Agata Wiatrowska

Agata Wiatrowska właścicielka
HorseSense,
facylitator
programów
rozwojowyc...

Temat: Co to jest Horse Assisted Education?

Ponieważ na grupie, więcej tematów nie na temat, coś do poczytania w temacie;)

Co to jest Horse Assisted Education?
HORSE ASSISTED EDUCATION to metoda pracy z końmi, której celem jest szeroko rozumiany rozwój osoby. Jej samoświadomości, umiejętności psychologicznych i społecznych oraz pomoc w zmianie do której dąży. Istotą tej metody jest stworzenie przestrzeni, w której możemy doświadczyć siebie w relacji z koniem. W przestrzeni tej intensywnie doświadczamy swojego świata wewnętrznego (doznań płynących z ciała, emocji, myśli, skłonności do interpretowania tego co widzimy i czujemy w określony sposób). Znajdujemy się w sytuacji, w której kontaktujemy się z przedstawicielem innego gatunku, który obdarza nas uwagą i naturalnie odpowiada na naszą obecność i zachowania. Konie tworzą dla nas coś w rodzaju sceny, na której się uczymy. Na której spotyka się to co subiektywne i obiektywne, to co wewnętrzne i zewnętrzne, na której możemy obserwować jak fantazja czy myśl staje się faktem i jak fakt, tworzy fantazję. Mamy możliwość uczenia się poprzez bezpośrednie uczestniczenie w relacji. Nie ma tu drogowskazów, sprawdzonych przepisów i technik postępowania. Każdy krok wynika z przejęcia odpowiedzialności, odwagi i podjęcia decyzji. Uczenie się jest wielopoziomowe, angażuje całą osobę i przebiega w realnej sytuacji. Zachowania konia są autentyczne a tym samym jest to prawdziwa relacja, prawdziwa komunikacja i prawdziwe przywództwo. Takie doświadczenie jest inne niż w trakcie odgrywania scenek człowiek-człowiek. Ćwiczenia z końmi, z których składają się szkolenia Horse Assisted Education pozwalają na odkrywanie różnych sposobów nawiązywania relacji i ujrzenie siebie jako osoby aktywnie tworzącej otaczającą rzeczywistość.
Horse Assisted Education to więcej niż szkolenie umiejętności. Obecność koni i związany z tym poziom świadomości, percepcji i wrażliwości powoduje, że rozwijany obszar integrowany jest na poziomie jednostki, grupy, społeczności i świata. Horse Assisted Education w praktyce umożliwia to o czym teoretyczne mówię nurty integralne. Wielowymiarowy rozwój wybranego obszaru uwzględniając wszystkie istotne perspektywy i nie pomijając żadnej z nich.
Joanna Borysiewicz

Joanna Borysiewicz Pracownia Horse
Feedback -
współpraca z
HorseSense w obsz...

Temat: Co to jest Horse Assisted Education?

Agata (Wiatrowska) Wiśniewska:

(...) Istotą tej metody jest stworzenie
przestrzeni, w której możemy doświadczyć siebie w relacji z koniem. W przestrzeni tej intensywnie doświadczamy swojego świata wewnętrznego (doznań płynących z ciała, emocji, myśli, skłonności do interpretowania tego co widzimy i czujemy w określony sposób).
(...)
Bardzo podoba mi się to ujęcie tematu Horse Assisted Education jako rozwoju OSOBY, jej samoświadomości.
Jeśli miałabym określić jednym słowem czym są szkolenia z końmi to powiedziałabym ROZWÓJ, a może jeszcze bardziej ZMIANA.
Wielowymiarowy rozwój wybranego obszaru uwzględniając wszystkie istotne perspektywy i nie pomijając żadnej z nich.

Tak, tak! Wielowymiarowy.
Dla mnie ta wielowymiarowość wynika z umożliwienia naturalnego sposobu uczenia się, naturalnego w wielu aspektach; naturalnego w sensie "pochodzącego z natury, wykorzystującego naturalne relacje wewnątrzgatunkowe i międzygatunkowe, ale także naturalnego, ponieważ nie jest to wdrażanie jakiejś nowej techniki, ale stworzenie przestrzeni, w której doświadczamy, odczuwamy. Taki sposób uczenia się jest zgodny ze współczesną wiedzą jak funkcjonuje nasz mózg, emocje oraz wiedzą jak przebiegają procesy uczenia się u dorosłych.
Korzystając z Horse Assisted Education człowiek uczy się przez doświadczanie - wydaje mi się to oklepanym stwierdzeniem, ale... tak właśnie jest w przypadku HAE;) Myślę czy da się to opisać, aby było zrozumiałe, że to "doświadczanie" z końmi jest inne...Jak opisać, że na szkoleniach z końmi nie ma kamuflażu, że każdy nauczy się tego co mu najbardziej potrzebne, że każdy odczuje co innego, że każdy uczy się czegoś innego...
A może określenie, że metoda HAE jest pewną formą "coachingu" coś wyjaśnia?Joanna Borysiewicz-Gardeła edytował(a) ten post dnia 28.08.12 o godzinie 00:03



Wyślij zaproszenie do