konto usunięte

Temat: zmiana imienia

Czy ciężko jest zmienić imię ? Jakie argumenty są najlepsze przy składaniu takiego pisma , czy musi być jakiś szczególny powód żeby to uwzględnili i żeby się to udało ?

Temat: zmiana imienia

Stosownie do brzmienia art.4 ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (Dz. U. 2008 r. Nr 220 poz. 1414 z późn. zm. ), zmiany imienia i nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany:
1) imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;
2) na imię lub nazwisko używane;
3) na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;
4) na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.
Dodatkowo wskazuję, iż zmiany imienia lub nazwiska cudzoziemca, który uzyskał w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, można dokonać wyłącznie ze szczególnie ważnych powodów związanych z zagrożeniem jego prawa do życia, zdrowia, wolności lub bezpieczeństwa osobistego.

Taka regulacja wskazuje, że zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnego powodu, ale także takiego, który nie mieści się w katalogu przykładowo opisanych w punktach 1 - 4 powodów, ustawowo uznanych za ważne.
Stosownie do stanowiska wyrażonego w Wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 lipca 1993 r. SA/Wr 605/93 (ONSA 1994/3 poz. 110), ważne powody przemawiające za zmianą nazwiska (rozwijając myśl sądu – również imienia) nie mogą wynikać jedynie z subiektywnego przekonania osoby żądającej zmiany, ale muszą również sprostać zobiektywizowanym i zracjonalizowanym kryteriom oceny, tych ważnych powodów.
Mając powyższe zastrzeżenie na uwadze, nie można jednak wyłączyć spośród ważnych względów uzasadniających żądanie zmiany nazwiska, a moim zdaniem również imienia w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy, takiego trwałego stanu psychicznego i subiektywnego negatywnego nastawienia do noszonego nazwiska (imienia), że w zobiektywizowanych i zracjonalizowanych kryteriach oceny, powoduje on skoncentrowanie aktywności życiowej człowieka, na dążeniu do jego zmiany, której brak utrudnia spełnienie ról społecznych.
Zmiany imienia dokonuje się na wniosek osoby zainteresowanej. Decyzja w tym względzie ma niestety charakter uznaniowy.

Temat: zmiana imienia

Zatem nie znając bliżej Pani sytuacji mogę jedynie doradzić rozważenie jej w kontekście przywołanych niżej orzeczeń Sądu a także przepisów ustawy. Uzasadniając wniosek powinna Pani podkreślić wagę okoliczności przemawiających za koniecznością zmiany imienia.

Andrzej Sawa

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

Następna dyskusja:

Zmiana imienia




Wyślij zaproszenie do