konto usunięte

Temat: OEE

Witam

Zajmuję się obecnie w pracy tematyką OEE. Mimo, że mam odpowiednią widzę to podczas realizacji projektów z tego tematu pojawiło mi się kilka pytań i wątpliwości, których na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie rozstrzygnąć, a bardzo mnie nurtują.
Możne znajdzie się tu ktoś kto wykonuje podobne zadania :)


Dla przykładu jedno takie pytanie:

W fabryce produkującej meble jest kilka maszyn (linii produkcyjnych), na których produkuje się kilka różnych elementów produktu gotowego.
Chcąc policzyć OEE dla takiej maszyny widzę 2 sposoby:
1. liczymy OEE dla każdego z elementów produkowanych w jednostce czasu (np.jednej zmiany), a następnie wyciągamy średnią arytmetyczną i ten wynik jest średnim OEE dla danej maszyny dla danej zmiany,
2. podobnie jak w przypadku 1 liczymy OEE dla każdego elementu, ale drugim etapem jest wyciągnięcie z tych wyników średniej ważonej a nie arytmetycznej,

Pytanie, która z tych metod jest bardziej uzasadniona z punktu monitoringu produkcji

pozdrawiam
Ryszard Sareło

konto usunięte

Temat: OEE

Ja z kolei zastanawiam się na ile rozpowszechnione w polskich zakładach produkcyjnych jest różnego typu użytkowanie oprogramowania monitorującego efektywność produkcji (automatic data collection/mschine monitoring)

Możecie podzielić się wiedzą? Jacy producenci rządzą rynkiem?

Pozdrawiam
AniaAnia D. edytował(a) ten post dnia 13.04.08 o godzinie 22:57
Wojtek Maczynski

Wojtek Maczynski Maintenance and
Reliability
Practitioner

Temat: OEE

Witam,
swego czasu na różnych forach problem liczenia OEE był często poruszany. Polecam artykuł na stronie MPM Productivity Management Sp. zo.o.
http://www.mpm24.com/strony/2/i/108.php
Jeżeli będą jeszcze jakieś pytania to z przyjemnością pomogę.
pozdrawiam
wojtek
Wojciech Kmiecik

Wojciech Kmiecik Właściciel, MAPRIT

Temat: OEE

Witam,

Systemy do monitoringu efektywności produkcji są coraz powszechniejsze. Wynika to po prostu z rachunku ekonomicznego. Lepiej jest w pierwszej kolejności zoptymalizować procesy produkcji na bazie istniejących linii produkcyjnych niż inwestować w kolejne.
Systemy te po prostu powstają przez dodanie funkcji do istniejących systemów SCADA (systemów monitoringu pracy maszyn i całych linii produkcyjnych).

Polecam do poczytania artykuły na ten temat, w których także przedstawiony jest przykładowy system informatyczny wspierający automatyczne zbieranie danych i wyliczanie wskaźnika OEE.
Najlepsze efekty daje automatyczna rejestracja danych poprzez podłączenie się wprost do maszyn. Pozwala to uwzględniać w OEE tzw. mikroprzestoje, któr normalnie nie pojawiłyby się w raportach wypełnianych ręcznie przez operatorów maszyn.

Doskonalenie procesu produkcyjnego - Wskaźnik Overall Equipment Effectiveness - OEE
Wskaźnik OEE, czyli jak w ciągu kilku miesięcy znacząco zwiększyć efektywność produkcji

Pozdrawiam
Wojtek
Krzysztof G.

Krzysztof G. Specjalista ds.
mechanicznych i TPM,
Pfleiderer MDF sp.z
...

Temat: OEE

Witam,
Mam pytanie odnośnie wskaźnika OEE, czy jego wartośc może przekroczyc 100%, np. poprzez zwiększenie wydajności a tym samym zwiększenie współczynnika wykorzystania. W artykule Doskonalenie procesu produkcyjnego - Wskaźnik Overall Equipment Effectiveness - OEE dopuszcza się przekroczenie tego współczynnika ponad 100%, jednocześnie w innym artykule Dostępność i wykorzystanie urządzeń znajduje się stwierdzenie "Wartość OEE = 100% oznacza, że urządzenie pracuje zawsze, pracuje we właściwym tempie, oraz nigdy nie produkuje wadliwych wyrobów."
W rzeczywistości nie jest to prawdą, pomimo, że OEE>100%. Czy wynika to z ewentualnych błędów w liczeniu wskaźnika OEE, czy może z niedoskonałości metody obliczeniowej?

