Temat: Zachowek - darowizna - ograniczenie odpowiedzialności

Słuchajcie, chciałbym poznać Wasze opinie na pewien temat. Sprawa jest następująca X otrzymał darowiznę od Y wartą 100.000,00 złotych (w umowie zastrzeżono, że nie wlicza się jej do schedy), następnie X po śmierci Y odziedziczył z testamentu samochód osobowy wartości 5.000,00 złotych przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza. "Z" żąda od X zapłaty zachowku doliczając wartość darowizny. Czy X może skutecznie powoływać się na dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza i tym samym żądać ograniczenia swojej odpowiedzialności do kwoty 5.000,00 złotych ?Bartosz Grube edytował(a) ten post dnia 19.02.10 o godzinie 09:50

konto usunięte

Temat: Zachowek - darowizna - ograniczenie odpowiedzialności

Nie zaliczenie darowizny do schedy spadkowej ma znaczenie tylko przy dziale spadku (obdarowany w praktyce dostanie więcej, bo obok wcześniejszej darowizny dostanie jeszcze swój udział spadkowy; gdyby darowizna zaliczała się na schedę spadkową, wówczas wartość dokonanej darowizny niejako "konsumowałaby" jego udział spadkowy).

Nie ma to jednak żadnego wpływu na zachowek, przy którym darowizna pomimo nie zaliczenia jej na schedę spadkową będzie brana pod uwagę przy wypłacaniu zachowku.

W sumie, więc ograniczenie związane z dobrodziejstwem inwentarza w przypadku X będzie odnosić się do wartości stanu czynnego spadku, ustalonego w spisie inwentarza, uwzględniającym darowiznę w wysokości 100.000,00zł.

Temat: Zachowek - darowizna - ograniczenie odpowiedzialności

OK, co do niezaliczania do schedy, a możliwości doliczenia do zachowku to zgadzam się w 100 %.

Ale czy jesteś przekonany o tym, że darowizna dokonana za życia spadkodawcy zostanie doliczona do wartości stanu czynnego przy dokonywaniu spisu inwentarza ??

konto usunięte

Temat: Zachowek - darowizna - ograniczenie odpowiedzialności

Wydaje mi się,że tak, choć to co napiszę teraz to mój osobisty pogląd.

Zachowek jest długiem spadkowym, a przy jego wyznaczaniu uwzględniamy tą darowiznę doliczając ją do spadku - przepisy mówią o doliczaniu darowizn właśnie do spadku (art.993-994 k.c.). Na potrzeby wyznaczenia wysokości zachowku przyjmujemy, więc że darowizna ta jest częścią spadku, w związku z czym będąc aktywem wchodzi w skład stanu czynnego i powinna zostać wpisana do inwentarza.

Takie jest moje zdanie, choć przyznam się szczerze,że nie wiem, jak podchodzi do tego orzecznictwo.

Następna dyskusja:

Darowizna i spadek: jaki cz...




Wyślij zaproszenie do