Marcin Łapiński

Marcin Łapiński Analityk, BRE Bank
S.A.

Temat: Samochów w jednoosobowej działalności gospodarczej po 1...

Witam,

Prośba czy ktoś się orientuje, jak najlepiej (pod kątem efektywności podatkowej) zakupić samochód na firmę (jednoosobowa działalność gospodarcza).

Opis:
W kwietniu osoba planuje zakupić samochód osobowy bez kratki i może zrobić to na dwa sposoby:
1. Zakupić jako osoba prywatna i potem wprowadzić do na stan do firmy jako środek trwały
2. Zakupić od razu na firmę.

Samochód jest sprzedawany przez płatnika VAT i jest wystawiana F.VAT. Wartość około 18 tys PLN

Pytanie.
Na jakiej zasadzie warto ten samochód kupić, kiedy można odliczyć VAT, a kiedy nie również od części eksploatacyjnych oraz paliwa..

Pozdr,
Marcin
Anna Prymakowska

Anna Prymakowska Ekoconsultant spółka
z o.o. doradca ds.
finansowych i pra...

Temat: Samochów w jednoosobowej działalności gospodarczej po 1...

Panie Marcinie,

Według nowych zasad istnieją dwie opcje zakupy samochodu. Pierwsza to używanie samochodu wyłącznie na użytek firmowy – tutaj możliwość odliczenia 100% VAT od zakupu. Jednak w tym przypadku samochód musi zostać zgłoszony do US najpóźniej tydzień po pierwszym wydatku z nim związanym. Przedsiębiorca musi również prowadzić ewidencję przebiegu i wprowadzić zasady użytkowania.

Natomiast w momencie gdy przedsiębiorca chce wykorzystywać samochód zarówno do celów firmowych jak i prywatnych ma możliwość odliczenia jedynie 50% VAT. Do tej pory sytuacja wyglądała nieco inaczej – przedsiębiorca mógł odliczyć 60% podatku, ale na kwotę nie większą niż 6 tys. złotych. Limit ten został w chwili obecnej zniesiony.

W przypadku zakupu samochodu na firmę przedsiębiorca może również skorzystać z pełnego odliczenia kosztów od jego eksploatacji oraz paliwa. Jednak w tym przypadku przedsiębiorca musi być w stanie udowodnić, że samochód służy wyłącznie do celów firmowych.
W sytuacji gdy zdecyduje się Pan na samochodów na tzw. użytek mieszany zyska Pan prawo do odliczenia 50% VAT o zakupu samochodu oraz części zamiennych i serwisów. Natomiast na możliwość odliczenia VAT od paliwa trzeba będzie poczekać do następnego roku.

Zakupienie samochodu w chwili obecnej jest bardzo korzystne, ale wiąże się z dodatkowymi kwestiami jak prowadzenie ewidencji pojazdu.
Aleksandra Dąbkowska

Aleksandra Dąbkowska Mama na pełen etat,
M4

Temat: Samochów w jednoosobowej działalności gospodarczej po 1...

Pani Anno,
bardzo proszę o poradę:

chodzi o rozliczenie kosztów paliwa i eksploatacji samochodu.
Samochód zakupiony kilka lat temu przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą w dowodzie rejestracyjnym widnieje ona jako współwłaściciel pojazdu - pojazd w żadnym momencie nie został zarejestrowany "na firmę") i wykorzystywany jako taksówka - rozliczenie na zasadzie KP. Od października nastąpiło dopisanie nowego kodu PKD do działalności i przejście na zasady ogólne (książka przychodów i rozchodów).
Czy w takim razie można wrzucić 100% kosztów paliwa i eksploatacji w koszty prowadzenia działalności?

Będę bardzo wdzięczna za odp!

pozdrawiam

Ola

Następna dyskusja:

Odliczenie VAT od nabycia s...




Wyślij zaproszenie do