Renata Bilmin

Renata Bilmin Przedstawiciel
Regionalny

Temat: współwłasność, prośba o radę

witam,
jestem współwłaścicielką działki z domem, w którym wydzielone są lokale mieszkalne. W marcu 2011 z powodu mrozu pękła rura doprowadzająca wodę do sąsiedniego lokalu (pęknięcie nastąpiło za rozdzieleniem wody, na części prowadzącej do lokalu współwłaściciela, niemniej jednak na gruncie wspólnym). W moim lokalu woda była. Moje pytanie brzmi, czy ponoszę koszty związane z naprawą? Współwłaściciel przedstawił mi wczoraj wyliczenia własnej robocizny. Czy dzielimy kwotę po połowie, czy w częściach zgodnych z udziałem? (33/72 i 39/72)
JAk zabezpieczyć się od dakich sytuacji?
z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam,
Renata
Tomasz S.

Tomasz S. Prawnik, aplikant
adwokacki

Temat: współwłasność, prośba o radę

w przypadku gdy współwłaściciel dokonał nakładów koniecznych na nieruchomość będącą przedmiotem współwłasności, dotyczących wyłącznie części użytkowanej przez samego siebie, nie może żądać partycypowania w kosztach przez pozostałych współwłaścicieli.

SN z dnia 8 stycznia 1980 r.
III CZP 80/79

Temat: współwłasność, prośba o radę

To orzeczenie należy zaaprobować pod warunkiem, że nakłady zamortyuzją się w czasie użytkowania tej części przez tego współwłaściciela.
Renata Bilmin

Renata Bilmin Przedstawiciel
Regionalny

Temat: współwłasność, prośba o radę

dzuękuję za odpowiedzi.
Jeśli dobrze zrozumiałam, fakt, że zdarzenie nastąpiło w gruncie działki wspólnej nie ma znaczenia. Znaczenie ma fakt, iż naprawa dotyczyła części wodociągu, która doprowadzała wodę do lokalu współwłaściciela?
Pozdrawiam,
Renata
Tomasz S.

Tomasz S. Prawnik, aplikant
adwokacki

Temat: współwłasność, prośba o radę

Zakładając że, nieruchomość stanowiąca przedmiot współwłasności została podzielona do korzystania - podział quoad usum, polega na wydzieleniu części rzeczy wspólnej do wyłącznego korzystania przez niektórych współwłaścicieli. Brak jest uregulowań dotyczących zachowania szczególnej formy dla skuteczności zawarcia umowy podziału qouad usum. Uważam, iż w tej sytuacji podział wspólnej nieruchomości nastąpił poprzez wydzielenie lokali mieszkaniowych oraz oddanie ich do wyłącznego użytku poszczególnych współwłaścicieli.

Znaczenie ma również fakt, iż nie odniosłaś żadnych korzyści w związku z poniesionymi nakładami.

„Współwłaściciel, który dokonał nakładów koniecznych na nieruchomość będącą przedmiotem współwłasności, nie może żądać zwrotu wartości tych nakładów, odpowiadających udziałowi pozostałych współwłaścicieli w całości nieruchomości, jeżeli w drodze podziału quoad usum nie korzystają oni z tej części nieruchomości, na którą zostały te nakłady dokonane.”

SN , Uchwała z dnia 8 stycznia 1980 r. (III CZP 80/79)

Inaczej wyglądała by sytuacja gdyby nie doszło do podziału, współwłaściciele byliby uprawnieni do korzystania ze wspólnej nieruchomości w zakresie umożliwiającym innym współwłaścicielom współposiadanie oraz korzystanie z niej. Wtedy miałby znaczenie fakt, że zdarzenie wystąpiło na wspólnym gruncie. Jednak wtedy decyzja o sposobie i warunkach naprawy powinna być podjęta przez wszystkich współwłaścicieli a ich udział w kosztach ustalony wg posiadanych udziałów.

Umowa podziału qouad usum w formie pisemnej, zawierająca szczegółowe postanowienia dotyczące uprawnień i obowiązków wynikających ze wspólnego korzystania z nieruchomości, pozwoli uniknąć nieporozumień w przyszłości. Dodatkowo postanowienia takiej umowy mają pierwszeństwo przed przepisami prawa. Podział qouad usum ma charakter tymczasowy, może być dowolnie zmieniany w każdym czasie. Co ważne na skutek podziału nie dochodzi do zniesienia współwłasności, ani zmiany ilości posiadanych udziałów.
Renata Bilmin

Renata Bilmin Przedstawiciel
Regionalny

Temat: współwłasność, prośba o radę

dziękuję bardzo za odpowiedzi.
Życzę radosnych Świąt
Renata



Wyślij zaproszenie do