Krzysztof Handke

Krzysztof Handke Project manager /
Kierownik Projektu

Temat: Praca w Rosji -zezwolenia

Federacja Rosyjska jest krajem, który nie tylko wymaga od nas uzyskania pozwolenia na pracę, ale nawet pozwolenia na wjazd – czyli wizy. Pozwolenie na pracę mogą uzyskać osoby zarejestrowane w Rosji jako indywidualni przedsiębiorcy bez osobowości prawnej lub osoby zaproszone w charakterze zagranicznego pracownika przez pracodawcę albo zamawiającego wykonanie prac (usług) na zasadzie umów o pracę lub umów cywilno-prawnych.

Co roku władze określają ilość pozwoleń na pracę jakie mogą uzyskać osoby z zagranicy.Uzyskanie pozwolenia na pracę jest równoznaczne z uzyskaniem zwykłej wizy roboczej. Osobą wystawiającą zaproszenie dla pracownika może być nawet indywidualny przedsiębiorca bez osobowości prawnej.

Proces przygotowania dokumentów dla zagranicznego pracownika powinien zacząć się właśnie od uzyskania pozwolenia na zatrudnienie.

Procedura i dokumenty

Wniosek o wydanie pozwolenia składa się w odpowiednim terytorialnym organie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wszystkie dokumenty powinny być przetłumaczone na język rosyjski i notarialnie potwierdzone (np. dyplom poświadczający kwalifikacje zawodowe). Wszystkie dokumenty przygotowywane poza granicami Rosji powinny być legalizowane w odpowiednich placówkach dyplomatycznych lub wydziałach konsularnych Rosji, jeśli nie zostały przyjęte inne zasady w umowach dwustronnych.

Termin rozpatrzenia wniosku to maksymalnie 30 dni. Kolejnych 10 dni urząd ma na poinformowanie o swej decyzji.

A więc procedura zatrudniania obcokrajowca wymaga następujących dokumentów i ma następujący przebieg:

* dokumenty konieczne do wydania zgody na pracę dla każdego pracownika zagranicznego,

* wniosek o wydanie zaproszenia w celu realizacji pracy – zgłoszenie,

* pozytywna decyzja organu państwowej służby ds. zatrudnienia o celowości zaproszenia i zatrudnienia pracowników zagranicznych na terytorium Rosji,

* kopia zaświadczenia o wpisie osoby prawnej do Jednolitego Państwowego Rejestru Osób Prawnych, ewentualnie kopia dokumentu potwierdzającego dane oraz miejsce rejestracji indywidualnego przedsiębiorcy,

* kopia zaświadczenia o rejestracji w urzędzie podatkowym,

* projekt umowy o pracę,

* dokument potwierdzający opłatę skarbową za wydanie zgody.


W dalszej kolejności należy poinformować organ podatkowy zgodny z miejscem rejestracji podatkowej pracodawcy o zatrudnieniu pracownika z zagranicy.

Dodatkowe obowiązki:

* pracodawca ma obowiązek przedłożyć zaświadczenia lekarskie o zdrowiu pracownika zagranicznego (m.in. o badaniach na obecność HIV), w tym również o uzależnieniu od środków narkotycznych i psychotropowych; brak takich zaświadczeń jest podstawą do odmowy wydania pozwolenia na pracę;

* pracodawca jest zobowiązany jeszcze przed rozpoczęciem przez obywatela zagranicznego pracy udostępnić mu do podpisu zgodę na zatrudnienie.


Cały proces zatrudniania pracownika z zagranicy jest skomplikowany i długotrwały. Może trwać nawet 1,5 miesiąca. Wymaga pewnych nakładów finansowych i częstych wizyt w urzędach. Na rynku istnieją wyspecjalizowane firmy, które pomagają pracodawcom przebrnąć przez wszystkie procedury.

Pobyt na terenie Rosji

Osoba wjeżdżająca na teren Rosji wypełnia kartę migracyjną, którą dodatkowo należy zarejestrować jeśli pobyt będzie dłuższy niż 3 dni. Jest to forma dokumentu tożsamości obcokrajowca. Karta, którą wypełniamy w języku rosyjskim ma dwie części – jedną oddajemy pogranicznikowi, a drugą zachowujemy i oddajemy dopiero podczas wyjazdu. Tak więc cudzoziemiec musi posiadać trzy dokumenty: paszport, wizę i kartę migracyjną. Karty służą do kontroli legalności i czasu pobytu obcokrajowców.

Po przyjeździe do Rosji trzeba się zameldować. Dokonuje się tego w przypadku pobytu dłuższego niż 10 dni i 3 dni w przypadku Moskwy. Tego obowiązku możemy dopełnić w dzielnicowych urzędach do spraw ewidencji ludności (OWIR). Trzeba się liczyć z tym, że w urzędowej kolejce spędzimy sporo czasu.