Robert Poturalski

Robert Poturalski Doświadczenie i
dynamizm

Temat: przełomowe orzeczenie NSA

ORZECZENIE NSA

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/3447C0D267

ART PO DECYZJI NSA

NSA: akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej nie płaci zaliczek na podatek

2012-01-17 09:16

Przychód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z zysku podlega opodatkowaniu dopiero w dniu faktycznego otrzymania dywidendy, dlatego akcjonariusz ten nie płaci co miesiąc zaliczek na podatek dochodowy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Naczelny Sąd Administracyjny udzielił w poniedziałek, w poszerzonym siedmioosobowym składzie, odpowiedzi na pytanie "czy w stanie prawnym obowiązującym w 2008 r. przychód spółki kapitałowej posiadającej status akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej podlega opodatkowaniu w dniu otrzymania dywidendy wypłaconej akcjonariuszom na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku, tj. na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop), czy też, zgodnie z zasadami określonymi w art. 5 ust. 1 i 2 i art. 25 ust. 1 updop, w miesięcznych zaliczkach?".

Zdaniem NSA przychód podlega opodatkowaniu w chwili faktycznego otrzymania dywidendy. Według sądu, nie można mówić o obowiązku podatkowym i powstałym z tego tytułu obowiązku odprowadzania zaliczki, gdy przychód faktycznie nie powstał. W wypadku akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej byłoby to - w ocenie NSA - niedopuszczalne.

"W tym stanie rzeczy odprowadzanie zaliczek na podatek z tytułu zysku, który nie został osiągnięty, nie znajduje podstaw" - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 16 stycznia 2011 r. (sygn. II FPS 1/11). "Przychód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu wypłaty dywidendy z zysku podlega opodatkowaniu w dniu faktycznego otrzymania dywidendy. (...) Nie rodzi to obowiązku z tytułu odprowadzania zaliczek" - uznał NSA.

Pytanie w tej sprawie do siedmioosobowego składu NSA skierowali sędziowie tego sądu. Sprawa dotyczyła interpretacji przepisów dotyczących opodatkowania dochodu z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej, w części przypadającej na akcje. Z pytaniem w tej sprawie zwróciła się do izby skarbowej jedna ze spółek.

Spółka zamierzała nabyć akcje spółki komandytowo-akcyjnej, które miały następnie zostać wprowadzone do obrotu na giełdzie. Spółka, jako akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej, miała mieć określony udział w jej zysku spółki, jeśli tylko zostałby on przeznaczony do podziału przez walne zgromadzenie wspólników.

Spółka była zdania, że przychód powstanie u niej dopiero po podjęciu uchwały o podziale zysku, a nie co miesiąc w trakcie roku podatkowego. Podkreślała, że comiesięczne ustalania dochodu przypadającego proporcjonalnie na każdego wspólnika jest niewykonalne ze względu na szybkość obrotu akcjami i zmiany grona akcjonariuszy. Ponadto - argumentowała - prawo do dywidendy mają wyłącznie akcjonariusze, którym przysługują akcje w dniu podjęcia uchwały o podziale zysku. Podkreślała, że przychodu nie może generować sam fakt posiadania akcji spółki komandytowo-akcyjnej.

Izba skarbowa uznała, że stanowisko spółki jest nieprawidłowe. Jej zdaniem, skoro spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, to jej wspólnicy mają obowiązek wpłacać co miesiąc zaliczki na podatek w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego, a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Izba podkreślała, że ustawa nie przewiduje żadnego wyjątku w zakresie opodatkowania dochodów akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej uzyskanych z udziału w tej spółce.

Spółka zaskarżyła tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach (sygn. I SA/Gl 265/09), ale sąd uznał skargę spółki za niezasadną.

Spółka złożyła więc skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten, w postanowieniu z 7 marca 2011 r. (sygn. II FSK 2025/09, zwrócił uwagę na rozbieżności w orzecznictwie. W jednym z wyroków (sygn. II FSK 1097/08) NSA orzekł, że przychód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej wynika z faktu posiadania przez niego prawa majątkowego w postaci akcji tej spółki i wobec tego podlega opodatkowaniu w roku podatkowym, w którym dokonano wypłaty dywidendy. Według drugiego stanowiska (sygn. II FSK 1297/9) akcjonariusz, niezależnie od tego, czy jest osobą fizyczną czy prawną, musi obliczać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy.

