konto usunięte
Temat: Idiotyczne pytania z rozmowy kwalifikacyjnej, które nie...
Moi Drodzy Forumowiczespisałem tutaj nic nie zanaczące pytania, które coraz cześciej zaczynają pojawiać się na spotkanich o pracę i postarm się wytłumaczyć Wam w jakim celu takie pytania zdają rekruterzy.
Wszystkie te pytania nie sprawdzają tak naprawdę nic. Albo zna się odpowiedzi przed spotkaniem, albo nie. Na miejscu w dostępnym czasie podczas spotkania o pracę w części sesji szybkich pytań raczej nie odpowiesz na nie. Za to można napompować ego zadającego te pytania rekrutera, który poczuje się mądry...
1/. Dlaczego pokrywy studzienek kanalizacyjnych są okrągłe?
Z zasady prawidlowa odpwiedź jest każda, ale najlpsza:
...bo studzienka jak sama nazwa jest okrągła...
2/. Masz przed sobą trzy przełączniki. Jeden z nich włącza tradycyjną żarówkę w piwnicy. Możesz je dowolnie przełączać, ale musisz później zejść do piwnicy i powiedzieć który przełącznik odpowiada za włączenie żarówki.
3/.Na granicy Florydy i Alabamy rozbił się autokar. Wiele ofiar śmiertelnych, nie wszystkie dało się zidentyfikować. Który ze stanów powinien pokryć koszty pochówku tych którzy przeżyli?
4/.Masz dwa lonty palące się jedną minutę. Są dość nieregularne w przekroju, więc nie palą się równomiernie, ale całość zawsze pali się minutę. Jak przy ich pomocy odmierzysz 45 sekund?
5/.Ciemna noc. Cztery osoby, jedna latarka. Kładka nad przepaścią. Jak sprawić, żeby wszyscy przeszli w 17 minut, jeśli A przechodzi przez kładkę w minutę, B w dwie minuty, C w pięć minut a D w dziesięć?
6/.Jaki kąt tworzą między sobą wskazówki zegara kwadrans po trzeciej?
7/.Jakie ma pan/pani wady?
8/. – Czy zdarzyło się Panu/Pani założyć sprawę w sądzie pracodawcy?
UWAGA!
Nie można pytać o to, podobnie jak o wiek, rasę, zdrowie, stan cywilny, sprawy osobiste, rodzinne lub aresztowania. To tylko część listy. Jest cały wybór odpowiedzi na to pytanie. Można użyć starego nudnego “Nie sądzę, by to pytanie było na miejscu” lub można pozwolić rozmówcy zachować twarz i zapewnić „Nie, ale jestem otwarty/a na nowe doświadczenia”.
9/.Dlaczego zabrał/a mi Pan/i długopis?
Dziwny trik osoby sprawdzającej kandydata: trzymać długopis pomiędzy sobą a rozmówcą, żeby zobaczyć, jaki będzie ruch kandydata/ki. Można oczywiście spytać „Co Pan/Pani robi?” lub „O co chodzi?” czy po prostu wziąć długopis do ręki. Jednak zalecana reakcja, to „Wziąłem długopis, bo to był najszybszy sposób na zakończenie tej rozmowy. Żegnam, miłego dnia!”
10/.Czy potrafi Pan/i pracować w stresie, pod ciśnieniem?
Czy ktokolwiek odpowie „nie”? Jednak, jeśli mamy ochotę na zmianę tonu konwersacji, to możemy spróbować tego: „Tak, wytrzymuje nacisk do kilkunastu atmosfer”.
11/.Gdyby można było wybrać, to którą postacią z „Zagubionych” by Pan/i był/a?
Kandydat bez wahania odpowiada: „Jackiem”. Tylko czy Jack nadawałby się na księgowego?... Tak czy inaczej, pytanie to jest uaktualnioną wersją „Którym zwierzęciem by Pan/i był/a, gdyby to było możliwe?”
12/.Co Pan/i rozumie przez molestowanie seksualne?
No cóż… Jeśli mamy już po uszy tej rozmowy, można zaryzykować taką odpowiedź: „Proszę podejść bliżej, chętnie zaprezentuję…”
13/.Jaką prędkość rozwija jaskółka (nieobciążona)?
Bez komentarza…
14/.Czy nadużywa Pan/i alkoholu lub narkotyków?
„Nie wiedziałem/am, że muszę dokonać wyboru”
15/.Jaki jest Pana/i najsłabszy punkt?
Niewiele brakowało i byłby to nr 1… Co do podręczników, to wszystkie sugerują sformułowanie odpowiedzi w taki sposób, aby przedstawić swoje mocne strony. A oto propozycja alternatywna: „W zasadzie to mam dwa. Po pierwsze, nie toleruje kryptonitu, ale to raczej nie ma wpływu na moja wydajność w pracy, a po drugie, nie radził(a)bym zmuszać mnie do pracy po godzinach przy pełni księżyca.” Natychmiastowe pożegnanie gwarantowane.
Ale bywa, że odpwiadają tak: najsłabszym moim punktem jest punkt "G"...
Ryzykowne ale błyskotliwe.....
15/.Gdzie widzi się Pan/i za 5 lat?
Jeśli tego jeszcze nie słyszeliście, to usłyszycie na następnej rozmowie – to niepodważalny lider wśród pytań. Co do odpowiedzi gwarantujących szybki odwrót, to „W lustrach i na YouTube. W razie zgonu, tylko na tym drugim” albo nieśmiertelny turbo-dopalacz: „Tu, zadając Panu/i to samo pytanie, kiedy będzie chciał/a Pan/i zostać na swoim stanowisku”.
Zapraszam do dyskusji!
DarioDariusz Szul edytował(a) ten post dnia 12.05.10 o godzinie 18:28