Krzysztof Handke

Krzysztof Handke Project manager /
Kierownik Projektu

Temat: Podatki w Rosji

Osoby fizyczne

Rosja należy do krajów o najniższym podatku dochodowym płaconym przez osoby fizyczne. W 2001 roku wprowadzono tu

13-procentowy podatek liniowy. To czy zapłacimy taki podatek zależy jednak od tego czy jesteśmy rezydentem podatkowym. Jeśli nie posiadamy takiego statusu zapłacimy 30 proc. podatku.

Rezydentem podatkowym zostaje osoba, która przebywa w Rosji ponad 183 dni kalendarzowych w ciągu roku. Wówczas płaci 13 proc. podatku za wszystkie dochody osiągnięte w Rosji i poza nią. Pozostałe osoby płacą 30 proc. podatku. Dochody z dywidend są objęte 9-procentowym podatkiem. Istnieje również 35-procentowa stawka dla dochodów uzyskanych z wygranych, od niektórych lokat bankowych i wypłat ubezpieczeniowych.

Warto zaznaczyć, że niski 13-procentowy podatek zapłacą osoby, które swe życie zwiążą z Rosją na stałe. Osoby, których miejsce zamieszkania (stałego pobytu) jest wciąż w Polsce zapłacą po powrocie podatek według polskiej stawki. Jest to tak zwany nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. O tym, czy pobyt ma charakter czasowy czy nie, każdorazowo rozstrzygają okoliczności przypadku. Jeśli wynika z nich, że dana osoba przebywa za granicą w przejściowych celach, po osiągnięciu których ma zamiar powrócić do kraju, to przyjmuje się czasowy charakter jej pobytu za granicą. Nie ma tu znaczenia czas pobytu, lecz jego charakter. Wyjazd poza granice Polski w celach zarobkowych czy kształcenia nie oznacza utraty stałego miejsca zamieszkania.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską i Rosją zakłada metodę odliczania proporcjonalnego. Zakłada ona, że dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce (w przypadku osób podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), jednak od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

Podatek od osób fizycznych płacony jest przez pracodawcę, a według rosyjskiego prawa, rok podatkowy musi być równoznaczny z rokiem kalendarzowym. Podatnik może liczyć na odliczenia podatkowe. Raz w życiu można od podatku odliczyć wydatki poniesione na zakup lub budowę domu lub mieszkania na kwotę do 1 miliona rubli. Odliczeniom podlegają też wydatki poniesione na cele charytatywne (do 25 proc. łącznych dochodów) i wydatki poniesione na edukację i leczenie podatnika i jego rodziny.

Osoby fizyczne płacą też podatek transportowy (za posiadany pojazd) oraz podatek od ziemi i majątku.

Podatek płacony przez osoby prawne

Podatek dochodowy od osób prawnych wynosi w Rosji 24 proc., z tego do 17,5 proc. trafia do budżetu regionu, a 6,5 proc. zasila budżet centralny. Podatek od zysku płacony jest za okres jednego roku, według formuły kwartalnej, z co miesięcznym odprowadzeniem zaliczek, lub też płacony jest co miesiąc. Rok podatkowy jest jednoznaczny z rokiem kalendarzowym.

Podatkiem tym objęte są zyski rosyjskich osób prawnych osiągnięte na terytorium Rosji i poza jej granicami, a także zyski zagranicznych osób prawnych mające swoje źródło na terenie Rosji. Podatek dotyczy dochodów ze sprzedaży towarów, pracy i usług, sprzedaży majątku oraz wszystkich innych dochodów nie wyłączonych z opodatkowania. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz przedstawicielstwa i filie zagranicznych osób prawnych zwolnione są z obowiązku płacenia co miesięcznych zaliczek i podlegają jedynie rozliczeniu kwartalnemu i rocznemu.

Podatek VAT

Obowiązują trzy stawki podatku od wartości dodanej (VAT) – 0 proc.,10 proc. i 18 proc. Większość towarów objęta jest tą ostatnią stawką. Obniżona stawka obejmuje głównie produkty żywnościowe i produkty dziecięce (zabawki, odzież). Zerową stawką podatku objęte są m.in. towary przeznaczone na eksport, usługi związane z transportem towarów i przewozem osób, np. bilety na przejazdy środkami komunikacji miejskiej.

Podatek ten naliczany jest przez sprzedawców towarów i usług oraz importerów towarów. Niektóre usługi zlecone podmiotom zagranicznym, ale wykonywane na rzecz rezydentów rosyjskich (usługi konsultingowe, dotyczące kwestii patentowych, licencji, itp.) również są objęte tym podatkiem. Podobnie usługi związane z rosyjskim rynkiem nieruchomości.

Poza wyżej wymienionymi obowiązuje tu wiele innych świadczeń podatkowych, w tym: jednolity podatek socjalny płacony przez pracodawców, podatek akcyzowy, transportowy, od gier i inne.