Pozdrawiam
Krzysiek
Jacek Dzwonkowski

Jacek Dzwonkowski Informatyk, Bazy
danych, OEE

Temat: OEE

o ile nie można mieć dostępności większej niż 100 % oraz nie można mieć jakości większej niż 100 % o tyle wydajność może być być większa niż 100 % a to dlatego że normy są teoretyczne wyliczane lub mierzone. Pracownicy mogę przyśpieszyć proces itp. Należy oczywiście wyszukiwać takie przypadki ponieważ podkręcanie przebiegu może być szkodliwe w jakimś czasie. Może się zdarzać że OEE jest większe od 100 % ale to naprawdę jest podejrzane.

http://www.loginr.pl/oeeJacek Dzwonkowski edytował(a) ten post dnia 27.01.09 o godzinie 21:15

Temat: OEE

Witam,
Ponieważ przytoczył Pan artykuł mojego autorstwa Doskonalenie procesu produkcyjnego - Wskaźnik Overall Equipment Effectiveness - OEE to chciałabym odnieść się do zapisu, że wykorzystanie może wynosić ponad 100%.
Generalnie całkowity wskaźnik OEE nie powinien nigdy przekroczyć 100% (tak jak wspomniał Pan powyżej). Natomiast w przypadku gdy:
- posiadamy nieprawidłowe czasy cykli, którymi posługujemy się do wyliczenia wykorzystania to współczynnik wykorzystania może zostać zaniżony lub zawyżony. Bardzo często firmy rozpoczynające pomiary nie mają w ogóle zdefiniowanych nominalnych czasów cykli bądź są problemy z ich poprawnością (czas cyklu dla obróbki detalu przypisany do maszyny a nie średni czas obróbki wszystkiego co przechodzi przez maszynę). Szansą na ich weryfikację są systemy gromadzące sygnały automatycznie z maszyn w przeciwnym wypadku należy te czasy zweryfikować „ze stoperem w ręku”;
- drugim często spotykanym problemem jest fakt, że czasy cykli nie są aktualizowane np. po wprowadzanych działaniach doskonalących;
- złe zrozumienie pojęcia czasu cyklu (C/T); w przypadku np. maszyn z podajnikami bierzemy wyłącznie czas obróbki elementu na maszynie natomiast w przypadku prac gdzie połączona jest praca maszyny i manualna człowieka (która wynika z technologii) bierzemy łączny czas; takie podejście wymaga zawsze przyjrzenia się jak obecnie wygląda praca operatora a jak powinna. Może być tak, że to pracownik wyłącznie sam obsługuje maszynę wpływając na zaniżenie czasu cyklu- pamiętajmy, że w OEE rozważamy efektywność wykorzystania maszyny;
- pracownicy nastawiają maszyny na większą prędkość niż dopuszczalna powodując jej przeciążania. Tu powodów takiego postępowania także może być wiele, np. nieznajomość przez pracownika podstawowych parametrów maszyny jakie powinien zastosować do obróbki konkretnego detalu.
Podczas pomiarów ręcznych różnica między rzeczywistą a nominalną prędkością może być nie do dostrzeżenia, dlaczego? Ponieważ pracownicy z firm, w których funkcjonuje już OEE potrafią skalkulować z jaką prędkości powinni pracować, żeby wykonać daną partię i został im czas na „małe przestoje”. Również tu z pomocą przychodzą systemu automatycznego gromadzenia danych- w momencie braku sygnału „praca” z maszyny przerwy rejestrowane są jako przestoje w przeciwnym wypadku wpłynęłyby na zaniżenie współczynnika wykorzystania.

Tak więc można stwierdzić, że metoda obliczeniowa pozwala na podstawienie wartości, które nie są prawidłowe co w konsekwencji powoduje złe wyliczenia wskaźnika OEE.
Przemysław S.

