Michał Prorok

Michał Prorok Student/freelancer

Temat: Co zrobić z prototypem?

Witam serdecznie,

Chciałbym na początku zaznaczyć, że to nie jest żadna prowokacja tylko poważna prośba o radę.

Wymyśliłem pewien wynalazek. Mam również pewien kapitał. Chciałbym ten wynalazek sprzedawać, ale nie mam pojęcia jak się za to zabrać. Do tej pory miałem jedynie styczność z technologiami internetowymi.

Pozwolę sobie wyjaśnić tłumacząc to najprościej jak umiem. Przyjmijmy na potrzeby dyskusji, że coś takiego jak mikser nie istnieje. Ja wpadłem na pomysł miksera, a jego prototyp stworzyłem z łatwo dostępnych dla mnie części. Użyłem ręcznego miksera, silniczka z samochodu-zabawki, obudowy z pudełka śniadaniowego a śrubki oraz kable kupiłem w sklepie.
Chciałbym produkować ten mikser w niewielkiej skali. Wydaję mi się, że szukam teraz kogoś kto stworzy mi do tego jakiś rysunek techniczny, designer'a od pięknej obudowy oraz fabryki która mogłaby mi to replikować.

Teraz pytania:
- Ludzi/firm o dokładnie jakiej profesji szukam?
- Czy wybrać większą firmę, która tym wszystkim się zajmie, czy raczej pojedynczych freelancer'ów którymi będę zarządzał sam?
- Jakie dokładnie etapy od projektu do sprzedaży mnie czekają?
- Jak najlepiej zabezpieczyć pomysł, rozwiązania techniczne? Pierwsze patent a potem umowy o poufności z pracownikami/firmami? Czy są jakiejś łatwiejsze, szybsze rozwiązania od patentu?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc!

Pozdrawiam ciepło,
Michał
Krzysztof Borkowski

Krzysztof Borkowski Biznesowe Bazy
Danych

Temat: Co zrobić z prototypem?

Hej,

mikser, zdaje sie ze to juz wymyslono.

Ale tak powaznie to czym on sie rożni od "zwykłych" mikserów?

Wieslaw
Rafal Palkaj

Rafal Palkaj Doradca Klienta
Biznesowego
Janmet-panele

Temat: Co zrobić z prototypem?

witam!tak czy siak musi byc patent!nie istotne co dalej zrobisz,bedziesz sam produkowal,czy znajdziesz duzego kupca,zawsze spyta o patent!nastepnie prototypy i teraz pytanie;czy chcesz na tym zarobic?czy jest to twoje,,dziecko,,?w pierwszym znajdz duzego kupca i reszta sie nie martw,w drugim,coz zawsze cos ktos podejrzy,wiec dobrze byloby zrobic troche szumu,tak zeby produkt byl znany jako twoj,przyda sie na wypadek dochodzenia w przyszlosci praw autorskich,a w ogole jezeli produkt mozna podzielic na elementy,w ktorych z pojedynczych nie mozna by bylo wywnioskowac przeznaczenia,to tez mozna by bylo to zrobic na poczatek do czasu pojawienia sie produktu,pozniej juz nie ma znaczenia,mozna go przeciez rozebrac!no i logistycznie bedzie to trudniejsze,a co za tym idzie drozsze!oddajac czesc wszystkim madrym ludziom z calego serca,zycze powodzenia!!!
Paweł Woliński

Paweł Woliński Właściciel, Firma
Inżynierska
"MECHATRONIKA" Paweł
Woliński

Temat: Co zrobić z prototypem?

Witam

Może Pan skorzystać z naszych usług. Zajmujemy się projektowaniem i wdrażaniem urządzeń jako firma outsourcingowa. Zapewniamy profesjonalne podejście i doświadczonych konstruktorów wdrożeniowców, posiadamy poświadczenia bezpieczeństwa przemysłowego, działamy na profesjonalnym sprzęcie, zaś na wstępie zawsze podpisujemy umowę o zachowaniu poufności.

Więcej informacji na F. I. MECHATRONIKA

Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Co zrobić z prototypem?

Jeżeli funkcjonalność i rozwiązanie techniczne nie podlega pod patent, to spróbować zgłosić do urzędu patentowego przynajmniej wniosek o ochronę wzoru użytkowego.

Od czasu złożenia wniosku produkt jest prawnie chroniony. (status: oczekujący)
Przyznanie patentu może trwać kilka lat, wzoru użytkowego trochę krócej, ale przynajmniej jak ktoś zgłosi podobne rozwiązanie to będzie ono odrzucone.

W zależności od złożonego wniosku (wpłaconej kasy) ochrona może mieć różny zakres terytorialny ( np tylko na terenie Polski).
Najlepiej skorzystać z usług odpowiednich firm, które zajmują się składaniem wniosków, żeby nie popełnić jakiegoś babola. Wystarczy poszukać w internecie firmy najbliżej siebie.

odnosnie wzoru uzytkowego, pomocny jak zawsze wujek Google: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wz%C3%B3r_u%C5%BCytkowy
Stanisław K.

Stanisław K. Technical Director,
R&D and Innovation
Technologies

Temat: Co zrobić z prototypem?

Michał Prorok:
- Jakie dokładnie etapy od projektu do sprzedaży mnie czekają?
Tak na szybko:
1. Opracowanie projektu, ktory bedzie sie nadawal do produkcji seryjnej (prototyp, niejako z definicji, czyms takim nie jest).
2. Znalezienie producenta (ew. partnera/-ow, ktorzy beda w procesie partycypowac)
3. Budowa lancucha dostawcow
- przy pkt-ach 2 i 3 dojda takie dzialania jak negocjowanie NDA, warunkow platnosci, budowa systemu jakosci, bazy magazynowej, etc. Producent i dostawcy winni byc tez wlaczeni w proces "industrializacji" produktu
4. Znalezienie odbiorcow
5. Zdobycie finansowania
6. Promocja produktu

konto usunięte

Temat: Co zrobić z prototypem?

UE przekazuje spore kwoty na tego typu inicjatywy i w nadchodzącym roku przeznacza na to jakieś środki:
http://poig.parp.gov.pl/index/index/1977
http://poig.parp.gov.pl/index/index/595Maciej W. edytował(a) ten post dnia 30.03.12 o godzinie 13:14



Wyślij zaproszenie do