Dorota Owczarska

Dorota Owczarska konsultant, Training
Projects

Temat: Style dokształcania się uczestników szkoleń

Najważniejszym z czynników, aby stosować różnego rodzaju symulacje menedżerskie, jest pewien określony zbiór technik zdobywania nowych kompetencji przez osoby w dojrzałym wieku. Innymi słowy chodzi o technikę uczenia się pożądaną przez daną jednostkę. John Kolb w swoim schemacie opisał naturalne i podstawowe style dokształcania się: dywergencjonalny, asymilujący, kognitywny, symulacyjny. W oparciu o te style Adam Kickford i John Milkshaw 28 lat temu wymyślili kwestionariusz, umożliwiający samodzielne określenie stylu uczenia się. Zobacz na stronie firmy szkoleniowej: Zaawansowane Symulacje Szkoleniowe
Twórcy kwestionariusza jeszcze w innych materiałach wskazują na określone role, które przybierają uczestnicy szkoleń:
Aktywista, preferujący nowatorskie bodźce. Bywa aktywny, posiada pragnienie ciągłego doskonalenia, zawsze pozytywnie usposobiony i lubiący innych ludzi. Najpierw coś zrobi, następnie dogłębnie o tym pomyśli. Chce wszystko własnoręcznie przetestować - czy aby na pewno dane zjawisko istnieje.
Analityk – można go nazwać też: obserwator. Szczegółowo rozpatruje poszczególne rozwiązania wybierając najbardziej optymalne z nich. Tacy dorośli nie chcą działać pod presją, wszystko muszą przetestować na osobności.
Wielbiciel teorii – przysłowiowy perfekcjonista. Jego wnioskowania okazują się nadwyraz uporządkowane, a starania zawodowe nazbyt usystematyzowane. W miarę sprawnie tworzy abstrakcyjne wzory i idee, zawsze przekształca rzeczywistość wokół niego na wizjonerskie obrazy.
Świadomość opisanych powyżej sposobów uczenia się bywa bardzo użyteczna w czasie organizowania projektów szkoleniowych. Umożliwia trenerowi zaprojektować agendę szkolenia odpowiednią do ról odgrywanych przez ludzi biorących udział w szkoleniu. Jestem przekonany, że proces uczenia dorosłych to również kompetencje z teorii psychologicznych, nie tylko strategii budowania piramidy kwalifikacji.
Tadeusz Wróbel
Autor tego komentarza jest absolwentem kierunku geografii Uniwersytetu Opolskiego i studiów podyplomowych z dziedziny ochrony środowiska. Posiada tytuł Eksperta Zmiany i Innowacji XRY. Pracuje w Jędrzejowie. Od pięciu lat uczy i projektuje badania odnoszące się do komunikacji interpersonalnej w branży „chemia i kosmetyki”.

SŁOWA KLUCZOWE:
Gry Interersonalne
Treningi menedżerskie
Gry na zamówienie
Zarządzanie
Gry dla przemysłu
Asertywność
Szkoła dla trenerów
Poradniki dla instruktorów