Łukasz O.

Łukasz O. PM - energetyka,
OZE, sprzedaż

Temat: Certyfikat ze szkolenia - czy to zwykły "papierek"?

Mam taki dylemat. Czy jeżeli kończę szkolenie, np. z wystąpień publicznych, autoprezentacji czy czegokolwiek z rozwoju osobistego to jak otrzymuje certyfikat ukończenia szkolenia to jest to jakiś oficjalny dokument? Chodzi mi o to czy firma szkoleniowa sama opracowuje program, zgłasza jakiejś instytucji, że robi szkolenie i rozdaje certyfikaty czy może sama z siebie opracowuje i rozdaje certyfikaty wg własnego uznania? Mam kilka takich certyfikatów ze szkoleń w lokalnych firmach i zastanawiam się jaką one mają wagę na rynku.

Pozdrawiam
Łukasz

konto usunięte

Temat: Certyfikat ze szkolenia - czy to zwykły "papierek"?

Szczerze? - realia i tak weryfikują Twoją wiedzę, więc łowcy talentów - owszem, biorą te papierki pod uwagę - jednak w dalszej kolejności ;)
Na kursy może pójść każdy, czyż nie jest tak? Sam więc sobie możesz odpowiedzieć jaką ma wartość wiedza i papierek za grubą kasę.

Zdarza się, iż wiele osób uczęszcza na tego typu kursy, wyłącznie po to aby kolekcjonować papierki i wieszać je z dumą w biurze. A wiedza? - jest ulotna jak ta na maturze, gdzie po ogłoszeniu wyników, powstaje wielka pustka i niesamowita ulga ;)Błażej Statuch edytował(a) ten post dnia 23.08.09 o godzinie 17:34
Łukasz O.

Łukasz O. PM - energetyka,
OZE, sprzedaż

Temat: Certyfikat ze szkolenia - czy to zwykły "papierek"?

Czyli wnioskuję, że jak masz pomysł na szkolenie, to piszesz program, masz kilku chętnych, robisz je, dajesz kartkę z logiem i napisem "certyfikat ukończenia szkolenia" i klient zadowolony?
Chodzi mi właśnie o formalność certyfikatów nie zależnie od tego czy jest to firma szkoleniowa z wieloletnia tradycja i znana na świecie, czy mała lokalna firma jednoosobowa.

konto usunięte

Temat: Certyfikat ze szkolenia - czy to zwykły "papierek"?

Łukaszu,
Z góry przepraszam, jeśli moje pytanie nie będzie dla Ciebie pomocne, ale tak się składa, że Twój wątek jest też dla mnie trochę "po drodze", gdyż rozpoczynam działalność szkoleniową i nie wiem jak to jest z wydawaniem certyfikatów po szkoleniach. Czy mogę sobie sama jakoś opracować taki dokument i wręczać go uczestnikom czy też muszę zgłosić gdzieś swoją działalność i czekać na pozwolenie? Czy jest jakaś instytuacja rządowa monitorująca szkoleniowców?
Myślę, że ewentualne odpowiedzi na moje pytanie rzuci światło i na Twoje wątpliwości ;)
Pozdrawiam, Ewa
Łukasz O.

Łukasz O. PM - energetyka,
OZE, sprzedaż

Temat: Certyfikat ze szkolenia - czy to zwykły "papierek"?

Ewa, Twoje pytania są jak najbardziej na miejscu i sam chętnie poznam odpowiedzi.
Alina Godny

Alina Godny Coach, trener
biznesu.

Temat: Certyfikat ze szkolenia - czy to zwykły "papierek"?

Witam Łukaszu
1. Jak najbardziej logicznie rozumujesz: wymyślasz temat, tzw. PROJEKT,(dobrze by był ciekawy bądź unikalny), zajmujesz się jego realizacją, na koniec wręczasz uczestnikom CERTYFIKAT, czyli zaświadczenie, że coś tam było przeprowadzone i wzięto w tym czymś udział. Bywa, że jest wyszczególniona tematyka oraz ilość przeprowadzonych godzin. Oczywiście wypisujemy dokładną datę! Dotyczy to: szkoleń, warsztatów, konferencji szkoleniowo-metodycznych, itp. (osobiście "mam" kilkanaście - służę więc pomocą...)Jako informatyk możesz sobie sam wszystko opracować.

