Temat: Kontrahent z UE wymaga VAT UE. Czy warto iść do...

Dzień dobry. Otrzymałem ofertę pracy zdalnej dla firmy mającej swą siedzibę w Luksemburgu. Wymagają oni ode mnie, abym posiadał europejski NIP widoczny w VIES, czyli miał nr VAT UE. Swojej firmy jeszcze nie mam, aby mieć ten nr zastanawiam się nad dołączeniem do inkubatora przedsiębiorczości z nr VAT UE, aby zobaczyć przez 2-3 miesiące jak to wygląda i jeżeli pieniądze będą odpowiednie, to jak najszybciej z tego inkubatora odejść i działać samodzielnie.

W sieci znalazłem informację, że na transakcje na towary i usługi pomiędzy podmiotami z nr VAT UE z różnych krajów Unii nakładany jest VAT równy 0%. Czy dotyczy to wszystkich usług, czy tylko wybranych?

A jak się ma sprawa z firmami z innych krajów? Będąc w inkubatorze, czy ewentualnie na swoim, jaki podatek powinien być nałożony na usługę wykonaną dla klienta z USA, Kanady, czy Chin?

Co sądzicie Państwo o samym pomyśle dołączenia do inkubatora przedsiębiorczości? Współpraca ma się odbywać na zasadzie B2B, czyli oni mają zlecenie do wykonania, ja po zakończeniu wysyłam im fakturę. Nie wiem jeszcze ile tych zleceń będzie itd., dlatego chciałbym to wszystko przetestować, aby wiedzieć czy warto pakować się w zakładanie działalności. Jak wygląda kwestia wystawiania faktur (czy pracownicy takiego inkubatora poddają je jakiejkolwiek merytorycznej ocenie itp.?) I na jakie konto wpływa zapłata? W moim przypadku byłyby to płatności w €. Jako, że jestem studentem SGH, myślałem o AIP przy SGH właśnie.

Część zadań ponadto będę musiał zlecić innej osobie (nazwijmy ją podwykonawcą). Co z fakturami dla takiej osoby, jeżeli nie będzie ona płatnikiem VAT?

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.