konto usunięte
Temat: jak rozliczyć koszty zastępstwa uiszczone bezpośrednio...
Witam,Mam pytanie, które chciałbym przesłać do Izby Skarbowej celem wydania interpretacji, ale uzyskanie odpowiedzi jest zbyt czasochłonne, dlatego proszę o pomoc.
Wnioskodawca prowadzi Kancelarię Radcy Prawnego. Ma podpisaną umowę ze Sp. z o.o. dochodzącą odszkodowań na drodze sądowej. Wnioskodawca reprezentuje klientów Sp. z o.o. w postępowaniu sądowym na podstawie udzielonych przez klientów Sp. z o.o. pełnomocnictw, nie ma jednak z ww. klientami zawartych żadnych umów. Klienci mają zawarte umowy ze Sp. z o.o., która zapewnia dla nich pełnomocnika - radcę prawnego lub adwokata w razie skierowania sprawy na drogę sądową. Do umów klienci Sp. z o.o. wystawiają pełnomocnictwo procesowe bez danych pełnomocnika. Dane te uzupełniane są później, po skierowaniu sprawy do właściwego adwokata lub radcy prawnego. W umowie Wnioskodawcy i Sp. z o.o. widnieje zapis, iż o zapłatę zasądzonych na rzecz klienta Sp. z o.o. kosztów zastępstwa procesowego Wnioskodawca wzywa stronę przegrywającą, która uiszcza ww. koszty bezpośrednio na rachunek bankowy Wnioskodawcy. Podmioty wpłacające na rzecz Wnioskodawcy koszty zastępstwa procesowego nie są więc jego klientami, Wnioskodawca nie świadczy na ich rzecz żadnych usług.
Czy w takim przypadku powstanie obowiązek wystawienia faktury vat i odprowadzenia podatku VAT oraz na kogo ma zostać wystawiona faktura vat - na Sp. z o.o. (brak podstaw w umowie) czy na klienta Sp. z o.o. - brak umowy Wnioskodawcy z klientem (chyba że jako taką potraktujemy udzielenie pełnomocnictwa).
W zbliżonych sytuacjach interpretacje wskazywały, iż powstanie obowiązek odprowadzenia vatu – na podstawie jakiego dokumentu księgowego? Różnica polegała na tym, iż nie występowała w stanie faktycznym Sp. z o.o., tylko umowy zawierane były przez pełnomocnika z klientami np. http://interpretacje-podatkowe.org/koszty-zastepstwa-p...Ten post został edytowany przez Autora dnia 26.12.13 o godzinie 23:37