Dorota Owczarska

Dorota Owczarska konsultant, Training
Projects

Temat: Najważniejsze definicje na temat motywacji

Naprawdę mnóstwo specjalistów ds. HR projektuje systemy motywacyjne w przeróżnych firmach. Mimo to wielu z nich nie rozumie, co tak naprawdę pobudza pracowników. W niniejszym wpisie na moim blogu przedstawię najważniejsze zagadnienia na ten temat.
Aktywizacja do pracy to inaczej procesy wzbudzające dobrą energię w człowieku, podtrzymujące i regulujące aktywnością pracownika. Da się wyróżnić motywowanie zewnętrzne, do niej wliczamy: naganę dla pracownika, premie, badanie satysfakcji oraz wywieranie wpływu kierownictwa. W książkach z zarządzania można znaleźć też motywację wewnętrzną, do której wliczamy: potrzeby, lęki, pasje, chęć działania, dążenia na przyszłość i cele. O tym przeczytasz tu: Analizy Satysfakcji Pracowników
Kluczowe definicje:
Motywacja - dążania pojawiające się na skutek przeżywanych stanów lub innych zagrożeń, objawiające się w aktywnym wyrażaniu woli do przeprowadzenia danego postępowania dla realizacji określonego rezultatu.
Rozpoznawanie potrzeb społecznego podejmowania aktywności : stopień uświadomienia sobie lub możliwość werbalizacji motywów zaistniałego procesu życiowego. Badania naukowe prowadzi się, aby odszukać motywacje istotne dla człowieka, wyznaczające typy podejmowania procesów życiowych, ich przebieg i oczekiwany efekt.
Poziom motywacji oznacza skuteczność działania, ma wpływ intensywność motywów konwencjonalnych oraz duchowych. U wielu osób te drugie z wiekiem zaczynają przeważać. Naukowcy twierdzą, iż na sprawność działania ma wpływ kierunkowy charakter emocji: dodatnie poprawiają efektywność podejmowanej aktywności, przeciwne znowu je obniżają. Również rodzaj bodźców miewa ogromny udział w efektywności pracy, np. odczucie przygnębienia nie działa mobilizująco na procesy życiowe. Dość znacząca będzie dla człowieka też świadomość wrażenia. Nie istnienie mobilizowania psychofizycznego lub zbyt duże wywoływanie tego stanu nie sprzyjają sprawności aktywności życiowej. Co więcej, za częste pobudzenie emocjonalne z zasady przyczynia się do zapaści psychicznych.
To tyle naszych przemyśleń.
Autor:Ignacy Jurny
Twórca tej notki jest absolwentem kierunku informatyki Uniwersytetu Gdańskiego i studiów podyplomowych z dziedziny komunikacji społecznej. Posiada tytuł Instruktora Rozwoju Osobistego LEM. Rozwija swoją firmę w Będzinie. Od czternatu sezonów prowadzi zajęcia i opracowuje badania dotyczące asertywności w sektorze „konsulting i usługi b2b”.

SŁOWA KLUCZOWE:
Badania potrzeb szkoleniowych
Systemy ocen w organizacjach
Polityka kadrowa w produkcyjnej organizacji
Nowoczesne kierowanie kadrami
Programy karier kadry rezerwowej
Rozwój pracowników
Systemy kadrowo płacowe