Emilia Maćkiewicz

Emilia Maćkiewicz Kierownik Działu
Zapewnienia Jakości
(Quality Manager)

Temat: Kwalifikacja dostawców

Witam i zapraszam do dyskusji oraz wymianę doświadczeń związanych z kwalifikacją dostawców?
Jakie procedury wykorzystujecie, jakie metody weryfikacji, oceny szczególnie w przypadku małych, "garażowych" dostawców, którzy nie mają wdrożonych systemów jakości?
Grzegorz O.

Grzegorz O. TRENER / DORADCA +48
666 300 037

Temat: Kwalifikacja dostawców

1. Kontrola jakości przy odbiorze czy produkt np. zgodne wymiary czy jest, użyta odpowiednia farba czy nie widać spawów itd.

2. Kontrola terminów dostaw.

I to co możemy zrobić z "garażowymi dostawcami"
A. Jeśli załapią jakieś punkty ujemne są one nanoszone do excela po przekroczeniu magicznego progu zmniejsza się wolumen zamówień, jeśli wpadki się dalej powtarzają rezygnacja ze współpracy.
B. Jeśli zaskoczy nas terminowością dostaw i jakością to dostaje punkty dodatnie.

konto usunięte

Temat: Kwalifikacja dostawców

Zalezy co wyszlo z analizy SWOT dla danego produktu/surowca. Dla kazdego obszaru macierzy czegos innego oczekuje sie od dostawcy. Nabardziej "systemowo" to przygotowac ankiete oczekiwan per obszar i albo prosic o wypelnienie albo samemu jechac na audyt.
Jesli chodzi o jakosc "garazowcow" to:
bardzo szczegolowa specyfikacja + dotkliwe kary umowne w umowie za uchybienia wszelkie + golden sample.
Jesli jest to monosourcing to we wlasnym dobrze pojetym interesie zaplanowac mu dalszy rozwoj okreslajac mile stones (np wdrozenie procedur jakosci)i egzekwowac. Na pewno znajda sie tacy ktorzy chca sie z garazu wyprowadzic i dlatego beda wspolpracowac.
Grzegorz O.

Grzegorz O. TRENER / DORADCA +48
666 300 037

Temat: Kwalifikacja dostawców

To ładne książkowe i idealne potraktowanie tematu ale proszę brać pod uwagę że mówimy o współpracy z małymi „garażowymi” firemkami. Jeśli docelowo mamy sieć takich dostawców dobrze jest pomyśleć o pracowniku zakupów w wersji mobilnej (kontrola jakości u dostawcy w trakcie cyklu produkcyjnego, ocena możliwości, zapasów itd) bo z za biurka za wiele nie zdziałamy.
Grzegorz P.

Grzegorz P. Purchasing Manager

Temat: Kwalifikacja dostawców

Emilia Maćkiewicz:
Witam i zapraszam do dyskusji oraz wymianę doświadczeń związanych z kwalifikacją dostawców?
Jakie procedury wykorzystujecie, jakie metody weryfikacji, oceny
szczególnie w przypadku małych, "garażowych" dostawców, którzy nie mają wdrożonych systemów jakości?

Cześć,
dostawca musi mieć przynajmniej ISO 9001 żeby zostać wciągniętym na listę. Po wyborze dostawcy weryfikujemy ich wg. wymagań ISO TS 16949 i VDA 6.3 (branża samochodowa).

Co do oceny: wg mnie każdy dostawca powinien być oceniany wg tych samych kryteriów; jakość produktu "garażowca" powinna być tak samo wysoka jak dużej korporacji. Oczywiście nakłady finansowe takich firm odgrywają znaczącą rolę w jakości produktów. I "zdjes sabaka zaryta" czyli pies pogrzebany, żeby dostawca garażowy chciał się rozwijać. Trzeba pokazać mu, że to się opłaci na przyszłość (nowe zamówienia, projekty).

Ważne jest jak wielkim klientem jesteśmy my dla takiej małej firmy. Jeśli mamy z nią mały procent jej obrotu to raczej taka firma niechętnie wyda pieniądze na system, skoro inni nie wymagają tego.

konto usunięte

Temat: Kwalifikacja dostawców

Cześć!
Po zaakceptowaniu jakości produktu i jakości współpracy, dobrze by było sprawdzić, ilu taki garażowiec ma odbiorców i jaki procent (rząd wielkości) całej produkcji odbierają od niego poszczególni odbiorcy.
Jeśli rzeczony garażowiec powiedzmy 80% swojej produkcji sprzedaje do jednego, dwóch odbiorców, to możemy (choć nie musimy) mieć do czynienia z ryzykiem, że garażowiec zbankrutuje, jeśli nagle straci on choć jednego z tych głównych odbiorców, a my stracimy wtedy dostawcę.

Może nie jest to kryterium najistotniejsze przy kwalifikacji, ale z niego może wynikać ilu jeszcze i jakich dostawców na dany produkt potrzebujemy, aby zminimalizować ryzyko przerwania ciągłości dostaw.

Następna dyskusja:

Sposoby oceny dostawców:




Wyślij zaproszenie do