konto usunięte

Temat: Zarząd w spółce partnerskiej

Interesuje mnie problem, czy ustanowienie zarządu w spółce partnerskiej prowadzi do wyłączenia prawa wspólników do prowadzenia spraw spółki. Moim zdaniem nie, gdyż art.97 par.1 ksh mówi o wyłączeniu prawa do reprezentacji - wykładnia literalna, a także osobowy charakter spółki partnerskiej przemawiałyby, więc za tym, że - w sytuacji braku odmiennych postanowień umownych - partnerzy, pomimo ustanowienia zarządu, zachowują prawo do prowadzenia spraw spółki.

Co o tym sądzicie? Pytam, bo wiem, że zdania w tej kwestii są podzielone, a problem ciekawy.

konto usunięte

Temat: Zarząd w spółce partnerskiej

Nie mam wyrobionego poglądu na ten temat, natomiast istotne jest pytanie po co powoływać zarząd, skoro chce się i tak zajmować nadal prowadzeniem spraw spółki? Celem zarządu jest właśnie zarządzanie, a wspólnicy mają wykonywać wolny zawód.

konto usunięte

Temat: Zarząd w spółce partnerskiej

Wydaje mi się, że taka konstrukcja miałaby sens, co do spraw przekraczających zakres zwykłych czynności spółki, jak i co do spraw, w których któryś ze wspólników zgłasza sprzeciw, co do decyzji podjętych przez zarząd. Myślę, że w tych kwestiach problem prowadzenia spraw spółki przez partnerów może mieć znaczenie praktyczne.
Monika Mosiewicz

Monika Mosiewicz Adwokat, Monika
Mosiewicz Kancelaria
Adwokacka w Łodzi

Temat: Zarząd w spółce partnerskiej

Moim zdaniem, nie może to prowadzić do całkowitego wyłączenia wspólników od prowadzenia spraw spółki partnerskiej, ze względu na art.38 ksh w związku z art. 89 ksh. Ze względu na zapis art. 38 par. 2, partner ma zawsze zagwarantowane prawo do osobistego zasięgania informacji o stanie majątku i interesów spółki, prawo do osobistego przeglądania ksiąg i dokumentów spółki, ograniczenie tego jest nieważne. W pozostałym zakresie to prawo może zostać w umowie ograniczone, z tym, że moim zdaniem, jeśli w umowie spółki partnerskiej znajdzie się zapis, że "reprezentowanie spółki i prowadzenie jej spraw powierza się zarządowi", to wtedy prawo wspólników do prowadzenia praw spółki ogranicza się wyłącznie do tych czynności wymienionych w art. 38 par. 2.

konto usunięte

Temat: Zarząd w spółce partnerskiej

Ja jednak cały czas stałbym na stanowisku, że co do czynności, przekraczających zakres zwykłego zarządu, bez względu na postanowienia umowy, zarząd musiałby mieć zgodę partnerów - wynika to z osobowego charakteru spółki partnerskiej i odpowiedniego stosowania przepisów o spółce jawnej. Pamiętajmy, że w spółce jawnej też jest dopuszczalne powierzenie prowadzenia spraw spółki osobom trzecim (oczywiście nie jest to zarząd w rozumieniu przepisów KSH, ale de facto jest to ustanowienia zarządu). W spółce jawnej ustanawiając taki quasi-zarząd, nie można jednak całkowicie wyłączyć prawa wszystkich partnerów do prowadzenia spółki.

Spółka partnerska jest spółką osobową, stąd natura tego stosunku prawnego bliższa jest spółce jawnej, niż spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, gdzie zarząd prowadzi sprawy spółki z pominięciem wspólników. Wpływ wspólników na prowadzenie spraw spółki stanowi istotę spółek osobowych, dlatego też moim zdaniem ustanowienie zarządu w spółce partnerskiej ma charakter pomocniczy wobec generalnej zasady prowadzenia spraw spółki przez partnerów, co w praktyce oznaczałoby istnienie wymogu uzyskania zgody wspólników na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu.

Reasumując, uważam, że całkowite wyeliminowanie wpływu partnerów na prowadzenie spraw spółki jest niedopuszczalne ze względu na sprzeczność z istotą spółek osobowych, do których zalicza się spółki partnerskie.

konto usunięte

Temat: Zarząd w spółce partnerskiej

M. Rodzynkiewicz ciekawie pisze na ten temat. Polecam lekturę. Pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do