Temat: wszczęcie postępowania administracyjnego - odmowa
"W przepisach Kodeksu nie jest również określona forma odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego, bowiem możliwości takiej w ogóle nie przewidziano. Jeżeli postępowanie wszczynane jest na wniosek strony, organ może jedynie pozostawić podanie bez rozpoznania (w sytuacji określonej w art. 64 par 1 i 2 KPA), przekazać podanie organowi właściwemu do jego rozpoznania (art. 65 i 66 KPA), zwrócić podanie z odpowiednim pouczeniem (art. 66 par 1 i 3). W innych przypadkach wniosek strony powoduje zawiązanie postępowania oraz konieczność załatwienia sprawy w formie decyzji (wyjątkowo - postanowienia)" A. Matan w: G. Łaszczyca, Cz. Martysz, A. Matan, Postępowanie administracyjne ogólne, s. 484.
Sprawdź też wyjątki z:
- art. 31 par 2 KPA
- art. 149 par 3 KPA
- art. 157 par 3 KPA
Wniosek jest taki, że jeżeli nie ma przesłanek do stosowania ww. artykułów i nie ma wyjątków przewidzianych ustawami organ powinien wszcząć postępowanie i zakończyć je rozstrzygnięciem w formie decyzji administracyjnej.
Spotkałem się także z koncepcjami takimi, iż odmowa wszczęcia następuje w drodze niezaskarżalnego postanowienia. Były też postulaty by następowało to w drodze decyzji administracyjnej, co miałoby realizować zasadę dwuinstancyjności i zasadę wyjaśniania zasadności przesłanek.