Przemysław S. Purchasing/Quality

Temat: OEE

Teoretycznie OEE może być większe niż 100% tylko przez dostępność większą niż 100% ale z drugiej strony, czy dostepność ponad 100% nie oznacza przekroczenia parametrów maksymalnych (bo nominalne pewnie juz dawno przekroczyło w takim przypadku) i nalezy się tu spodziewać że proces może przebiegać poza kontrolą statystyczną, ulec rozregulowaniu a nawet przez to wpłynąć na pomniejszenie składowej jakości wpływając na straty powiązane z stratami jakości lub nawet może wpływać na wspólczynnik wykorzystania.

Mnie zastanawia inny problem. Licząc OEE bierzemy pod uwage straty jakościowe. Potrzebuję jakieś publikacje lub linki jak policzyć straty związane z jakością, metody pomiaru jakości, jakieś wskaźniki bo próbuję dojść jak policzyć u siebie w firmie ten człon i na razie nie mogę znaleźć wskaźnika który mi to wykaże. Prawdopodobnie wszystkie straty jakie można uznać za jakościowe pochodzą z innego procesu i trzeba je traktować jako straty wykorzystania.

Prosiłbym o informację na maila PW lub nawet tu jako odpowiedź na post.
Jacek Dzwonkowski

Jacek Dzwonkowski Informatyk, Bazy
danych, OEE

Temat: OEE

hej. wytłumacz może jak dostępność może być większa niż 100 % ??
To samo dotyczy jakości ??
Krzysztof G.

Krzysztof G. Specjalista ds.
mechanicznych i TPM,
Pfleiderer MDF sp.z
...

Temat: OEE

Witam,
Dostępność i jakość nie mogą przekroczyć 100%. Tylko i wyłącznie wykorzystanie i zapewne o to chodziło w poście.

Pozdrawiam
Jacek Dzwonkowski

Jacek Dzwonkowski Informatyk, Bazy
danych, OEE

Temat: OEE

zgadzam się :)
Marek Kusior

Marek Kusior Planista, Swedwood
Poland Sp. z.o.o
Oddział Fabryki West
...

Temat: OEE

Witam

Chciałbym spytać Was o poprawności liczenia wskaźnika OEE na podstawie firmy w której pracuje. Na początku kilka informacji: Wiadomości podstawowe oczywiście wszystkim dobrze znane:
OEE=AV*PER*Y;
gdzie w naszym przypadku:
AV = Running time/Loading time
Running time = waiting time - breakdown time
gdzie:
Running time - rzeczywisty czas produkcji danego elementu (po odjęciu wszystkich przestojów i awarii) [min]
Loading time-całkowity czas przeznaczony na produkcję danego elementu [min]
PERformance = Actual output/NPC
Actual output - Ilość wypordukowanych elementów [szt]
NPC (Name Plate Capacity)- teoretyczna wydajność produkcji danego elementu na danej maszynie [szt/min]
Yeld = Good product - Aktual output
Good product = Actual output - Scrap - Rework

Maszyna pracuje od niedzieli 3 zmiany do soboty 1 zmiany. Nasz Loading time wynosi zawsze 480 min (8h). Ponieważ naczytałem się o różnych sposobach obliczania tego wskażnika dlatego mam do Was pytanie jak rozwiązać kilka problemów. Niektóre artykuły podają obliczanie wydajności jako stosunek odpowiednich czasów przeznaczonych na realizację danego zlecenia. My kalkulujemy jako stosunej ilości wyprodukowanej do teoretycznej.
Przeanalizujmy 1 dzień z życia firmy X czyli 3 zmiany osmiogodzinne:
1. Jeżeli produkuje 2 elementy na zmianie. Pierwszy prze 380 drugi przez 100 min to czy OEE powinno być liczone na dany element czy i wtedy obliczona średnia z dwóch wartości OEE?
3. Jeżeli na pierwszej zmianie produkujemy element przez 240min a następne 240 min to testy. Jak sklakulować czas testów które były zaplanowane od miesiąca skoro nasz loading time to 480 min? Czy w tym przypadku może loading time powinien wynośić 240min?
3. Jeżeli produkujemy element 1 przez 240min a następne 240min przechodzi na inny dział. Jak skalkulować czas niezaplanowanego przejscia pracowników na inny dział, gdyż na ich maszynie nastąpiła długo trwała awaria lub gdy zaplanowano to przejście ponieważ było konieczne zwiększenie mocy produkcyjnych na innym dziale? Czy ten czas powinien byc dodany do Waiting time przy elemencie 1 i wtedy loading time dla elementu 1 bedzie wynosił 480min a nie 240min?
5. Jeżeli dla zestawiania miesięcznego danej linii chcę pokazać OEE [%/zmianę] w tygodniu 3 to co z sobotą 2 i 3 zmianą i niedzielą czy tych zmian nie wliczać do pomiaru tego wskaźnika.

