konto usunięte

Temat: opłata sądowa-pomocy

witam serdecznie!
mam mały problem i wyjaśniam co następuje:)
założyłęm sprawę X - (sprawa dotyczy prawa pracy) odszkodowanie.
dostałem z sądu pismo treści:
"sąd rejonowy(...)zobowiązuje do uiszczenia kwoty (prawie 3 tysiące zł)tytułem opłaty stosownej do rozszerzonego powództwa.
pyt.1. czy ta opłata jest konieczna?
pyt.2. czy sąd może od niej odstąpić?
pyt.3. co jeśli nie zapłacę?
pyt.4. czy mogę to zapłacić dopiero po wygraniu sprawy?
pyt.4. czy tylko bogaci mogą dochodzić swych praw ze stosunku pracy?
proszę o pilną pomoc (co prawda nie mam terminu na wpłacenie tych pieniędzy ale chyba sprawa jest dość pilna)
serdecznie dziekuje za ewentualne porady.
pozdrawiam Grzegorz Ch.

Temat: opłata sądowa-pomocy

Ad. 1. Postępowanie w sprawach pracy generalnie są zwolnione z opłat, chyba że wartość przedmiotu sporu przedmiotu sporu przekracza 50 tys. zł - w takim przypadku pobiera się "zwykłą" opłatę stosunkową (od pozwu 5% wps). Ponieważ zostałeś wezwany do uiszczenia opłaty w wysokości ~3 tys., więc wnioskuję z tego, że Twoje roszczenie przekracza magiczne 50 tys...

Ustawodawca wychodzi tutaj z założenia, że skoro komuś przysługuje tak wysokie roszczenie, to i powinno stać go na ponoszenie kosztów.

Ad. 2. Wyjściem jest złożenie wniosku o przyznanie zwolnienia od kosztów sądowych (przeczytaj ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - tytuł IV Zwolnienie z kosztów sądowych).

Ad. 3. Jeśli po prostu nie zapłacisz, to sąd po prostu zwróci Twój pozew (informacja o tym powinna być na wezwaniu).

Ad. 4. Niestety nie ma możliwości zapłacenia po wygranej sprawie. Aczkolwiek po wygranej sprawie otrzymasz zwrot tej opłaty od swojego przeciwnika procesowego (pracodawcy). <-- tzn. to teoria, bo jeśli pracodawca jest niewypłacalny, to możesz nic nie otrzymać.

Pozdrawiam i powodzenia.

PS. Jeśli nie stać Cię na poniesienie takiej opłaty i sąd nie przyzna Ci zwolnienia z kosztów (lub sam zrezygnujesz z takiego wniosku - zwolnienie jest stosowane wyjątkowo, w naprawdę nielicznych wypadkach), to wyjściem może być... rezygnacja z części roszczenia tak, aby wps nie wynosił więcej niż 50 tys. zł. Ewentualnie możesz "rozbić" swoje roszczenie na 2 części - o ile to możliwe. Ale przy takich rozwiązaniach doradzam ostrożność i konsultację z prawnikiem, żebyś przez przypadek nie przechytrzył sam siebie.

konto usunięte

Temat: opłata sądowa-pomocy

dziekuje bardzo serdecznie i pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: opłata sądowa-pomocy

z tego co napisał sąd to wynika jakbyś po zawiśnięciu ( złożeniu pozwu ) pismem procesowym rozszeżył powództwo? pismo nie opłacone nie wywiera skutków prawnych. zatem w takiej konkretnej sytuacji sąd rozpozna wyłącznie żądanie pozwu ( to które nie przekroczyło 50 tyś ) zaś pismo rozszerzające zwróci jako nie opłacone.

Rzeczywiście zwolnij się od kosztów. Jeśli Sąd.Rej. nie zwolni cię od kosztów w całości lub w części to rozważ odwołanie do Sądu.Okr. częstokroć orzeczenia S.Rej są w tym zakresie zmieniane przez S.Okr.

Na pocieszenie: Są bardziej kuriozalne przykłady ograniczania dostępności do sądu poprzez opłaty sądowe.
Pozdrawim.



Wyślij zaproszenie do