Krzysztof Handke

Krzysztof Handke Project manager /
Kierownik Projektu

Temat: Gdzie szukać pracy? I koszty utrzymania

Do poszukiwań najlepiej przystąpić na miejscu w Polsce. Przed ewentualnym wyjazdem do Rosji, nasz przyszły pracodawca i tak musi uzyskać pozwolenie i załatwić liczne biurokratyczne formalności. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość.

Oferty pracy, choć nie tak liczne możemy znaleźć w polskich agencjach pośrednictwa pracy i agencjach headhunterskich. Znacznie więcej ofert znajduje się jednak w agencjach rosyjskich. Warto je monitorować i rozsyłać swoje CV.

Coraz więcej polskich firm szykuje się do ekspansji na Wschodzie. Buduje zakłady produkcyjne i zakłada przedstawicielstwa. Praca w takiej firmie to dobry przyczółek dla osób myślących o stałej pracy w Rosji. Warto zainteresować się także bezpośrednim kontaktem z firmami działającymi w Rosji i wysłać im swoją ofertę pracy.

Koszty życia


W rankingach najdroższych miast świata Moskwa zajmuje zawsze jedno z czołowych miejsc. Taniej jest na prowincji, tam jednak nie znajdziemy tak atrakcyjnej pracy jak w stolicy. Największe miasta też są zresztą dosyć drogie.

Największy udział w wydatkach ma zakup lub wynajęcie mieszkania. Średnia cena m2 apartamentu w centrum Moskwy wynosiła w 2006 roku 7257 dolarów. Mieszkania budowane poza centrum kosztują nawet trzykrotnie mniej, a za m2 trzeba zapłacić przeciętnie 2454 dolarów.

Za wynajem dwupokojowego mieszkania możemy zapłacić nawet 1200 dolarów miesięcznie. Dlatego warto doprowadzić do tego, aby zakwaterowanie było obowiązkiem naszego pracodawcy. Oszczędzimy nie tylko pieniądze, ale również wiele czasu, który musielibyśmy poświęcić na walkę z biurokracją.

Ceny żywności są bardzo zróżnicowane. Możemy w Moskwie znaleźć sklepy i restauracje gdzie ceny są wyższe niż w Nowym Jorku. Podobnie jest w Petersburgu gdzie koszty życia przypominają te krakowskie lub warszawskie, są jednak strefy niedostępne dla przeciętnego zjadacza chleba. Najdroższe miejsca to centra miast i najbardziej reprezentacyjne ulice, np. Newski Prospekt w Petersburgu. Poza centrum jest dużo taniej. Za pizzę możemy zapłacić od 20 do 50 złotych, a za uliczne jedzenie od 3 do 8 złotych.

W rosyjskich miastach możemy za to liczyć na tani transport publiczny. Słynne moskiewskie metro należy do jednych z najtańszych środków transportu. Pojedynczy bilet kosztuje 17 rubli, czyli niecałe 2 złote. Dzięki biletom wielokrotnym i czasowym cena pojedynczego przejazdu może spać nawet do 14 rubli. Cena przejazdu autobusem, trolejbusem i tramwajem to 15 rubli. Popularnym sposobem podróżowania są prywatne taksówki, w których prywatni kierowcy za odpowiednią opłatą przewożą pasażerów. Taksówki oficjalne są dużo droższe.

W Petersburgu ceny pojedynczego biletu na metro, autobus, tramwaj czy trolejbus wynoszą 14 rubli. W tym przypadku zakup biletu wielokrotnego użytku lub czasowego również zmniejsza cenę biletu.

Pomiędzy Warszawą i Moskwą istnieją regularne, codzienne połączenia kolejowe, obsługiwane zarówno przez PKP, jak i koleje rosyjskie. Podróż na tej trasie trwa około 24 godzin. Koleją można dojechać bezpośrednio także do Sankt Petersburga oraz kilku innych rosyjskich miast. Jest to najpewniejszy środek transportu, umożliwiający dotarcie w wiele oddalonych obszarów Rosji. W części europejskiej sieć kolejowa jest dobrze rozbudowana i łączy wszystkie ważniejsze ośrodki miejskie.

Od pewnego czasu przestała obowiązywać podwójna taryfa na przejazdy koleją. Obcokrajowcy płacą teraz tyle samo co miejscowi. Przy zakupie biletu na pociąg należy okazać paszport. Wymóg ten nie dotyczy kolejek podmiejskich i miejskich.