Sylwia R.

Sylwia R. referent

Temat: zażalenie na postanowienie

Witam Organ prowadzący postępowanie administracyjne przed wydaniem decyzji zwrócił się o zajęcie stanowiska. W związku z tym, czy stroną tego postępowania jest ten organ i on może złożyć zażalenie na wydane postanowienie, czy też środek zaskarżenia przysługuje tylko stronie postępowania głównego?

konto usunięte

Temat: zażalenie na postanowienie

Art. 106. § 1 kpa Jeżeli przepis prawa uzależnia wydanie decyzji od zajęcia stanowiska przez inny organ (wyrażenia opinii lub zgody albo wyrażenia stanowiska w innej formie), decyzję wydaje się po zajęciu stanowiska przez ten organ.
§ 2. Organ załatwiający sprawę, zwracając się do innego organu o zajęcie stanowiska, zawiadamia o tym stronę.
§ 3. Organ, do którego zwrócono się o zajęcie stanowiska, obowiązany jest przedstawić je niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia mu żądania, chyba że przepis prawa przewiduje inny termin.
§ 4. Organ obowiązany do zajęcia stanowiska może w razie potrzeby przeprowadzić postępowanie wyjaśniające.
§ 5. Zajęcie stanowiska przez ten organ następuje w drodze postanowienia, na które służy stronie zażalenie.
§ 6. W przypadku niezajęcia stanowiska w terminie określonym w § 3 stosuje się odpowiednio przepisy art. 36-38.

Na tle przedstawionych rozwiązań prawnych sporna jest kwestia, czy postępowanie w sprawie zajęcia stanowiska toczy się z udziałem strony, a jeśli tak, to kto jest stroną tego postępowania. Należy przyjąć, że stroną tego postępowania nie jest organ administracji publicznej rozstrzygający sprawę (główną) w drodze decyzji, bowiem postępowanie przed innym organem nie dotyczy jego interesu prawnego ani obowiązku, a żądanie zajęcia stanowiska nie następuje ze względu na interes prawny lub obowiązek tego organu administracji publicznej; organ administracji publicznej, który zwrócił się do innego organu o zajęcie stanowiska w sprawie, może jednakże korzystać z uprawnień przewidzianych w art. 36-38, mimo że nie jest stroną postępowania incydentalnego. Stroną postępowania incydentalnego jest natomiast strona postępowania głównego (J. Borkowski (w:) Komentarz, 1996, s. 474). Stroną postępowania głównego nie jest inny organ obowiązany do zajęcia stanowiska w sprawie głównej (por. wyżej pkt 4).

Skoro zatem organ głowny nie jest stroną to nie może skarżyć zajęcia stanowiska, przynajmniej taka jest mojha wykładnia przepisów.



Wyślij zaproszenie do