We wszystkich tych pytaniach chodzi mi głównie jak rozliczać zaplanowane przestoje. Jak powinien byc przyjmowany loading time? Czy skoro raportujemy to na dany element czy tez na zmianę to kiedy dany postuj uważa się za zaplanowany i jak go poprawnie kulkulować?

Mam nadzieje, że nie skomplikowałem tematu:)

Pozdrawiam
Jacek Dzwonkowski

Jacek Dzwonkowski Informatyk, Bazy
danych, OEE

Temat: OEE

1. Dostępność, jakość, wydajność i OEE - obliczam dla Kart (zmiana) i agreguję dla dni, tygodni itd. lub obszarów jak działy, brygady i zakłady

Ale wydajność i jakość mogę pokazywać też dla poszczególnych pozycji karty (produktów). Wydajność i jakość dla karty obliczam przez średnią ważoną.
Wagą jest czas produkcji pozycji. Running time

3. Testy traktuję jako postój. planowany lub nie. Realnie na takich produktach nie zarabiasz więc nie traktuję tego jako produkcja.

3. OEE obliczasz dla maszyny a nie dla pracowników. Jeżeli na jednej maszynie produkowali przez 240 minut i była awaria lub przezbrojenie to idzie w przestoje a więc wali w łeb dostępność.

5. Ja dla zmiany, która nie pracowała wstawiam postój "brak planu produkcyjnego/brak zlecenia". Ten postój jest planowany czyli nie ma wpływu na dostępność a co za tym idzie OEE (może być nie planowany). Ale każda taka zmiana jest rejestrowana u mnie w systemie ponieważ Zarząd chce
widzieć na innych raportach ile dana maszyna stoi (nie pracuje z powodu braku zleceń). Pomaga to ocenić wolne moce i zapobiega błędnej decyzji o zakupie kolejnej maszyny :)Jacek Dzwonkowski edytował(a) ten post dnia 21.01.11 o godzinie 18:38
Jarosław Gracel

Jarosław Gracel Członek Zarządu
Operacyjnego.
Dyrektor ds.
Przemysłu 4.0,...

Temat: OEE

Witam,
polecam w tym temacie lekturę: "Doskonalenie strumienia wartości", J. Czerskiej.

Ciekawe podejście do:
- rozdziału OEE globalnego i technicznego
- przypisania odpowiednich zdarzeń do odpowiednich kategorii OEE,
- praktyczne przykłady zastosowań tego wskaźnika.

Pozdrawiam,
JG
Barbara Machalska - Cyran

Barbara Machalska -
Cyran
"Świat nie odpłaca
Ci za to, co wiesz.
Świat odpłaca Ci
z...

Temat: OEE

Dzień dobry,
ja natomiast polecam stronę dedykowaną temu tematowi, jak również adekwatnym rozwiązaniom.

http://andin.info

na stronie andona, znajdziemy również przydatne zewnetrznr linki.

Pozdrawiam,
Marek Kusior

Marek Kusior Planista, Swedwood
Poland Sp. z.o.o
Oddział Fabryki West
...

Temat: OEE

Jacek Dzwonkowski:
1. Dostępność, jakość, wydajność i OEE - obliczam dla Kart (zmiana) i agreguję dla dni, tygodni itd. lub obszarów jak działy, brygady i zakłady

Ale wydajność i jakość mogę pokazywać też dla poszczególnych pozycji karty (produktów). Wydajność i jakość dla karty obliczam przez średnią ważoną.
Wagą jest czas produkcji pozycji. Running time

3. Testy traktuję jako postój. planowany lub nie. Realnie na takich produktach nie zarabiasz więc nie traktuję tego jako produkcja.