Z tego względu NSA skierował pytanie do poszerzonego składu tego sądu, na które w poniedziałek NSA udzielił odpowiedzi.

http://www.pb.pl/2545235,39705,nsa-akcjonariusz-spolki...Robert Mylogi edytował(a) ten post dnia 18.01.12 o godzinie 10:30
Robert Poturalski

Robert Poturalski Doświadczenie i
dynamizm

Temat: przełomowe orzeczenie NSA

"Rewolucja w opodatkowaniu spółki komandytowo-akcyjnej?

Uchwała NSA otwiera drogę do znaczących oszczędności podatkowych.

Zdaniem Sądu, przychód (dochód) spółki kapitałowej będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej podlega opodatkowaniu w dniu otrzymania dywidendy. Tym samym opodatkowaniu nie podlega dochód przypadający na akcjonariusza w trakcie roku obrotowego. Należy podkreślić, iż przedmiotowe rozstrzygnięcie dotyczy opodatkowania akcjonariusza będącego spółką kapitałową.

W ustnym uzasadnieniu Sąd zwrócił uwagę, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak również inne regulacje prawne nie dają podstaw do zaliczenia udziału w zysku spółki osobowej do przychodów z działalności gospodarczej. W związku z tym nie ma podstaw do tego, aby przychody z tego źródła były rozpoznawane wg. metody memoriałowej.

Konsekwencją stanowiska wyrażonego przez NSA jest brak opodatkowania dochodu spółki komandytowo-akcyjnej przypadającego na akcjonariuszy będących spółkami kapitałowymi. Tym samym odpowiednia struktura własnościowa spółki komandytowo-akcyjnej umożliwiłaby uniknięcie opodatkowania dochodu do momentu jego wypłaty na rzecz akcjonariuszy."

Czy podatnicy mogą liczyć na korzystne zakończenie sporów przed sądami?

Uchwała podjęta w składzie 7 sędziów jest wiążąca dla sądów, dlatego należy spodziewać się, iż wszelkie spory prowadzone przez podatników z Ministerstwem Finansów będą rozstrzygane na korzyść podatników, dopóki i o ile któryś z sądów wojewódzkich na bazie własnych wątpliwości nie wystąpi o uchwałę pełnego składu Izby lub pełnego składu Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Należy przy tym mieć na uwadze, iż komentowane orzeczenie odnosi się bezpośrednio do opodatkowania akcjonariuszy będących spółkami kapitałowymi. O ile przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie regulują bezpośrednio sposobu kwalifikowania i opodatkowania przychodów (dochodów) z udziału w spółkach osobowych, o tyle zasady w tym zakresie zostały zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, na co zwrócił uwagę również Naczelny Sąd Administracyjny w ustnym uzasadnieniu. Dlatego naszym zdaniem, przedmiotowej uchwały nie należy bezpośrednio odnosić do sposobu opodatkowania akcjonariuszy będących osobami fizycznymi, w szczególności nie można oczekiwać, iż sądy rozstrzygające spory pomiędzy podatnikami a Ministrem Finansów będą rozstrzygały w analogiczny sposób, tj. uznając że opodatkowanie akcjonariuszy ma miejsce dopiero na moment wypłaty dywidendy.


Jakie skutki niesienie za sobą uchwała NSA?

Oceniając skutki jakie może wywołać uchwała NSA, w pierwszej kolejności należy wskazać na prawdopodobieństwo zmiany przepisów podatkowych. Brak bieżącego opodatkowania dochodów uzyskiwanych z działalności operacyjnej prowadzonej przez spółki komandytowo-akcyjne, których akcjonariuszami są spółki kapitałowe może spowodować szybkie rozpowszechnienie się takich struktur, co spowodowałoby spadek wpływów budżetowych. Przy okazji należy przyznać zasadność wprowadzenia regulacji, które wyeliminowały wszelkie wątpliwości związane z opodatkowaniem wspólników spółek osobowych (w praktyce wątpliwości tych jest bardzo wiele i nie dotyczą one wyłącznie momentu opodatkowania).