2. Z przeprowadzonych warsztatów Cashflow również można wystawić certyfikat/zaświadczenie, wypisując datę, ilość godzin, prowadzącego... :)

3.Dobry zwyczaj nakazuje, by na zaświadczeniach widniała pieczątka firmy (w oryginale koloru czerwonego), która wystawia certyfikat, bądź firmy - tzw.partnera biznesowego a wtedy wystarczy już tylko podpis prowadzącego.

4. Istnieją również certyfikaty wystawiane przez instytucje szkoleniowe, które jakby uwierzytelniają, iż przekazywane treści są zgodne z wymogami np. branżowymi obowiązującymi na danym terytorium kraju... itd.

I chyba taki miałeś dylemat.
Pozdrawiam serdecznie_Alina
P.S. Więcej szczegółów pisząc e-mailaAlina Godny edytował(a) ten post dnia 24.08.09 o godzinie 11:27

Temat: Certyfikat ze szkolenia - czy to zwykły "papierek"?

Witaj,
nawiązując do tematu. Prowadząc Agencję Szkoleniową od 2004 coś mogę w tej kwestii napisać pomocnego. Wiem że mnóstwo rożnych firm wystawia certyfikaty-znaczki, że ktoś tam uczestniczył, słuchał , brał udział itp itd.
Ja też,wystawiam. Ale zanim do tego doszłam musiałam napisać program do każdego kursu (tematy, ilość godzin, warsztaty, praktyki, testy końcowe) . Musiałam spełnić pewne wymogi typu, sale dydaktyczne w pełni wyposażone,materiały szkoleniowe, wykładowcy.
Z tym wszystkim musiałam się udać do Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Urzędu Marszałkowskiego i tam złożyć odpowiednie dokumenty jak dok. działalności gosp. i wypełnić odpowiednie dokumenty związane z rejestracją Agencji Szkoleniowej. W załącznikach musiałam złączyć to wszystko o czym pisałam wcześniej i dodatkowy wzór moich autorskich a)zaświadczeń uczestnictwa w szkoleniu b)certyfikatu ukończenia szkolenia.
Na tej podstawie dostałam wpis do Krajowego Rejestru Instytucji Szkoleniowych.
Każda Agencja Szkoleniowa ma swój identyfikator - coś na kształt nr PESEL
Co roku muszę wszystkie dokumenty i szkolenia aktualizować.
Dodatkowo urząd rozlicza mnie do końca stycznia każdego roku kalendarzowego z ilości przeprowadzonych szkoleń, przeszkolonych osób w poszczególnych blokach tematycznych.
Każdy certyfikat i zaświadczenie opatrzony jest tym numerem identyfikacyjnym nadanym przez Urząd plus kolejny numer porządkowy każdego egzemplarza wystawionego przez moją firmę.
Tak to wygląda u mnie:) być może ktoś ma inne doświadczenia.
Łukasz O.

Łukasz O. PM - energetyka,
OZE, sprzedaż

Temat: Certyfikat ze szkolenia - czy to zwykły "papierek"?

Alina wiele mi wyjaśniłaś. Też mam kilka certyfikatów z lokalnych firm ale nie wiem jaka maja wartość na rynku.

Agnieszka a jaka jest tematyka Twoich szkoleń, że potrzebowałaś rejestracji? Czy każdy tak musi?

konto usunięte

Temat: Certyfikat ze szkolenia - czy to zwykły "papierek"?

każdy certyfikat/zaswiadczenie świadczy o tym, że coś się jednak robiło, a pracodawcy to lubią

Temat: Certyfikat ze szkolenia - czy to zwykły "papierek"?

Łukasz nie każdy tak musi, tylko Ci co chcą żeby ich certyfikaty/zaświadczenia coś sobą reprezentowały. Żeby to nie były jakieś świstki drukowane w domu. Za moim programem stoi urząd w którym ktoś to przeczytał i się z tym zgodził.
Druga sprawa taki wpis pozwala mi stawać do rożnych przetargów szkoleniowych w całym kraju.
Dodatkowo pisząc projekt szkoleniowy dofinansowany z UE jest to dodatkowy plus że taki wpis się posiada. Co mnie bardo pomogło i w tej chwili będę takie 3 projekty od listopada realizować.

