konto usunięte

Temat: Zarządzanie strategiczne – wypracowywanie strategii

Nic nie jest tak trudne do rozpoczęcia, niebezpieczne do przeprowadzenia i niegwarantujące powodzenia jak wprowadzanie nowego porządku rzeczy.
Niccolò Machiavelli

Strategia to nie moda. To nie kolejne popularne zjawisko służące jedynie nabijaniu kieszeni autorom książek i firmom doradczym. „My jesteśmy nietypowi, do nas to nie pasuje, u nas nie da się tego wdrożyć” – mawiają niektórzy. Nieprawda. Operujesz na takim samym rynku jak konkurencja, masz taki sam dostęp do informacji, podlegasz tym samym prawom. „Moda” na zarządzanie strategiczne trwa nieprzerwanie już od lat 70. XX wieku. Nie jesteś w stanie utrzymywać długotrwałej przewagi konkurencyjnej bez wdrożenia choćby elementów zarządzania strategicznego w swój sposób prowadzenia firmy. Zatem daj się skusić, wybierz swój dom mody i projektanta. Wykreuj unikatową WARTOŚĆ dla klienta i pracowników, WYRÓŻNIJ się pośród innych firm dzięki zarysowaniu swej unikatowej TOŻSAMOŚCI. Ta decyzja zaowocuje!
Czy zarządzanie strategiczne jest potrzebne i czy jest możliwe we współczesnym biznesie? Firmy funkcjonują w burzliwym i nieprzewidywalnym otoczeniu, towarzyszy im ciągła niepewność i ryzyko. Zbudowanie trwałej przewagi konkurencyjnej graniczy z cudem, więc firmy muszą koncentrować się na eksploatowaniu przewag krótkotrwałych. Prościej byłoby zrezygnować z planowania strategicznego, przejść do działań „akcyjnych”, reagować na bieżąco, posiłkując się tym, jak myśleliśmy i działaliśmy do tej pory. Skoro się udawało, to kolejny raz też powinno. Niestety. Nie ma firmy – dużego koncernu czy małego sklepu osiedlowego, partii politycznej czy osoby fizycznej – która będzie długofalowo funkcjonować z sukcesem bez uwzględnienia w swoich działaniach elementów zarządzania strategicznego.
W dzisiejszych czasach pewna jest jedynie konieczność ciągłej zmiany, dostosowywania się do zmieniających się trendów, sprawne ich wyprzedzanie, by móc zostawić konkurencję z tyłu. Tym, co pomoże działać w sposób spójny, zrównoważony, na podstawie wytyczonych, klarownych i zrozumiałych celów, jest opracowana, wdrażana i na bieżąco aktualizowana strategia rozwoju.
Opracowanie strategii firmy czy innego podmiotu jest trudnym wyzwaniem menedżerskim. Wymaga przekonania współpracowników do idei wprowadzenia zmian, znalezienia odpowiedniej metody pracy nad przygotowaniem strategii i nad jej wdrożeniem. Na koniec dobrania takiego mentora/konsultanta, który bezboleśnie przeprowadzi nas przez cały proces.

Pełna treść: http://controlling-zarzadzanie.pl