Ewa
Łapaj
Student, Uniwersytet
Ekonomiczny w
Katowicach
Temat: Ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
Witam,mam taki problem, i nie wiem jak ugryźć temat, bardzo proszę o pomoc.
Spółka jest właścicielem dwóch polis na życie z funduszem kapitałowym. Umowy ubezpieczenia zostały zawarte na czas nieokreślony, a ubezpieczonymi są: prokurent spółki oraz członek zarządu spółki - oboje nie będący pracownikami spółki i pełniący swoje obowiązki wyłącznie na podstawie uchwały podjętej przez zgromadzenie wspólników. Zakres ochrony ubezpieczeniowej obejmuje, oprócz śmierci ubezpieczonego, także ryzyka dodatkowe, tj. NNW oraz pobyt ubezpieczonego w szpitalu. Dla każdego z ww. ryzyk spółka opłaca składki w określonej wysokości. Na podstawie zawartych umów, spółka jest ubezpieczającym.
Spółka opłaca składki na ubezpieczenie członka zarządu nie będącego pracownikiem na podstawie zobowiązania podjętego w uchwale zgromadzenia wspólników (ponieważ członek zarządu pełni swoją funkcję na podstawie powołania bez zawierania dodatkowej umowy cywilnoprawnej, zarówno wynagrodzenie z tytułu sprawowania funkcji, jak i obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie na życie mają swoje źródło w uchwale zgromadzenia wspólników). Składki uiszczane przez spółkę lokowane są w określonej części w funduszach kapitałowych, których wyboru dokonuje ubezpieczający. Wartość zgromadzonych w ten sposób środków (jednostek funduszy) w przypadku śmierci ubezpieczonych ma wpływ na wysokość wypłacanych osobom upoważnionym świadczeń.
Wiem już, że oboje mają uzyskują z tego tytułu przychód, ale nie wiem jaki jest moment podatkowy, czy jest to moment gdy Spółka płaci składki, czyli co miesiąc powinno się te składki opodatkować PIT-4, czy moment podatkowy jest dopiero w momencie wypłaty tego świadczenia?
I teoretycznie też wiem, że prokurent jakby co, to powinien dostać PIT-8C, jak inne źródła przychodu, a członek zarządu PIT-11, również jako inne źródła przychodu.
Proszę baardzo o pomoc i ewentualną odpowiedź. Będę bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam.