Temat: Zakaz konkurencji a wykluczenie zawodowe
- A czy sam fakt podjęcia działalności , zdefiniowanej jako konkurencyjna , jest naruszeniem zakazu uprawniającym do ściągnięcia odszkodowania ? Czy też muszą mi udowodnić ze ponieśli stratę (w świetle ostatniej odp. zakładam ze musza udowodnić)
To zależy od brzmienia umowy, ale co do zasady sam fakt podjęcia działalności konkurencji stanowi naruszenie zakazu konkurencji. Kwestia poniesienia przez byłego pracodawcę szkody i jej wysokości ma znaczenie na etapie obliczania wysokości odszkodowania i musi być przez niego udowodniona. Ale: jeżeli umowa przewiduje karę umowną za naruszenie zakazu konkurencji (tj. za fakt podjęcia działalności konkurencyjnej) to były pracodawca nie musi wykazywać wysokości szkody.
- Czy umowa o zakazie konkurencji może zawierać klauzule mówiącą że sama działalność (niezależnie od tego czy szkoda powstała czy też nie, i czy informacje wrażliwe były wykorzystane) opisana jako konkurencyjna, jest już złamaniem umowy ? ( czy może jest to wada prawna )
Tak, sam fakt podjęcia działalności konkurencyjnej, która chociażby tylko potencjalnie może wyrządzić szkodę byłemu pracodawcy może stanowić naruszenie umowy o zakazie konkurencji.
Kwestia wykorzystania informacji poufnych to inna sprawa. Nie wiem, czy umowa o zakazie konkurencji też tego dotyczy i w jakiej postaci, wiec trudno jest się do tego odnieść. Nawet jeżeli umowa milczy w tej kwestii, zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji pracownik zobowiązany jest zachować poufność odnośnie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa (czyli tzw. informacji wrażliwych) przez okres 3 lat od zakończenia umowy o pracę. Jest to niezależne od ewentualnej umowy o zakazie konkurencji. Z tego tytułu nie przysługuje pracownikowi od byłego pracodawcy żadne świadczenie (wynagrodzenie, odszkodowanie itp.), a pracodawca może wystąpić przeciwko pracownikowi, który naruszył nakaz poufności z roszczeniem o odszkodowanie.