Dorota Owczarska

Dorota Owczarska konsultant, Training
Projects

Temat: Techniki w identyfikacji kompetencji

Najbardziej znaną z metod identyfikacji kwalifikacji jest amerykańska metoda nazywająca się: Job Competence Diagnosis Procedure. Po wykorzystaniu dokładnie tej techniki jest możliwe stworzyć albo znacznie polepszyć model kwalifikacji. Tu można znaleźć opis tej procedury: Zarządzanie Wyjazdami Integracyjnymi
Peter Trigger z Republiki Południowej Afryki wymyślił opisywaną metodę, która w dużej mierze zmierza do zdefiniowania kompetencji niewymiernych, mniej łatwych do pomiaru ocenami szkolnymi, a w ich wyniku szczególnie osoby na stanowiskach kierowniczych wykazują więcej niż dobre lub ponadprzeciętne efekty. Technika ta jest oparta na zebraniu i analizie stwierdzeń respondentów zebranych podczas researchu który specjaliści nazywają eksperymentem zachowawczym.
Zasadza się on na przedstawieniu serii otwartych kwestii pracownikom, których efekty działania w ramach swojego stanowiska były w zeszłych latach lepsze niż średnia oraz wykraczające poza wcześniejsze ustalenia. Pytania ograniczają się do tematu działań na miejscu w przedsiębiorstwie oraz odczuć dlaczego uzyskali aż tak dobre wyniki.
Po zgromadzeniu większości odpowiedzi na pytania od osób wyrażających swoje opinie w obserwacyjnym badaniu behawioralnym, odpowiedzi zostają przystosowane do rygorystycznych analiz statystycznych. Technika o której mowa jest zbudowana na dużej grupie wskazówek, jednak wykazuje w praktycznym wykorzystaniu pewne wady.
Po pierwsze, wnioski nie muszą zostać zastosowane w celu opracowania systemu kompetencji w innych przypadkach, dlatego że wszystkie opierają się na subiektywnych doświadczeniach pracowników. Kolejna sprawa, technika wymaga, by menedżerowie nabyli wcześniej adekwatne kompetencje i wsparcie techniczne od strony analiz ekonometrycznych. Po trzecie, najlepsi pracownicy są zmuszeni wyodrębnić czas na wywiad, co pociąga marnotrastwo w wyniku niewykonywania ich zadań w tym czasie.
Na tą chwilę to tyle menedżerskich myśli.
Opracowanie:Andrzej Tarpatny
Twórca tego wpisu jest absolwentem kierunku germanistyki Uniwersytetu Opolskiego i studiów podyplomowych z dziedziny prowadzenia szkoleń. Posiada tytuł Eksperta Kreatywności FUJ. Zawodowo realizuje się w Sandomierzu. Od dziewiętnastu lat wykłada i opracowuje gry dotyczące przywództwa sytuacyjnego w branży „FMCG”.

NAJWAŻNIEJSZE TEMATY BLOGA:
Audyty płac i benefitów
Systemy ocen w organizacjach
Polityka personalna w usługowej firmie
Skuteczne zarządzanie kadrami
Fundusz socjalny
Awanse i Kariera
Oprogramowanie rekrutacyjne