konto usunięte
Temat: dodatek z tytułu urodzenia dziecka
Luiza Cierpioł:
Może ktoś pomoże mi "rozszyfrować" zapisy nowej ustawy o świadczeniach rodzinnych - moje pytanie - jak przykładowo opiekun prawny dziecka ma wykazać pozostawanie matki pod opieką lekarza do 10 tygodnia ciąży?
Ustawa o świadczeniach rodzinnych:
Art. 9. 1. Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka.
2. Dodatek przysługuje opiekunowi faktycznemu dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, jeżeli nie został przyznany rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka.
3. Dodatek przysługuje jednorazowo, w wysokości 1.000,00 zł.
4. W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu dodatek przysługuje na każde dziecko.
5. (uchylony).
6. (30) Dodatek, o którym mowa w ust. 1, przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.
7. (31) Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim.
8. (32) Minister właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego, określi, w drodze rozporządzenia, formę opieki medycznej, o której mowa w ust. 6 oraz wzór zaświadczenia, o którym mowa w ust. 7.
hmmmm... Dobre pytanie. Opiekun prawny zapewne nie będzie mógł uzyskać stosownego zaświadczenia od lekarza, pod którego opieką pozostawała matka dziecka we wskazanym okresie (tajemnica lekarska). Wydaje się, że takie zaświadczenie będzie jednak wydawane opiekunom prawnym dziecka, a zasady wydawania zostaną określone w rozporządzeniu.