Katarzyna M.

Katarzyna M. rentierka,
bezrobotna

Temat: Wyniesienie karty do głosowania z lokalu wyborczego

Na protokołach z wyborów liczba kart wydanych wyborcom nie zgadza się z liczbą kart wyjętych z urny. Komisja najczęściej uzasadnia to prawdopodobieństwem, ze wyborca wyniósł kartę poza lokal.

Czy jest to karalne ?

I teraz sprawa taka, wyborca świadomie wyniósł kartę do głosowania z lokalu, wziął sobie na pamiątkę, potem patrzy na wywieszonym protokole, a liczba kart wydanych wyborcom równa się liczbie kart wyjętych z urny.
Wyborca natomiast trzyma 1 kartę w reku.
Czy komisja popełniła przestępstwo za poświadczenie nieprawdy ?
Krzysztof Jan Osmenda

Krzysztof Jan Osmenda Licencjonowany
Zarządca
Nieruchomości

Temat: Wyniesienie karty do głosowania z lokalu wyborczego

Karta z chwilą przekazania głosującemu staje się jego własnością. Może z nią zrobić co chce - w tym wypadku zabrać ze sobą, podrzeć, pokreślić, dopisać swoje jakieś tam dopiski.
karta ważna - głos nieważny,
karta nieważna -zniszczona a znajdująca się w urnie.
dlatego jest pozycja - ilość kart wyjętych z urny i dodatkowo pozycje ważne, nieważne,
w przypadku ew. niezgodności komisja podaje powód.

Dlatego też wszystkie karty winny by opieczętowane pieczęcią komisji - czerwoną.

@Ilość
Jeżeli faktycznie miało to miejsce może to być podstawą do ponownego przeliczenia kart. Nie wiem, co będzie z członkami, jeżeli faktycznie ponowne przeliczenie kart wykaże w wynikach rozbieżności i komuś ew. zmieni się wynik i zostanie w związku z tym elektem. Sprawa ta przestaje być śmieszna dla komisji.
Czy komisja popełniła przestępstwo- poświadczając nieprawdę?
Myślę, że to nierzetelnie wykonanie obowiązku. W niektórych komisjach karty liczy się w tysiącach.
Ja obawiałbym się sytuacji gdyby komisja wyjęła więcej kart niż miałaby przyznanych. (wg listy uprawnionych).
art. 71 <<Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (wraz z przepisami wprowadzającymi tę ustawę)>>
§ 3. Jeżeli liczba kart ważnych do głosowania wyjętych z urny jest mniejsza lub większa od liczby kart wydanych, komisja podaje w protokole przypuszczalną przyczynę tej niezgodności.
Art. 74.
Liczba kart ważnych do głosowania stanowi liczbę osób, które wzięły udział w głosowaniu w danym obwodzie.
Rozdział 10
Protesty wyborcze
Art. 82.
§ 1. Przeciwko ważności wyborów, ważności wyborów w okręgu lub wyborowi określonej osoby może być wniesiony protest z powodu:
1) dopuszczenia się przestępstwa przeciwko wyborom, określonego w rozdziale XXXI Kodeksu karnego, mającego wpływ na przebieg głosowania, ustalenie wyników głosowania lub wyników wyborów lub
2) naruszenia przepisów kodeksu dotyczących głosowania, ustalenia wyników głosowania lub wyników wyborów, mającego wpływ na wynik wyborów.
§ 2. Protest przeciwko ważności wyborów z powodu dopuszczenia się przestępstwa przeciwko wyborom, o którym mowa w § 1, lub naruszenia przez właściwy organ wyborczy przepisów kodeksu dotyczących głosowania, ustalenia wyników głosowania lub wyników wyborów może wnieść wyborca, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców w jednym z obwodów głosowania.
§ 3. Protest przeciwko ważności wyborów w okręgu wyborczym lub przeciwko wyborowi posła, senatora, posła do Parlamentu Europejskiego, radnego lub wójta może wnieść wyborca, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców w jednym z obwodów głosowania na obszarze danego okręgu wyborczego.
§ 4. Protest przeciwko wyborowi Prezydenta Rzeczypospolitej może wnieść wyborca, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców w jednym z obwodów głosowania.
§ 5. Prawo wniesienia protestu przysługuje również przewodniczącemu właściwej komisji wyborczej i pełnomocnikowi wyborczemu.
Art. 83.
§ 1. Protest wyborczy wnosi się do sądu wskazanego w przepisach szczególnych kodeksu.
§ 2. Zasady wnoszenia protestów i tryb ich rozpatrywania, a także orzekania o ważności wyborów określają przepisy szczególne kodeksu.

Następna dyskusja:

Prawo do lokalu - stosunek ...




Wyślij zaproszenie do