Dorota
Owczarska
konsultant, Training
Projects
Temat: Podstawowe zagadnienia na temat motywowania pracowników
Wielu ludzi projektuje motywacyjne systemy wynagrodzeń w różnorodnych firmach. Jednak wielu z nich nie potrafi dobrze zrozumieć, co tak naprawdę angażuje członków zespołów pracowniczych. W tym artykule przedstawię podstawowe definicje na ten temat.Motywacja do pracy to inaczej techniki wzmacniające pozytywne emocje, zachowujące ten stan i sterujące zachowaniem człowieka. Wyróżniamy aktywizowanie zewnętrzne, do której wliczamy: kary, bonusy, badanie satysfakcji oraz wywieranie wpływu kierownictwa. W literaturze znajdziemy też motywowanie wewnętrzne, do niej zaliczamy: piramidę Maslowa, lęki, hobby, chęć osiągania celów, dążenia na przyszłość a także ideały. Więcej teorii możesz poszukać w tym poradniku:
Kierowanie Projektami HR
Najbardziej znane zagadnienia podstawowe:
Motyw to inaczej pragnienia pojawiające się w wyniku przeżywanych emocji i pojawiających się sytuacji, wyrażające się w aktywnym wyrażaniu woli do aktywizowania określonego postępowania zmierzającego do zaplanowanego efektu.
Diagnozowanie potrzeb codziennego podejmowania aktywności : wskaźnik bycia świadomym oraz możliwość słownego określenia motywacji podejmowanego procesu życiowego. Badania naukowe prowadzi się, aby zdiagnozować potrzeby istotne dla człowieka, wyznaczające typy określonych procesów życiowych, ich czas powstania oraz spodziewane wyniki.
Potęga motywów oznacza sprawność działania, uruchamia intensywność bodźców motywacyjnych logicznych oraz duchowych. U większości pracowników te drugie mogą wskazywać na choroby. Naukowcy twierdzą, iż na efektywność procesów życiowych wpływa znak emocji: korzystne dla zdrowia polepszają sprawność podejmowanej aktywności, negatywne znowu je ograniczają. Tak samo rodzaj bodźców ma ogromny wpływ, np. odczucie żalu nie wpływa pobudzająco na działanie. Ważna będzie dla człowieka też intensywność uczucia. Stan braku aktywizowania dochowo-synaptycznego albo zbyt duże wywoływanie tego stanu nie zwiększją efektywności aktywności życiowej. Co więcej, bardzo częste mobilizowanie emocjonalne zwykle przyczynia się do zapaści psychicznych.
Tyle haerowych wniosków.
Autor:Wojciech Nawrotny
Twórca tej notki jest absolwentem wydziału marketingu Uniwersytetu Śląskiego i studiów podyplomowych z dziedziny astrofizyki. Posiada certyfikat Mistrza Kreatywności KPC. Kieruje agencją treningową w Kielcach. Od sześciu lat uczy i opracowuje badania odnoszące się do zarządzania projektami w sektorze „motoryzacja”.
TEMATY BOGA:
Badania kultury organizacyjnej
Systemy ocen menedżerów
Strategia kadrowa w prywatnej firmie
Zaawansowane kierowanie personelem
Programy rowoju talentów
Badania osobowości
Oprogramowanie rekrutacyjne