Dorota Owczarska

Dorota Owczarska konsultant, Training
Projects

Temat: Jak działa skuteczny zespół

W ramach szkoleń napotykam różnorakich pracowników, którzy niejednokrotnie biorą udział w efektywnych zespołach. Trzy tygodnie wstecz organizowałem też kompleksowy cały cykl szkoleniowy dla specjalistów z międzynarodowej firmy produkcyjnej. Otrzymałem wówczas wiele nietypowych opinii na temat integrowania zespołu.
W niniejszym wpisie zaprezentuję charakterystyki sprawnego zbioru osób pracujących ze sobą, które da się znaleźć w książkach na ten temat i które słyszę na spotkaniach dla pracowników różnych branż. Mierników odnalazłem dość dużo, z tego powodu przedstawię jedynie ich mały fragment - pięć tych rzadziej zauważanych przez liderów zespołów. Sporo w tym temacie możesz znaleźć w tym poradniku: Wyjazdy Integracyjne i Team Building
1. Niwelowanie luki decyzyjnej
Znaczną część decyzji niweluje się osiągając consensus. Wówczas uczestnicy dyskusji bywają z reguły podobnego zdania oraz gotowi przygotować się do urzeczywistnienia tej właśnie alterantywy. Mimo to obserwujemy czasem też nietypowy - wielu uczestników, którzy nie utożsamiają się z opinią zbiorowości decydującej o przyszłości, miewa skłonność do nie wypowiadania swojego sprzeciwu, i dlatego wcześniejszy punkt równowagi zaciemnia prawdziwy problem braku wzajemnego zrozumienia.
2. Krytyka
W efektywnym dziale pracowniczym udzielanie informacji zwrotnej bywa normą, bywa naprawdę szczere i zachodzi względnie nieskrępowanie. Niestety nieraz w takiej sytuacji bezsensownie dochodzi dość łatwo do niezbyt eleganckich przytyków. Profesjonalna opinia krytyczna jest w optymalnym modelu rzecz jasna konstruktywna, jednakże jej przeznaczeniem powinno być zniwelowanie kłopotów stojących przed zbiorowością ludzką oraz utrudniających zakończenie wyznaczonych zadań.
3. Przekazywanie innym osobistych wyobrażeń
Ludzie dość luźno pokazują własne wyobrażenia oraz myśli na temat charakterystyki i atmosfery grupy. Nie ma nieporozumień oraz grup interesów. Innymi słowy - szczera komunikacja.
4. Wskazywanie obowiązków
Jeśli zbiorowość działu firmy przystępuje do działania, podział zadań przeprowadza się w sposób otwarty i jest przyjmowany pozytywnie. Dobry podział odpowiedzialnosci dla wszystkich ludzi w drużynie.
5. Normy zachowań grupy
Grupa wykonuje zadania bez większych tarć. Istotny bywa proces coraz większego zaangażowania - o normach i wartościach w następnym komentarzu.
Tyle naszych przemyśleń.
Opracowanie: Henryk Piskorz
I JESZCZE JAK ZWYKLE GARŚĆ CIEKAWYCH STATYSTYK DOTYCZĄCYCH INTEGRACJI Z OSTATNIEGO MIESIĄCA:
- Ciesząca się największym wzięciem forma aktywności : gry konstrukcyjne z klockami
- Najlepiej wycenione w testach po spotkaniu zabawy – komentarze grup: gry topograficzno – poszukiwawcze
- Statystyczna liczebność grupy zajęciowej: dwadzieścia osób.
- Preferowane dni tygodnia na zabawy: czwartek.
- Najczęściej zamawiana część kraju: Gdańsk

ŹRÓDŁO: Training Projects
Działamy jako ekipa animatorów zajęć z doświadczeniem menedżerskim ale także kwalifikacjami związanymi z żeglarstwem i pływaniem, co umożliwia nam realizację imprez w formie plenerowej, łącząc rozwój zespołów z grami outdoor. Nasi animatorzy to także autorzy książek poradnikowych i ciekawe osobowości.