Temat: reformy prof.L.Balcerowicza (prof. Jeffreya Sachs'a)

Przy reformach wprowadzonych przez prof. L.Balcerowicza (prof. Jeffreya Sachs'a) ogromne koszty reform poniosło polskie społeczeństwo:

W przeszłości "posypały się" zakłady pracy - jak można było przetrwać w gospodarce rynkowej przy bankowych kredytach oprocentowanych powyżej 30% rocznie (kredyty były potrzebne na finansowanie środków do produkcji - surowców)

Firmom trudno było przy takich kosztach kredytu (czynnik cenotwórczy) konkurować w eksporcie na rynkach zagranicznych, jak również w kraju, gdzie można było kupić tańsze produkty z importu - "kurczyły się - zasada domina" miejsca pracy.

W konsekwencji bezrobocie przekroczyło 20% - aby statystyki lepiej wyglądały
pracownicy z likwidowanych zakładów otrzymywali tzw. świadczenia przedemerytalne.

Czy w dalszym ciągu za błędy ma płacić społeczeństwo.

Obecnie wg profesora LB reforma finansów publicznych ma polegać przede wszystkim na cięciu wydatków, przedłużeniu wieku emerytalnego - zgoda, wielu chciałoby pracować dłużej (nawet do 70-go roku życia) ale należy spojrzeć realnie teraz dla wielu osób, które tracą pracę w wieku 40 lat nie ma pracy - nie mówiąc o 50-latkach i starszych osobach, a co z absolwentami?

Sprawy te należy rozwiązać systemowo (więcej miejsc pracy, praca lepiej opłacana - większy popyt wewnętrzny, wzrost eksportu itd.), - tak aby w bliskiej perspektywie wpływy do budżetu były większe.

Dotychczas kierowano się sugestiami prof. L.Balcerowicza "i wyszło tak jak wyszło"

Może wziąć pod uwagę sugestie innych ekonomistów : prof. Żyrzyńskiego,
prof. Kazimierczka, a nawet prof. Kołodki.Alicja Elżbieta Samol edytował(a) ten post dnia 07.01.11 o godzinie 22:03