konto usunięte

Temat: Legalizacja świadectw pochodzenia towaru

Świadectwo pochodzenia towarów eksportowych jest dokumentem urzędowym. Mimo to w niektórych przypadkach należy dodatkowo je potwierdzić.

„Świadectwa pochodzenia towarów wywożonych z terytorium kraju są wystawiane przez organy celne na pisemny wniosek eksportera lub nadawcy towaru …” Tak kwestię dokumentowania pochodzenia towarów reguluje Art.10 Ustawy „Prawo Celne” z dnia 19.03.2004 r.
Przepisy celne wielu krajów pozaeuropejskich wymagają by dokumenty eksportowe, w tym szczególnie świadectwa pochodzenia towarów, były potwierdzane przez izby gospodarcze kraju producenta/producenta. W Polsce taka instytucją jest Krajowa Izba Gospodarcza - Biuro Legalizacji, Certyfikacji i Karnetów ATA.
Takie regulacje prawne mają między innymi Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska. Powszechnie praktykę tą stosują również inne kraje arabskie.

W większości przypadków dokumenty, w tym świadectwa pochodzenia towaru, dodatkowo muszą być legalizowane w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz konsulatach lub ambasadach danego kraju w Polsce. Należy pamiętać, że to w jaki sposób mają być potwierdzane dokumenty, zależy od importera i z nim należy uzgodnić wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania wysyłki i towarzyszącej jej dokumentacji.

Krajowa Izba Gospodarcza BLCA potwierdza świadectwa pochodzenia eksportera na podstawie złożonego przez eksportera:
• wniosku o legalizację świadectwa pochodzenia podpisanego przez upoważnione osoby,
• oryginału świadectwa pochodzenia urzędu celnego i jego kserokopii, która pozostaje w dokumentacji KIG,
• kserokopii dokumentu importera, z którego wynika potrzeba legalizacji świadectwa przez KIG.

Procedura legalizacji świadectwa zajmuje kilka minut. Jeżeli jednak firma korzysta z usług legalizacyjnych po raz pierwszy, należy dostarczyć do KIG dokumenty potwierdzające zarejestrowanie firmy i wzory podpisów, dzięki którym możliwe będzie uwierzytelnienie przedsiębiorstwa i osób je reprezentujących.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem legalizacja@kig.pl natomiast procedury, wzory formularzy na stronie Krajowej Izby Gospodarczej http://legalizacja.kig.pl

Zbigniew Sokołowski
Krajowa Izba Gospodarcza BLCA
http://najlepszepraktyki.kig.pl
Tel (22) 630 97 17
E-mail: zsokolowski@kig.pl
Ul. Trębacka 4, 00-074 WarszawaMateusz Baran edytował(a) ten post dnia 05.12.11 o godzinie 17:44