Temat: obliczenia w spssie

Witam,
przeprowadzam mini badanie, które ma pokazać preferencje kobiet co do mężczyzn szukających znajomości poprzez ogłoszenia matrymonialne. Manipulujemy zmiennymi: wiek, zasoby, rodzaj poszukiwanego związku (stały/ przelotny). Badane kobiety zostały podzielone na dwie grupy wiekowe, każda z kobiet otrzymała 6 ankiet z 6 ogłoszeniami róznącymi się w/w zmiennymi a także listą 6 identycznych pytań do każdej z ankiet, gdzie zaznaczały swoje odpowiedzi na 6 - cio stopniowej skali.
Nasza 1 hipoteza brzmi: Spostrzegana atrakcyjność mężczyzny zależy od posiadanych przez niego zasobów w większym stopniu w grupie kobiet młodszych niż w grupie kobiet starszych.

Proszę o pomoc w sprawdzeniu tej hipotezy. Problem jest w tym, że wyniki 1 kobiety są zapisane w 1 wierszu (czyli odpowiedzi z 6 ankiet występują poziomo, krakta po kratce). Nie wiem, w jaki sposób utworzyć ogólną zmienną: atrakcyjność (która jest obliczana poprzez odpowiedzi z dwóch pytań do każdej ankiety). Dodatkowym myślę tu utrudnieniem jest 6 kolumn gdzie umieszczone są odpowiedzi na to samo pytanie z ankiety (bo przypominam każda kobieta miała 6 ankiet).

Mam nadzieję, że nie zakręciłam za bardzo wyjaśnienia problemu i będę bardzo wdzięczna za wskazówki i pomoc.

Pozdrawiam,
Monika

Temat: obliczenia w spssie

Podstawowe pytanie - jak zbudowałaś plan eksperymentalny - tak po prostu "ułożyłaś", albo wycięłaś z gazety kilka ogłoszeń, czy kierowałaś się jakimiś zasadami?

Bo jak to pierwsze, to szanse na przeprowadzenie udanej analizy są niewielkie.

Tak w ogóle, to od strony technicznej jest to problem z zakresu szacowania użyteczności. Idealnym narzędziem do tego celu byłoby Conjoint Analysis i później porównanie ważności/użyteczności cząstkowych pomiędzy grupami mężczyzn i kobiet.

Teraz jest trochę po ptakach...

Temat: obliczenia w spssie

Ogłoszenia były wymyślone przeze mnie, natomiast każde było skonstruowane wg tych samych zasad. Elementem róznicującym były tylko te zmienne, czyli np zasoby podane jako zawód (wcześniej zrobiłam pilotaż i na tej podstawie otrzymałam zawody: atrakcyjne, średnio atrakcyjne i nieatrakcyjne).
Czy masz może jakiś pomysł, jakich funkcji mogłabym użyć aby zanalizować dane??

Temat: obliczenia w spssie

Po pierwsze, zmierz korelacje pomiędzy wszystkimi zmiennymi, którymi manipulowałaś przy układaniu ogłoszeń. Jeśli są niskie, ciągle można spróbować Ogólnego Modelu Liniowego. Wysokie spowodują, że dane są do niczego. Ponadto, 6 ogłoszeń to trochę mało.

Nie chciałbym być złym prorokiem, ale bardzo prawdopodobne, że zawaliłaś plan eksperymentalny i prawdopodobnie będziesz musiała zacząć od nowa :/

konto usunięte

Temat: obliczenia w spssie

tia.... poza tym, jesli zakodowalas odpowiedzi kazdej kobiety w stosunku do wszystkich ankiet w jednym wierszu po kolei, to na pewno czeka Cie kodowanie danych raz jeszcze...

pzdr,

Temat: obliczenia w spssie

nie wiem, czy się dobrze zrozumieliśmy, ale tych ankiet nie jest 6 w ogóle ale każda kobieta wypełniała 6 ankiet a przebadanych było ponad 60 (to jest małe badanie na zaliczenie przedmiotu, więc taka grupa wystarczy).
Czyli Kasiu sugerujesz, że powinnam wpisać każdą ankietę pod sobą - tzn. jedna kobieta będzie wprowadzana w 6 linijkach pod sobą?

konto usunięte

Temat: obliczenia w spssie

Monika, o ile dobrze zrozumialam co chcesz zrobic, to tak, ja bym to tak zakodowala. nr respondenta (nawet jesli sie powtorzy), rodzaj ankiety/oferty (jak rozumiem bylo ich szesc czyli wartosci od 1 do 6), potem odpowiedzi na poszczegolne pytania dla kazdej z ankiet. Takie kodowanie pozwoli ci wyliczyc srednie profile dla kazdego z rodzajow ankiet (wrzucisz opcje "porownaj grupy" w danych), a dwa, ze pozwoli Cie je porownac pomiedzy tymi profilami i zbadac istotne roznice.

Konkretnie, to co mozesz po ponownym zakodowaniu wycisnac:
- srednie 'profilowe' czyli zobaczyc jak plasuja sie oceny w zaleznosci od rodzaju oferty/ankiety,
- roznice w odpowiedziach na poszczegolne pytania w zaleznosci od rodzaju oferty/oferty
- korelacje pomiedzy wynikami poszczegolnych ankiet a zmiennymi demograficznymi kobiet - wiek, zawod, miasto, cokolwiek co wymyslilas lub roznice ze wzgledu na te zmienne.

To tak na pierwszy rzut oka.

Sorki za brak polskich czcionek, ale jest juz pozno.

Pozdrawiam
Kasia

Temat: obliczenia w spssie

Katarzyno, ale w co ci da porównanie średnich ocen poszczególnych kart pomiędzy respondentami, skoro nie będziesz wiedziała, co jest przyczyną tego, że ta ocena jest relatywnie wysoka - wiek, zasoby czy rodzaj poszukiwanego związku?

konto usunięte

Temat: obliczenia w spssie

niestety, nie widzę tych danych ani ankiet. Można spróbować zrobić Ogólny Model Liniowy, ale to już pisałeś.

Myślę, że masz dużo racji co do planu eksperymentalnego, ale pisałam do Moniki bardziej na przyszłość... :)Katarzyna Ludka edytował(a) ten post dnia 20.01.10 o godzinie 15:08



Wyślij zaproszenie do