Eliza
Drozd
Agencja Turystyczna
Sunny Planet
Temat: Słowniczek pojęć turystycznych :)
Rodzaje wyżywienia:All Inclusive – w skrócie, All In – wszystko wliczone, standardowa opcja zawiera 3 posiłki (śniadanie, obiad, kolacja), napoje bezalkoholowe i napoje alkoholowe lokalnej produkcji, wszystko w określonych przez hotel godzinach. W zależności od standardu hotelu oraz kraju w którym wypoczywamy, dodatkowo w opcji All In mogą się znaleźć: późne śniadanie, przekąski między posiłkami, All In 24h, niektóre międzynarodowe alkohole, zabiegi Spa, itp.
Light All Inclusive/ Snack All Inclusive – skromniejsza wersja All Inclusive, np. bez napojów alkoholowych lub bez jednego posiłku, przy tej opcji niezbędny jest opis ze strony hotelarza.
Ultra All Inclusive / Exclusive All Inclusive - rozszerzona wersja All Inclusive, np. o świeżo wyciskane soki, zagraniczne alkohole, przy tej opcji niezbędny jest opis ze strony hotelarza.
FB – pełne wyżywienie, czyli śniadania, obiady i kolacje, gdzie napoje do śniadań są bezpłatne, natomiast do pozostałych posiłków płatne (czasami w tej opcji są bezpłatnie wydzielone napoje do pozostałych dwóch posiłków)
HB- śniadania i obiadokolacje – podobnie jak w opcji FB napoje do śniadań są bezpłatne.
B, BB - Bed&Breakfest, czyli same śniadania.
OV – bez wyżywienia.
Rodzaje zakwaterowania:
Pokój 2-osobowy – standardowy pokój z łazienką przeznaczony dla 2 osób dorosłych, czasem z dostawką dla 1 lub 2 osób.
Apartament – najczęściej pomieszczenie składające się z sypialni, łazienki oraz pokoju dziennego wraz z aneksem kuchennym,
Studio – powiększone pomieszczenie z częścią sypialną oraz dzienną z aneksem kuchennym, oraz łazienką.
Bungalow – budynek, w którym znajduje się od jednego do kilku pokoi/apartamentów/studiów, często 1 piętrowy, znajdujący się poza budynkiem głównym.
Pokój rodzinny – pokój o większym metrażu, przystosowany do zakwaterowania większej, nawet 5osobowej rodziny, w zależności od opisu i hotelu, może być jednopomieszczeniowy, lub składać się z nawet z 3 pomieszczeń + łazienka.
Suit – pomieszczenie składające się z co najmniej jednej sypialni i pokoju połączonego drzwiami.
Typ Superior – zakwaterowanie, oznaczające nieco wyższe świadczenia niż zakwaterowanie standardowe, np. większy metraż, ładniejszy widok.
Typ Delux – podobnie jak superior.
Typy łóżek hotelowych:
double - łóżko podwójne
king size - królewskie
queen size - królewskie
single - pojedyncze
sofa bed - sofa
studio bed -studio
twin - bliźniacze
łóżko piętrowe
dostawka
Określenia używane w katalogach i hotelach:
agent - to osoba upoważniona do działania w imieniu organizatora;
Air conditioning - klimatyzacja
animator - osoba organizująca życie towarzyskie dla gości w hotelu lub w ośrodku wakacyjnym;
brunch - śniadaniolunch; posiłek między porą śniadaniową a lunchem i zastępujący oba te posiłki;
charge card - karta płatnicza;
check-in - zameldowanie, rejestracja;
check-in time - czas zgłaszania się na lotnisko;
check-out - wymeldowanie;
check-out time - koniec doby hotelowej;
connecting rooms - pokoje połączone;
continental breakfast - śniadanie kontynentalne składające się przynajmniej z herbaty lub kawy, grzanki lub rogalika, masła, dźemu, czasem soku, sera i wędliny;
English breakfast - śniadanie angielskie składające się zwykle z soku , płatków zbożowych, dania głównego, grzanki, masła, dżemów oraz kawy lub herbaty; danie główne składa się zwykle z wędliny, ryby lub jajek;
Dolmusze – autobusy/busy w Turcji, które za odpowiednią opłatą kursują pomiędzy kurortami, do miast itp.
duty-free - strefa bez cła;
early arrival - wczesny przyjazd; przyjazd wcześniej do hotelu niż w terminie rezerwacji;
flight numbers - numer lotu; oznaczenie lotu składające się zwykle z dwóch liter - kodu linii lotniczej, a w przypadku lotów czarterowych z trzech liter; linie krajowe zawierają zwykle cztery cyfry;
first minute - okres przedsprzedaży ofert turystycznych, w którym organizatorzy w zamian za wczesną decyzje klienta o wyborze wakacji proponuje rabaty, gratisy i róznego rodzaju profity
hotel transfer - transfer hotelowy, zorganizowany przez obsługę hotelu dla klienta;
last minute - oferty turystyczne z ostatniej chwili, czyli na krótko przed realizacją imprezy.
mini bar – usługa hotelowa, polegająca na uzupełnianiu lodówki w pokoju w napoje alkoholowe i bezalkoholowe – jeśli opis wyraźnie tego nie definiuje, jest to zazwyczaj usługa płatna.
mini disco - zabawa taneczna organizowana dla dzieci w godzinach wieczornych przez grupę animacyjną, zazwyczaj jest pierwszym punktem programu wieczornych animacji.
mini club – miejsce przygotowane z myślą o dzieciach, w wieku od 3 do 12 lat (wiek może być różny w zależności od hotelu), w którym dzieci mogą uczestniczyć we wspólnych zajęciach plastycznych i ruchowych, pod opieką animatorów.
odznaczenie „Blue Flag” – jest to wyróżnienie przyznawane obiektom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.
rafting - spływ kilkuosobowymi pontonami po górskiej rzece;
Restauracja a la carte – restauracja z możliwością wyboru dań z karty
rezydent - osoba opiekująca się turystami na danym kierunku, pomagająca w rozwiązywaniu problemów i wyborze wycieczek fakultatywnych.
Snorkeling - najprostsza forma aktywnej obserwacji życia podwodnego, płetwonurek wyposażony w maskę, fajkę (ang. snorkel) i płetwy unosi się na powierzchni wody z zanurzoną twarzą, obserwując to, co dzieje się pod nim.
wycieczki fakultatywne - wycieczki oferowane na określonym kierunku wakacyjnym, są dobrowolnym wyborem klienta, który w zorganizowanej grupie chce powziedzać bądź uczestniczyć w dodatkowych imprezach.