Paweł Rajtar

Paweł Rajtar Starszy specjalista
ds. BHP, Inspektor
PPOŻ, Audytor ISO

Temat: Współwłasność problem z parkingiem

Witam
Mam problem z współwłaścicielem 1/2 (dom+działka), problem dotyczy parkingu znajdującym się na działce, wzdłuż drogi, podjazd/miejsca parkingowe nie ogrodzone.
Dom i działka nie są podzielone wszystko jest wspólne.

Współwłaściciel stale zaprasza gości którzy zastawiają jedyne wolne miejsce parkingowe na którym zawsze stałem autem. Dzisiaj znów ten sam problem, a ja mam już dość bo nie ma u nas gdzie parkować, muszę parkować u kogoś pod płotem 500m dalej, albo w polu. Dzisiaj znów miejsce zastawione, pytam się współwłaściciela kto tu zaparkował? On na to: 'nie ma tego Pana poszedł sobie', zdenerwowałem się i zadzwoniłem na policję. Po 10min właściciel auta się pojawił, a za 5 min policja. Policja stwierdziła, że jeśli to jest gość współwłaściciela to może tu stać ile chce i w sumie to mogą zająć wszystkie miejsca parkingowe, a ja mam zaparkować gdzie indziej, aż się nie zwolni miejsce. Jeszcze chcieli mnie ukarać za bezpodstawne wezwanie.

Mieszkam w tym budynku, jestem tam zameldowany, jestem współwłaścicielem i mam parkować 500m dalej na polu, bo przyjechał jakiś typ którego widzę trzeci raz na oczy?
Czy mam w ogóle jakieś prawa, mogę cokolwiek zrobić, żeby na podjeździe mogli parkować tylko mieszkańcy budynku?
Paweł Rajtar

Paweł Rajtar Starszy specjalista
ds. BHP, Inspektor
PPOŻ, Audytor ISO

Temat: Współwłasność problem z parkingiem

Czy jest możliwość sądowego zniesienia współwłasności jeśli ciągle dochodzi do sprzeczek? Zadeklarował bym się do spłaty współwłaściciela, oczywiście jeśli wycena była by taka jaka jest wartość nieruchomości. (Obecnie współwłaściciel żąda ceny co najmniej dwu krotnie wyższej).

konto usunięte

Temat: Współwłasność problem z parkingiem

Jeżeli jest to współwłasność to zawsze można żądać zniesienia.
KC
Art. 211 [Podział] Każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

Art. 212 [Sądowe zniesienie]

§ 1. Jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne. Przy podziale gruntu sąd może obciążyć poszczególne części potrzebnymi służebnościami gruntowymi.

§ 2. Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

§ 3. Jeżeli ustalone zostały dopłaty lub spłaty, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W razie rozłożenia dopłat i spłat na raty terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych.

Problem w tym, że podstawowym sposobem zniesienia jest podział. Jeżeli zatem wasz dom da się podzielić fizycznie (po ścianie nośnej jako granicy) lub da się ustanowić dwa lokale odrębne to taki sposób zniesienia będzie brany pod uwagę w pierwszym rzędzie. Chyba, że Pan we wniosku zadeklaruje przejęcie jego udziału ze spłatą, on zaś nie będzie wnosić o dział fizyczny.

II CK 2/09 - postanowienie SN - Izba Cywilna z dnia 08-10-2009
Podział spadku w sytuacji braku zgodnego wniosku zainteresowanych

Gdy brak zgodnego wniosku zainteresowanych co do sposobu podziału spadku - to należy dokonać podziału w naturze, gdy jest on dopuszczalny.

Żądanie wnioskodawcy. W razie, gdy brak jest zgodnego wniosku współwłaścicieli co do sposobu zniesienia współwłasności a wnioskodawca domaga się fizycznego podziału rzeczy, sąd jest tym żądaniem związany, chyba że zachodzą okoliczności wyłączające taki podział przewidziane w art. 211 KC. Ewentualny sprzeciw współwłaścicieli na taki sposób zniesienia współwłasności sam w sobie nie stoi na przeszkodzie zastosowaniu przez sąd podziału fizycznego. Gdy jednak wnioskodawca domaga się innego sposobu zniesienia współwłasności, sąd – mimo to – jest zobowiązany rozważyć, czy istnieją warunki do dokonania podziału rzeczy w naturze na części odpowiadające wartością udziałom poszczególnych współwłaścicieli.
Paweł Rajtar

Paweł Rajtar Starszy specjalista
ds. BHP, Inspektor
PPOŻ, Audytor ISO

Temat: Współwłasność problem z parkingiem

jeśli jest to dom jednorodzinny to chyba nie ma możliwości wydzielić dwóch lokali mieszkalnych osobno ?

konto usunięte

Temat: Współwłasność problem z parkingiem

Nie jest to z góry skazane na przegraną. Rozumiem, że obecnie korzystacie wspólnie z domu. Jeżeli da się wydzielić samodzielne lokale w rozumieniu ustawy o własności lokali.

