowadza dokładniejsze badania. Po wyrażeniu zgody i po pomyślnych badaniach ustala się termin zabiegu.

9. Ile czasu jest się w bazie potencjalnych dawców?

W rejestrze znajdują się osoby pełnoletnie do 50. roku życia. Po tym okresie osoba jest wypisywana, ponieważ jej szpik może nie być wystarczająco sprawny dla biorcy.

10. Czy mogę poznać osobę, której oddałam szpik?

Taka możliwość istnieje tylko dla biorcy. Po udanym wyleczeniu [dla bezpieczeństwa czeka się kilka (z reguły 5) lat po przeszczepie] biorca może poprosić o dane dawcy i się z nim skontaktować.Marcin Ostajewski edytował(a) ten post dnia 17.02.09 o godzinie 00:03

konto usunięte

Temat: Najczęściej zadawane pytania ( FAQ )

11. Ile osób jest w polskim rejestrze dawców niespokrewnionych?

W polskich rejestrach zrzeszonych jest poniżej 40 tys. osób. Dla porównania dwukrotnie liczniejsze Niemcy mają w bazie niemal 3 mln zarejestrowanych potencjalnych dawców.

12. Ile razy zostanę poproszony o oddanie szpiku?

Oddanie szpiku kostnego jest na tyle wielkim darem, że tylko na wyraźną prośbe dawcy pozostawia sie jego dane w banku, jeżeli juz raz oddał szpik. Poza tym prawdopodobieństwo, że znajdzie sie druga osoba potrzebująca dawcy jest znikome.

13. Czy po oddaniu szpiku osobie niespokrewnionej będę mógł pomóc choremu ze swojej rodziny, jeżeli zajdzie taka potrzeba?

Oczywiście. Oddanie szpiku osobie niespokrewnionej nie przeszkadza w późniejszym przeszczepie dla kogoś z rodziny.

14. Uczestniczyłam w jednej z wcześniejszych akcji i nie dostałam wiadomości o włączeniu do rejestru. Czy coś jest nie tak?

Nie. Potencjalny dawca jest powiadamiany tylko w przypadku zaistnienia okoliczności, które uniemozliwiają włączenie do rejestru [np. wykrycie choroby nowotworowej].

15. Jestem w rejestrze od kilku lat. Czy muszę o czymś pamiętać?

Bardzo ważne jest uaktualnianie swoich danych osobowych w przypadku przeprowadzki lub zmiany numeru telefonu. Oszczędzi to kłopotów w czasie poszukiwania dawców, gdy ktoś będzie potrzebował akurat Twojego szpiku.

konto usunięte

Temat: Najczęściej zadawane pytania ( FAQ )

16. Czy jest jakaś inna możliwość, aby przyjść na badania oprócz 7 kwietnia?

W kujawsko-pomorskim niestety-tylko akcja SZPIK CITY [brak stałego ośrodka]

…poza województwem jest sporo stałych ośrodków Poltransplantu [Poznań, Warszawa, Trójmiasto...pełna lista na szpik.info]

17. Czy jest możliwość uzyskania jakiegoś zwolnienia na te kilka godzin, kiedy będą odbywały się badania?

Nie mamy możliwości wystawienia druku L4, ale możemy dać zaświadczenie udziału w akcji…jeśli ktoś pracuje, może zgłosić się około godziny 14-wtedy nie będzie kolejek i cała procedura potrwa najwyżej 20 minut…pracodawcy powinni się zgodzić…[o ile słyszeli o akcji]

18. Z tego co widzę, w czasie akcji koszty pokrywa Wasza fundacja? Jeśli ktoś chciałby zrobić potrzebne badania w ośrodku, ile by to wyniosło?

Dawca nic nie płaci w żadnym przypadku.
stałe ośrodki mają swoje fundusze, ale z reguły trochę się czeka…wysyłasz zgłoszenie, a jak nadejdzie Twoja kolej i ośrodek ma pieniądze, daje znać i oddajesz krew do badań…zresztą niektóre fundacje tez badają “na bieżąco” [czas oczekiwania jest różny...od miesiąca-dwóch, nawet do roku [słyszałem o takich przypadkach...]

19. Czy alergik może zostać dawcą?

Tak. W przypadku alergii na środek do znieczulenia ogólnego szpik pobierany jest metoda leukoaferezy



Wyślij zaproszenie do