konto usunięte

Temat: Wykup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu -...

W gronie rodzinnym i znajomych swego czasu starły się dwa poglądy - że warto i że nie warto.
Ostatnio w rozmawiałem z jednym prawnikiem "spółdzielni" - twierdzi, że koszt przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie zmieni się po "wyjściu" z życia zakwestionowanych przez Trybunał przepisów.

Jak to w końcu jest? Czy ktoś mógłby przeliczyć jakiś przykład czy dwa wykupu teraz i w przyszłym roku?
Czy dobrze rozumiem, że w tym roku spółdzielnia musi "sprzedać" mieszkanie członkowi wg cen ustawowych, a w przyszłym sprzeda jeżeli zechce i za ile zechce?

Kilka osób w rodzinie nie zamierza przekształcić spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności. Mi się wydaje, że straci na tym wartość ich mieszkania i sąsiad, który w przyszłym roku sprzedawałby mieszkanie, którego byłby właścicielem uzyskałby wyższą cenę. Czy się mylę, czy zamiast kilkunastu setek w tym roku wykupienie w przyszłym to kiku(nasto)krotnie większa kwota (i o tyle może być tańsze takie samo mieszkanie spółdzielcze, od własnego)?

konto usunięte

Temat: Wykup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu -...

Różnica między własnością lokalu a spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu jest zasadnicza. Własność jest chroniona konstytucyjnie a spóldzielcze własnościowe prawo do lokalu to jednk prawo do rzeczy cudzej. Aktualnie na rynku lokale wyceniane są praktycznie identycznie, niezależnie, czy stanowią odrębny przedmiot własności, czy są przysługuje do nich spółdzielcze prawo własności, ale z czasem to się będzie zmieniać. Póki co nadal można przekształcać za tzw. złotówkę, ale wkrótce "zadziała" wyrok TK. Wówczas każda spółdzielnia będzie decydować, na jakich zasadach dokonuje przekształceń. Znając mechanizmy decyzyjne w spółdzielniach w większości wprowadzone zostaną wysokie opłaty od tych czynności.
Poza tym w sytuacji, kiedy wszystkie lokale w danym budynku zostaną przekształcone z chwilą ostatniego przekształcenia zaczyna obowiązywać ustawa o własności lokali. W praktyce oznacza to, że właściciele mieszkań w takim budynku mogą "podziękować" spółdzielni i wybrać innego zarządcę.
Monika Zapilaj-Baziak

Monika Zapilaj-Baziak cel został
osiągnięty ;D

Temat: Wykup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu -...

a koszty.... na mocy jeszcze obecnie obowiązujących przepisów ustawo o s-lniach mieszk. jest to kwota łączna około 900 zł... natomiast ustanowienie odrębnej własności lokalu w oparciu o przepisy KC i u.o wł.lok nie korzysta z żadnych ulg (nawet tej "Ziobry").Monika Zapilaj-Baziak edytował(a) ten post dnia 21.06.09 o godzinie 19:09



Wyślij zaproszenie do