Branże moja pasja=praca to gastronomia i wszystko co związane jest z otwieraniem, przejmowaniem uruchomianiem lokali, restauracji oraz szkolenie kadry na każdym z poziomów. :):)
Łukasz O.

Łukasz O. PM - energetyka,
OZE, sprzedaż

Temat: Certyfikat ze szkolenia - czy to zwykły "papierek"?

Dziękuję za wyjaśnienia, chyba już wszystko wiem, co chciałem wiedzieć
Anna Noemi C.

Anna Noemi C. Patrzę z optymizmem
w przyszłość...

Temat: Certyfikat ze szkolenia - czy to zwykły "papierek"?

Dodatkowo jesli certyfikat jest poparty zdanym egzaminem (i to na wysokim poziomie) potwierdzającym, iz dana osoba nie tylko siedziala na zajeciach, ale jeszcze sie czegos nauczyla, to w tym przypadku pracodawca ma większą pewność, że tego kogos warto zatrudnic.

Co komu po papierku, ktory nie gwarantuje ugruntowanej wiedzy?

Juz nie mowiąc o certyfikatach rozpoznawanych międzynarodowo jak choćby językowe czy biznesowe...

Temat: Certyfikat ze szkolenia - czy to zwykły "papierek"?

Aniu a jak uwierzytelnić taki egzamin?tzn jak sprawić, że uczestnicy którzy go zdają mają coś więcej poza samym papierkiem?czy egzamin wystarczy zdać przed samą komisją w skład której wchodzą pracownicy firmy szkolącej czy w skład musi wejść ktoś z jakiś wyższych instytucji?
pozdrawiam
Sławek Krakowski

Sławek Krakowski Właściciel, MOTIVA

Temat: Certyfikat ze szkolenia - czy to zwykły "papierek"?

Pozwólcie, że zostawię tu swój komentarz. Wpadłem na ten wątek przypadkowo. Cóż jeśli chodzi o certyfikaty to prawda jest taka jak napisała Alina, ale to nie znaczy, że nie mają one znaczenia ani sensu. Sam uczestniczyłem w wielu szkoleniach z których część była wyśmienita, część mierna, a reszta do niczego. I niestety ich poziom nie zależał od certyfikacji Instytucji lecz od trenerów. Szkolenia i podyplomówki Uniwersytetów i Wyższych Uczelni bywają tragiczne, a szkolenia prowadzone przez małe firmy daja wiedzę i narzędzia z których korzystasz przez wiele lat i jesteś wdzięczny za te kilka godzin kursu. To tak z mojego doświadczenia. Sam prowadzę firmę szkoleniową i wydaję tzw. certyfikaty, które są faktycznie zaświadczeniami o ukończeniu kursu. I tyle możemy. Nie ma w Polsce niezależnych i uznanych Instytucji certyfikujących i póki co nie widać żeby to się miało zmienić. Co do wpisu do Instytucji Szkoleniowych WUP to jak dla mnie tylko kolejny rejestr, i to całkowicie bez sensu, ot taki porządkowy informator dla urzędników PUP, kto się wpisał i może robić szkolenia dla bezrobotnych. Zresztą kto by miał tam zajmować się badaniem jakości? Nie wiem na jakiej podstawie, ktoś tam żądał tego wszystkiego od Agnieszki, ale ja nie znam takich przepisów, które by upowazniały do tego urzędników. Chętnie się dowiem jeśli takie instnieją. Reasumując, zresztą ktoś już to wcześniej napisał - papierek to tylko papierek liczy się wiedza, która pozostanie i jej weryfikacja w praktyce czyli efektywność szkolenia.Dla jej sprawdzenia polecam model D.L. Kirkpatricka, szczególnie ważny dla wszystkich, którzy się szkolą - poziom trzeci - weryfikuje wykorzystanie przyswojonych informacji w codziennej pracy. No i jeszcze ROI - zwrot finansowy z inwestycji - szczególnie interesuje firmy, które pakują pieniądze w szkolenia pracowników, ale czy nas samych nie? ja liczę w co inwestuję i dobieram w ten sposób szkolenia. W końcu inwestujemy czas i pieniądze i ta inwestycja powinna przynieść zwrot. Więc papierek powinien być tylko dowodem zainwestowania ;-)
Karina Ciosk - Komorowska

Karina Ciosk -
Komorowska
właściciel agencji
SPINKI, trener w
Akademii Pani Spinki

Temat: Certyfikat ze szkolenia - czy to zwykły "papierek"?