3. OEE obliczasz dla maszyny a nie dla pracowników. Jeżeli na jednej maszynie produkowali przez 240 minut i była awaria lub przezbrojenie to idzie w przestoje a więc wali w łeb dostępność.

5. Ja dla zmiany, która nie pracowała wstawiam postój "brak planu produkcyjnego/brak zlecenia". Ten postój jest planowany czyli nie ma wpływu na dostępność a co za tym idzie OEE (może być nie planowany). Ale każda taka zmiana jest rejestrowana u mnie w systemie ponieważ Zarząd chce
widzieć na innych raportach ile dana maszyna stoi (nie pracuje z powodu braku zleceń). Pomaga to ocenić wolne moce i zapobiega błędnej decyzji o zakupie kolejnej maszyny :)


Z małym poślizgiem w dyskusji, to teraz moje pytanie do wszystkich czy Performance może być większy od Availability?
Łukasz D.

Łukasz D. Production Director
at Takeda

Temat: OEE

Odpowiadając na post wyżej. Tak jest możliwe że P>A wręcz uważam, że przy takim ustawieniu A<P<Q generalnie można uznać, że zbieranie danych działa poprawnie.

A teraz z innej beczki pytanie ode mnie
1. Jak ustalić target OEE. Przykładowo: W planie produkcyjnym mamy wartość 30 000 szt/dobę co odpowiada OEE na poziomie np. 70%. Wyniki są pokazane na jednej tablicy. I teraz chce ustalić Target OEE na poziomie np 75% co odpowiada 33 000 szt/dobę. Jak to się będzie miało do planu. Ludzie wykonają 31 000 szt/dobę zaznaczą sobie wynik na zielono bo przecież zrobili lekko ponad plan ale już samo OEE będzie na czerwono bo przecież jest poniżej targetu. Pytanie czy planiści powinni uwzględnić już plan pod nowe OEE? bo inaczej mistrz produkcji kogo ma słuchać: planu czy targetu OEE.
I odwrotnie jeżeli planiści zaznaczą w nowym planie 33 000 szt/dobę tj OEE 75% ale jeszcze nie jesteśmy w stanie tego osiągnąć bo zwiększenie wydajności to pewien proces, który trwa. I dopóki tego nie osiągniemy we wszystkich planach i tabelach produkcja będzie miała "plecy"

Reasumując jak ustalić target OEE nie mając danych historycznych (dopiero wdrażamy ten wskaźnik) Naturalnie wiem, że World class to 85% ale cel powinien być SMART co przy obecnym OEE 60% nie będzie SMART.

I jeszcze przykład którym pokaże dlaczego odnoszę OEE do planów produkcyjnych i do ewentualnych targetów:

Dostępność teor. 1440 min (3 zmiany), teoretyczna wydajność urządzenia 32 szt/min. W czasie 3 zmian maszyna nie pracowała przez np. 440 min = downtime ale ogólnie wyprodukowała 30 000 worków z czego dobrych było 29 000 szt. i tak (zgodnie z wymogami korporacji)
Dostępność = Running Time/1440 = (1440 - 440)/1440 = 69,44%
Wykorzystanie = 30 000/Running Time * 32 = 93,75%
Jakość = Dobre szt/Wyprodukowane w Running Time = 29 000/30 000 = 96,66%
OEE = 62,9%

W planie produkcyjnym 29 000 a target OEE 75% = Plan wykonany czyli zielony kolor a OEE nie wykonane czyli czerwone.

I teraz to nieszczęsne powiązanie z planem. Wydajność teoretyczna urządzenia = 1440 * 32 = 46 080. Wykonanie 29 000, z uproszczenia OEE = 62.9%

2. W czasie doby produkujemy różny asortyment jak na jednym arkuszu uwzględnić różny asortyment. Przecież w OEE uwzględniana jest wydajność teoretyczna (prędkość urządzania * czas netto po odjęciu downtime = Performance) Czy dla każdego asortymentu ma być inny arkusz?

Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam,
Łukasz

Następna dyskusja:

OEE - odpowiednie podejscie ?




Wyślij zaproszenie do