Temat: Szpitale wycofują się z zawartych umów z zakładami...

W dniu 27 czerwca 2012 r. została podpisana przez Prezydenta RP ustawa o zmianie ustawy o działalności leczniczej. Dla wielu szpitali istotną zmianą jest wydłużenie do dnia 1 stycznia 2014 roku okresu, w ciągu którego mają obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia od zdarzeń medycznych.

Co na to dyrektorzy szpitali?

W związku z tym, że polisy stanowią znaczne obciążenie dla budżetu szpitali (ich koszt to ok. kilkaset tysięcy rocznie), dyrektorzy chętnie wycofaliby się z zawartych umów, aby je ponownie zawrzeć dopiero przez 2014 r. Jest to możliwe poprzez rozwiązanie umowy za porozumieniem stron albo po prostu poprzez niepłacenie składek.

Jak podkreślają prawnicy z firmy Medicuslex, która zajmuje się świadczeniem ochrony prawnej przedstawicielom zawodów medycznych, zwrot polisy może problemu do końca nie rozwiązać. Obowiązek ubezpieczenia bowiem cały czas istnieje (tylko został przełożony w czasie). Ponadto działają jeszcze Wojewódzkie Komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które na bieżąco rozpatrują skargi i wydają decyzje.

Jak reagują zakłady ubezpieczeń?

W praktyce tylko nieliczne zakłady ubezpieczeń były zainteresowane przygotowaniem oferty dla placówek medycznych ze względu na brak narzędzi do oszacowania nowego ryzyka, tabel czy publikacji orzeczeń sądów, a także świadomość, że wiąże się to z dużym obciążeniem finansowym dla szpitali.

Te, które to uczyniły, przygotowują porozumienia, na podstawie których możliwe jest rozwiązanie umowy. Jednak rozwiązanie umowy nie zawsze pociąga za sobą zwrot składki w pełnej wysokości. Dotyczy to zdarzeń, które mogą być zgłaszane w ramach procedury ujętej w ustawie o prawach pacjenta w ciągu 3 lat od daty zdarzenia.

MedicusLex