To ja się wtrącę :)

Organizuję szkolenia dla przyszłych konsultantów ślubnych.
Nie sądzę by ktokolwiek z uczestników przyszedł do nas po papierek....ale po wiedzę.
Po szkoleniu uważny uczestnik jeśli będzie miał chęci, będzie zdeterminowany...etc. to otworzy z sukcesami swoją agencję ślubną.

Certyfikat wydaję chociaż nikt tego odgórnie nie kontroluje, nie sprawdza....a tak być nie powinno bo w tej chwili szkoli masa firm i ludzie czasami wydają na marne pieniądze za takie kursy.

Mogę mieć tylko nadzieję, że nasz papier ma znaczenie i ludzie go docenią.
Najwazniejsze, że uczestnicy sa zadowoleni i odnoszą potem sukcesy.

konto usunięte

Temat: Certyfikat ze szkolenia - czy to zwykły "papierek"?

Łukasz O.:
Dziękuję za wyjaśnienia, chyba już wszystko wiem, co chciałem wiedzieć
guzik wiesz. jeżeli certyfikat- to oficjalny dokument dający uprawnienia zawodowe według wzoru MEN. jeżeli zaświadczenie/świadectwo- również na wzorze MEN, a nadawać mogą te, które są wpisane do regionalnych rejestrów firm szkoleniowych prowadzonych przez wupy

konto usunięte

Temat: Certyfikat ze szkolenia - czy to zwykły "papierek"?

Marcin ma rację.
My wystawiając "Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia" opieramy się właśnie na wzorcu (treść), wytyczne określają treść, a dowolność pozostaje w kwestii szaty graficznej.

Temat: Certyfikat ze szkolenia - czy to zwykły "papierek"?

Marcin I.:
Łukasz O.:
Dziękuję za wyjaśnienia, chyba już wszystko wiem, co chciałem wiedzieć
guzik wiesz. jeżeli certyfikat- to oficjalny dokument dający uprawnienia zawodowe według wzoru MEN. jeżeli zaświadczenie/świadectwo- również na wzorze MEN, a nadawać mogą te, które są wpisane do regionalnych rejestrów firm szkoleniowych prowadzonych przez wupy

czy to o czym piszesz reguluje Rozporządzenie? Firma proadząca działalność szkoleniową zarejestrowana w rejestrze może przeprowadzać kursy, ale czy może wystawić certyfikat ukończenia kursu według zoru men, czy tylko centra kształcenia prakktycznego bądź ustawicznego?
Sebastian Szczerbik

Sebastian Szczerbik Fachowiec od HRu

Temat: Certyfikat ze szkolenia - czy to zwykły "papierek"?

Mam wrażenie, że mieszają się tu dwa pojęcia - certyfikat i dyplom ukończenia szkolenia. To co potocznie nazywa się certyfikatem, a w rzeczywistości jest dyplomem, jest zwyczajnym dowodem ukończenia określonego szkolenia. Certyfikat natomiast to najczęściej dowód zdanego egzaminu uprawniającego do korzystania z określonego narzędzia (np. określony kwestionariusz), albo "pochwalenia się" określoną wiedzą (np. określona metodologia zarządzania projektami). Innymi słowy, pewne firmy mają opatentowany określony know-how, a oficjalne korzystanie z niego wymaga uzyskania certyfikatu właściciela know-how - taki certyfikat jest certyfikatem w ścisłym znaczeniu (np. PMI, PRINCE@, Extended DISC itp).
Piotr Krupa

Piotr Krupa menadżer i trener
otwarty na
propozycje

Temat: Certyfikat ze szkolenia - czy to zwykły "papierek"?

moim zdaniem warto to ująć od innej strony
jakie szkolenie i do kogo adresowane
od tego zależy w dużym stopniu znaczenie certyfikatu
im "twardszy" kurs tym ważniejszy certyfikat



Wyślij zaproszenie do