Trudno jest dzisiaj przewidywać jaki kierunek przyjmą ewentualne zmiany przepisów. Można sobie wyobrazić wprowadzenie dodatkowych regulacji do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które dawałyby podstawę do bieżącego opodatkowania wspólników spółek osobowych będących osobami prawnymi i ewentualne doprecyzowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w celu potwierdzenia takiego sposobu opodatkowania wspólników będących osobami fizycznymi. Alternatywnym rozwiązaniem wydaje się objęcie spółek osobowych (ewentualnie wyłącznie spółek komandytowo-akcyjnych) opodatkowaniem podatkiem dochodowym, co byłoby zmianą wręcz rewolucyjną (eliminującą transparentność podatkową spółek osobowych).

Uchwała NSA wprowadza dużą niepewność co do przyszłości, zarówno w zakresie interpretowania przepisów dotyczących opodatkowania wspólników spółek osobowych będących osobami fizycznymi, jak i ewentualnych zmian w przepisach. Wszelkie decyzje dotyczące stosowania rozwiązań bazujących na wykorzystaniu spółek osobowych są więc dziś obarczone podwyższonym ryzykiem potencjalnych zmian przepisów.

zrodlo:
http://biznes.onet.pl/rewolucja-w-opodatkowaniu-spolki...Robert Mylogi edytował(a) ten post dnia 18.01.12 o godzinie 10:26
Robert Poturalski

Robert Poturalski Doświadczenie i
dynamizm

Temat: przełomowe orzeczenie NSA

CIT: Spółka opodatkuje tylko faktycznie uzyskany dochód

Naczelny Sąd Administracyjny uznał wczoraj, że spółka kapitałowa, która ma status akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej, nie musi płacić na bieżąco zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Zapłaci podatek tylko wtedy, gdy uzyska faktycznie dywidendę od spółki. To rozstrzygnięcie jest korzystne dla firm, gdyż nie muszą odprowadzać podatku od wirtualnego przychodu, jak uważają przedstawiciele fiskusa.

Sąd uznał, że obowiązek zapłaty podatku nie powstanie nawet gdy spółka podejmie decyzje o podziale zysku, ale jeszcze nie wypłaci go akcjonariuszom. Liczy się nie powstanie przychodu należnego, ale jego faktyczne otrzymanie.

Sędzia Antoni Hanusz w uzasadnieniu uchwały podkreślił, że posiadanie akcji w spółce przez akcjonariusza nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej. Przychód wynika wyłącznie z posiadania prawa majątkowego w postaci akcji spółki. Ty samym obowiązek odprowadzania bieżących zaliczek na podatek dochodowy w ogóle w przypadku takiego podatnika nie powstaje.

19 proc. wynosi stawka podatku dochodowego od osób prawnych

Uchwała ta podważa dotychczasowe stanowisko organów podatkowych. Uważały one bowiem, że akcjonariusz, jako wspólnik spółki komandytowo-akcyjnej powinien płacić miesięczne zaliczki na podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Powinien więc uwzględniać część przychodów i kosztów spółki przypadających m.in. na posiadane w trakcie roku obrachunkowego akcje. Według organów wynika to z tego, że spółka komandytowo-akcyjna nie jest spółką kapitałową, a tym samym nie można mówić o przychodzie z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

NSA uwzględnił specyficzną konstrukcję tej spółki i odwołując się do przepisów kodeksu spółek handlowych potwierdził, że do jej funkcjonowania należy również stosować przepisy odnoszące się do spółek akcyjnych. Jakie są więc praktyczne skutki uchwały NSA?

Marek Szczepanik, menedżer w SDP Ożóg i Wspólnicy, uważa, że gdyby zastosować wnioski płynące z uchwały, spółki kapitałowe mogłyby prowadzić działalność gospodarczą w formie zależnych spółek komandytowo-akcyjnych, nie płacąc podatku dochodowego od bieżących dochodów. Wydaje się to jednak trudne do zaakceptowania dla organów podatkowych.

Jeżeli zatem Ministerstwo Finansów przegrało spór sądowy, to w przyszłości nie jest wykluczona nowelizacja ustaw podatkowych dotyczących opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych. W każdym razie podatnicy mogą wykorzystać uchwałę NSA przynajmniej w roku 2012 przed ewentualną zmianą przepisów podatkowych.

Uchwała NSA w składzie siedmiu sędziów z 16 stycznia 2011 r., sygn. akt II FPS 1/11

zrodlo:
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/584869,cit_spo...

Następna dyskusja:

Kolejne PRZELOMOWE Orzeczen...




Wyślij zaproszenie do