Rafał
C.
Prezes,
Stowarzyszenie
Inżynierów Polskich
Temat: STRATEGICZNA WSPÓŁPRACA - POLSKA - TURCJA - CHINY
INTEGRACJA GOSPODARCZA NA OSI WARSZAWA - ANKARA - PEKINŚrodek ciężkości światowej gospodarki nieuchronnie przenosi się nad Pacyfik. W najbliższych latach to gospodarki Chin i USA będąc ze sobą ściśle powiązane będą wyznaczały dalsze, jej kierunki rozwoju. To tzw. Chinameryka będzie tu światowym liderem. Z kolei Chiny i Turan (państwa tureckie) to dziś dwa potężne centra kapitałowe, które mogą być wykorzystane do inwestycji w Polsce. Dodatkowym atutem naszego Państwa są bardzo dobre stosunki bilateralne zarówno z Chinami jak i z Turcją. Ponadto stosunki chińsko-tureckie mają dziś już wymiar strategicznej kooperacji (np. Chińskie firmy zainwestują 1 mld USD w turecki sektor węglowy)
http://www.chinadaily.com.cn/china/2010-10/08/content_...
http://www.polandturkey.com/pl/aktualnosci-gospodarcze...
Słabnięcie pozycji UE nie jest tylko wynikiem jej wewnętrznych problemów (które od biedy można by było jakoś pokonać), ale niestety w poważnym stopniu zależy od w/w okoliczności zewnętrznych. Jednocześnie takie państwa jak Rosja, Indie czy Brazylia nie będą raczej na dłuższą metę efektywne gospodarczo z ich postfeudalnymi strukturami i przestarzałą infrastrukturą - nie będą w stanie być konkurencyjni dla Chinameryki. Decydenci w Polsce muszą z tego wyciągnąć wnioski - konieczna jest oprócz integracji z USA i UE, równie silna integracja z rynkami Chin i szeroko rozumianego Turanu (z Turcją jako lokalnym liderem gospodarczym - Prezydent Komorowski: Turcja to dobry sojusznik, Czy Turkish Airlines kupią PLL LOT? ).
http://www.wprost.pl/ar/247899/Komorowski-Turcja-to-do...
http://www.parkiet.com/artykul/7,1183302-Turkish-Airli...
Stowarzyszenie Inżynierów Polskich (SIP) dostrzega tą potrzebę integracji gospodarczej w kierunku południowo - wschodnim. Działające w ramach SIP komisje (ds. Współpracy Gospodarczej Polsko-Chińskiej i Polsko-Tureckiej) podjęły decyzje o organizacji cyklicznych Targów Polsko-Chińskich i Polsko-Tureckich ze szczególnym akcentem na branże: badawczo-rozwojową, wdrożeniową i naukowo-techniczną oraz wprowadzanie produktów hi-tech i nowych technologii na rynek, będące podstawą innowacyjnej gospodarki. Dodatkową kwestią jest przyciągnięcie kapitału i inwestycji z tych kierunków.
Aktualnie nasza pozycja w UE w wyniku zamieszania na szczycie związanego z sytuacją kryzysową może dziś się poprawić politycznie (mówi się nawet o osi Paryż-Berlin-Warszawa), ale dopiero gospodarczy status Polski wyznaczy jej właściwe miejsce w Europie. Jest to realne przy zaawansowanej współpracy z rynkami: Chińskim i Turańskim (Prezydent Komorowski: Wizyta w Chinach otwiera nowe perspektywy)
http://wiadomosci.wp.pl/title,Komorowski-wizyta-w-Chin...
http://tvp.info/informacje/biznes/wizyta-wen-jiabao-wa...Rafał Ciołek edytował(a) ten post dnia 03.06.12 o godzinie 16:13