Temat: Historia Sushi

Większość osób słysząc słowo Sushi myśli o surowej rybie.
W rzeczywistości jest to błędne skojarzenie gdyż dania przygotowywane w Japonii z surowych ryb nazywane są Sashimi. Zastanówmy się w takim razie, co definiuje słowo Sushi.
Sushi to potrwa składająca się z ryżu zakrapianego octem ryżowym oraz surowej ryby – ale nie koniecznie. Zazwyczaj Sushi będzie składało się z różnego typu skorupiaków takich jak kraby, homary, ale mogą to być ryby, warzywa, czy jajko.

Chociaż dziś Sushi najczęściej podawane jest w restauracjach japońskich, jego historia rozpoczęła się w VII wieku w Chinach. Ryż początkowo służył do marynowania ryb. Aby przeprowadzić proces wystarczały dwa składniki: ryż i sól. W rezultacie otrzymywano pyszną rybę, co pozytywnie wpłynęło na popularność tej potrawy.

W 1800 roku Sushi wytwarzano poprzez stworzenie warstw z ryb
i posolonego ryżu, układając je na przemian. Proces ten nazywany jest narezushi lub edomaezushi i jest stosowany po dzień dzisiejszy w części restauracji Japońskich. Nazwa narezesushi brzmiała oryginalnie Edomae, czyli przed Edo (dawna nazwa obecnej stolicy Japonii – Tokio)i odwoływała się do ryb złowionych
w przedniej części dzisiejszego miasta Tokio, z których przyrządzano Sushi. W przeciwieństwie do „dzisiejszego” Sushi , ryż był formowany w kulkę z nałożonym na nią kawałkiem ryby. Japończycy spożywając narezesushi wyrzucali ryż, zjadając samą rybę.

W miarę upływu czasu i przenikania się kultury japońskiej
z chińską, Sushi stało się popularnym posiłkiem zarówno w Japonii, jak i w Chinach. W zależności od miasta, w którym przebywaliśmy można było odnaleźć różne techniki przyrządzania i podawania Sushi. Przysmak ten był często podawany jako przekąska w trakcie przerw w teatrze. Pełniąc funkcję spożywanego dziś w kinach popcornu. Od momentu, gdy Sushi pozyskało status dania łatwego
i szybkiego w przygotowaniu, stało się podstawową potrawą Japońskich gospodarstw XIX wieku. Idealnie wpisując się do szybkiego stylu życia Japończyków.

Ostatecznie rozwój nowoczesnych technologii przyczynił się do zmiany sposobu przechowywania ryb w Japonii, a w konsekwencji metod przygotowywania Sushi. Od tego momentu ryż jedzono razem
z rybą, a nie wyrzucano. Proces marynowania został skrócony,
co zmieniło smak ryby (surowa). Nowy smak przyjął się – zyskując rzesze smakoszy. Liczne wariacje na temat Sushi doprowadziły
do odkrycia zalet octu ryżowego, który od tej pory używano jako składnik Sushi. Ocet umożliwił znaczne skrócenie procesu marynowania do 1 – 2 dni.

Dziś Sushi cieszy się wciąż rosnącą popularnością na całym świecie. Ludzie przywiązują większą uwagę do zdrowego trybu życia. A Sushi charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu, wysoką wartością energetyczną np. typowy zestaw składa się z 8 – 10 sztuk, co stanowi około 350 -400 kalorii. Dzięki rybom Sushi ma wysoką zawartość białka oraz jest bogate w kwasy Omega-3. Wodorosty oraz ryż dostarczają nam jodu i złożonych węglowodanów.

To, co kiedyś było sposobem marynowania ryb, dziś stało się przyczynkiem do powstania milionów restauracji na cały świecie.
Dla Japończyków przygotowanie Sushi nie stanowi problemu, w przeciwieństwie do Europejczyków dlatego większość z nas korzysta z usług restauracji.