Temat: NAUCZYCIELE - stało się
ale w czym problem?
i tak umowy z nauczycielami nie były zawierane jako dodatki w ramach umowy o pracę (zabrania tego Karta Nauczyciela)
Wobec tego jedyną możliwością jest umowa cywilnoprawna (np umowa zlecenia)
W związku z tym należy pamiętać od dwóch kwestiach.
Po pierwsze temat zamówień publicznych (jak juz ktoś wyżej wspomniał) tj. zakup usługi edukacyjnej. Trzeba uważać na sumowanie wartości przedmiotu zamówienia, by nie dzielić zamówienia celem obejścia ustawy pzp.
Druga sprawa, to faktycznie często zawieranie umów zlecenia przez Dyr szkoły z jego nauczycielem, co jest niezgodne z Kodeksem cywilnym w zakresie zawierania umów cyw-praw (występuje zależność/podległość slużbowa), niemniej jednak jest jedno ALE...
otóż, Beneficjentam nie jest nigdy szkoła (nie może być). Beneficjentem jest zawsze organ prowadzący daną placówkę oświatową np Gmina.
Wobec tego wystarczy w umowie zlecenia zawrzeć,, że Zleceniodawcą jest Gmina X REPREZENTOWANA przez Dyr szkoły. W takim przypadku nie występuje zależność służbowa :)
PS. należy jeszcze pamiętać, że sumowanie wartości przedmiotu zamówienia należy do kompetencji organu prowadzącego, w związku z tym trzeba uważać na dzielenie zamówień (nie może być tak, że w przypadku realizacji tego samego projektu przez kilka szkół podległych gminie, każda ma odrębny przedmiot zamówienia...trzeba to sumować i dzielić przedmioty tylko i wyłącznie zgodnie z wytycznymi zawartymi w ustawie)