Ustawa o własności lokali

z dnia 24 czerwca 1994 r. (Dz.U. Nr 85, poz. 388)

Art. 2 [Lokal samodzielny; część składowa]

1. Samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, zwane dalej "lokalami", mogą stanowić odrębne nieruchomości.

2. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.
Paweł Rajtar

Paweł Rajtar Starszy specjalista
ds. BHP, Inspektor
PPOŻ, Audytor ISO

Temat: Współwłasność problem z parkingiem

Przekształcony został budynek gospodarczy na budynek mieszkalny, my mamy górę, współwłaściciel dół. Wg projektów na dole są pomieszczenia bodaj gospodarcze typu suszarnia, pralnia itp. (wysokość ok 2-2.1m i nie spełniały warunków pomieszczeń mieszkalnych). U góry jest 2,6m bo podniosłem dach i wg projektów tu są pomieszczenia mieszkalne, które ja osobiście wyremontowałem.

Gdzieś czytałem, że sąd powinien też wziąć pod uwagę dobro dzieci nie pełnoletnich. Ja mam trójkę dzieci 1,5 3,5 i 4,5 latek. I jestem zdecydowany zakończyć te wszystkie kłótnie wykupieniem dołu, ale nie za 2-3 krotność ceny rzeczywistej... albo jeśli tak się nie da, to w grę wchodzi też zlicytowanie całej nieruchomości i podział uzyskanej kwoty, byle się uwolnić od tej osoby...

konto usunięte

Temat: Współwłasność problem z parkingiem

Tzn, że na dole mieszkają w części nieprzeznaczonej do zamieszkania ?
Paweł Rajtar

Paweł Rajtar Starszy specjalista
ds. BHP, Inspektor
PPOŻ, Audytor ISO

Temat: Współwłasność problem z parkingiem

Współwłaściciel sam chciał mieszkać na dole w części nie przeznaczonej na zamieszkanie... ja wyremontowałem górę łącznie z dachem, a on dół.

konto usunięte

Temat: Współwłasność problem z parkingiem

Trudno powiedzieć jakby Sąd rozstrzygnął kwestię zniesienia współwłasności. Nie wykluczone, że po adaptacjach można by było wydzielić dwa odrębne lokale i w ten sposób doprowadzić do fizycznego zniesienia współwłasności, co w żaden sposób nie rozwiązałoby Pana problemów z sąsiadem.

Próbowaliście może podzielić do wyłacznego korzystania dane miejsca parkingowe. W ten sposób miałby Pan wyłączne prawo do korzystania z jednego takiego miejsca.

konto usunięte

Temat: Współwłasność problem z parkingiem

Brat ma ogród z brama wjazdowa szerokosci 6m i długi na ok 15 m na którym zrobił sobie kojce dla zwierząt ' posiada 2 samochody niech jeden pakuje gdzieś indziej wtedy wszyscy będą zadowoleni albo niech posprząta swoje podwórko i pakuje tak jak kiedyś i niech nie robi nazłosc własnej matce która w sumie ich przygarnęła jak mało byli by na bruku
Paweł Rajtar

Paweł Rajtar Starszy specjalista
ds. BHP, Inspektor
PPOŻ, Audytor ISO

Temat: Współwłasność problem z parkingiem

Kupiłem połowę tej nieruchomości i włożyłem w nią mnóstwo pieniędzy i roboty. Bramy nie ma od roku czasu (miała 4m nie 6m), tylko są dwie furtki, nie ma kojców dla zwierząt tylko jest szklarnia, 15m długi? cała działka ma 10m długości... o czym Ty piszesz Łukasz? Mieszkasz 300km stąd!

Tu nie chodzi już o miejsce parkingowe tylko o ciągłe kłótnie i nękanie mojej rodziny + nie wywiązywanie się z pokrywania połowy kosztów utrzymania części wspólnych budynku jak np. remont dachu który musiałem sam zapłacić czy mapy geodezyjne przy odbiorze budynku które też sam zapłaciłem.

Męczymy się wszyscy i muszę znaleźć sposób, aby to ukrócić. Zaproponowana uczciwa cena nie została przyjęta, stosowana jest metoda wyniszczenia mojej rodziny żebym stąd po prostu poszedł i zostawił wszystko.Ten post został edytowany przez Autora dnia 02.06.16 o godzinie 19:25

Następna dyskusja:

Mam problem, szukam pomocy




Wyślij zaproszenie do